niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowy szpital psychiatryczny otwarty

Nowy szpital psychiatryczny otwarty

Nowy szpital psychiatryczny otwarty
Data publikacji: 2015-11-15 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 4825 37708

Na dwuhektarowej działce przy ulicy Sarzyńskiej 9 w Koszalinie powstał nowy szpital psychiatryczny. W piątkowe (13 bm.) popołudnie otwarte zostało pierwsze skrzydło obiektu na 150 łóżek. W poniedziałek przeniesie się tu stu pacjentów, którzy dotąd korzystali z lecznicy przy ulicy Słonecznej 15.

Inwestorem była spółka Medison. Zbudowany został budynek o trzech kondygnacjach. Obiekt jest zaprojektowany z myślą o rozbudowie. Docelowo będzie mieć kolejne skrzydła z zabudowę towarzyszącą. Uzależnione to jest od pozyskania przez spółkę funduszy unijnych. Wstępnie szacuje się, że kolejna inwestycja ruszy za dwa lata.

Przed przecięciem wstęgi były podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego i rodzin pacjentów ze strony szefostwa Medisona. Oba za motywację do działania. Tu przypomnijmy, że trzy lata temu centrala w Szczecinie chciała przenieść chorych do placówki w Gryficach, a nieruchomość przy Słonecznej sprzedać. Wtedy ostro zaprotestowali bliscy pacjentów. Stanęło na ugodzie, że spółka znajdzie lokalizację, zaprojektuje i wybuduje nowy obiekt, co się dokonało. Stu chorych i równie liczny personel będą funkcjonować w przyjaznych i estetycznych warunkach, co przyda się w terapii. Osoby z zaburzeniami nie zostaną same.

- Nie ma podziału na "my" i "oni", bo w różnych okolicznościach kryzys psychiczny może przytrafić się każdemu - powiedziała dr Izabela Ciuńczyk, dyrektor szpitala psychiatrycznego. - Z tego powodu budynek, w odróżnieniu od miejsca na Słonecznej, nie jest azylowy, pozostaje nieogrodzony i otwarty.

Pojawiły się głosy, że mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych nie są zadowoleni z lokalizacji lecznicy. Jednak oficjalnie żadne pismo z protestami nie wpłynęło.

- Liczę na to, że będziemy życzliwymi sąsiadami - uważa Izabela Ciuńczyk.

W powstałym skrzydle budynku jest 150 łóżek. Jednak od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie zależało, ilu ostatecznie pacjentów znajdzie tutaj opiekę i leczenie. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: w piątek trwało zwiedzanie budynku. Od nowego tygodnia obiekt zasiedlą pacjenci przeniesieni z placówki przy ulicy Slonecznej.

Komentarze

antyPIS
troszkę mało te 150 łóżek.. PIS ma więcej posłów.. :/
2015-11-16 07:10:30
Normalnie patrzac,
Jak by nie patrzyl, to "Psycholi" w Polsce nie brakuje i zapewne dlugo jeszcze nie zabraknie ??
2015-11-15 21:41:04
W Koszalinie nie ma dymerowania
Czy władze Koszalina przekazały tej spółce jakiś były szpital wraz z hektarami w centrum miasta za free, czy tez można było inaczej postąpić niż postąpił Krzystek kilka lat temu w Szczecinie?
2015-11-15 14:25:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie