poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowy szpital psychiatryczny otwarty

Nowy szpital psychiatryczny otwarty

Nowy szpital psychiatryczny otwarty
Data publikacji: 2015-11-15 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 5300 37708

Na dwuhektarowej działce przy ulicy Sarzyńskiej 9 w Koszalinie powstał nowy szpital psychiatryczny. W piątkowe (13 bm.) popołudnie otwarte zostało pierwsze skrzydło obiektu na 150 łóżek. W poniedziałek przeniesie się tu stu pacjentów, którzy dotąd korzystali z lecznicy przy ulicy Słonecznej 15.

Inwestorem była spółka Medison. Zbudowany został budynek o trzech kondygnacjach. Obiekt jest zaprojektowany z myślą o rozbudowie. Docelowo będzie mieć kolejne skrzydła z zabudowę towarzyszącą. Uzależnione to jest od pozyskania przez spółkę funduszy unijnych. Wstępnie szacuje się, że kolejna inwestycja ruszy za dwa lata.

Przed przecięciem wstęgi były podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego i rodzin pacjentów ze strony szefostwa Medisona. Oba za motywację do działania. Tu przypomnijmy, że trzy lata temu centrala w Szczecinie chciała przenieść chorych do placówki w Gryficach, a nieruchomość przy Słonecznej sprzedać. Wtedy ostro zaprotestowali bliscy pacjentów. Stanęło na ugodzie, że spółka znajdzie lokalizację, zaprojektuje i wybuduje nowy obiekt, co się dokonało. Stu chorych i równie liczny personel będą funkcjonować w przyjaznych i estetycznych warunkach, co przyda się w terapii. Osoby z zaburzeniami nie zostaną same.

- Nie ma podziału na "my" i "oni", bo w różnych okolicznościach kryzys psychiczny może przytrafić się każdemu - powiedziała dr Izabela Ciuńczyk, dyrektor szpitala psychiatrycznego. - Z tego powodu budynek, w odróżnieniu od miejsca na Słonecznej, nie jest azylowy, pozostaje nieogrodzony i otwarty.

Pojawiły się głosy, że mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych nie są zadowoleni z lokalizacji lecznicy. Jednak oficjalnie żadne pismo z protestami nie wpłynęło.

- Liczę na to, że będziemy życzliwymi sąsiadami - uważa Izabela Ciuńczyk.

W powstałym skrzydle budynku jest 150 łóżek. Jednak od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie zależało, ilu ostatecznie pacjentów znajdzie tutaj opiekę i leczenie. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: w piątek trwało zwiedzanie budynku. Od nowego tygodnia obiekt zasiedlą pacjenci przeniesieni z placówki przy ulicy Slonecznej.

Komentarze

antyPIS
troszkę mało te 150 łóżek.. PIS ma więcej posłów.. :/
2015-11-16 07:10:30
Normalnie patrzac,
Jak by nie patrzyl, to "Psycholi" w Polsce nie brakuje i zapewne dlugo jeszcze nie zabraknie ??
2015-11-15 21:41:04
W Koszalinie nie ma dymerowania
Czy władze Koszalina przekazały tej spółce jakiś były szpital wraz z hektarami w centrum miasta za free, czy tez można było inaczej postąpić niż postąpił Krzystek kilka lat temu w Szczecinie?
2015-11-15 14:25:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie