Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Symbole pokolenia Kolumbów. Rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Data publikacji: 01 sierpnia 2022 r. 12:43
Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia 2022 r. 11:14
Symbole pokolenia Kolumbów. Rocznica wybuchu powstania warszawskiego
Odmiany orłów przedwojennych wojskowy wz19, administracji państwowej oraz emblemat wz 29 Przysposobienia Wojskowego  

Powstanie warszawskie to był największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Niektóre symbole walczącej Warszawy przetrwały czas wojny i utrwaliły się pamięci zbiorowej Polaków.

Znak Polski Walczącej, Godzina „W” i zdobyty po ciężkich walkach gmach PAST-y – to jedne z najważniejszych symboli powstańczej Warszawy.

Znak Polski Walczącej, charakterystyczna powstańcza kotwica z okresu okupacji niemieckiej, symbol Polski Walczącej po raz pierwszy pojawił się na ulicach Warszawy w 1942 r. po tym, jak Komenda Główna AK rozstrzygnęła konkurs na znak, który miał zachęcać Polaków do oporu przeciwko okupantom niemieckim. Autorką projektu była harcerka Anna Smoleńska.

Litera „W” to symbol mniej znany niż powstańcza kotwica, ale jest nie mniej ważny. Będąca kryptonimem godziny wybuchu powstania 1 sierpnia o godz. 17 – literka „W”, czyli walka, ale także Warszawa i wolność.

Inne symbole powstania to gmach PAST-y, który w trakcie powstańczych walk urósł do rangi symbolu. Gmach udało się powstańcom zdobyć 20 sierpnia 1944 r.

Komendant Główny Armii Krajowej w rozkazie z dnia 26.VII 1944 roku nr 1385 nakazał, że w chwili wybuchu powstania żołnierze mają nosić odznaki narodowe w postaci orłów i opasek.

Odznaki: orzełki na czapkach, w razie ich braku biało-czerwony prostokąt 2x5 cm poziomo nad czołem przytwierdzony do nakrycia głowy lub wymalowany na hełmie. Opaski biało-czerwone noszone na prawym ramieniu powyżej łokcia.

Oprócz przedwojennych orłów wojskowych noszono właściwie wszystkie typy godeł, jakie były dostępne: policyjne, urzędnicze, pocztowe, szkolne, emblematy przysposobienia wojskowego, strzeleckie.

Orzeł lub barwy narodowe stawały się równoważnym zamiennikiem munduru, co oznaczało w myśl konwencji genewskiej żołnierzy regularnej armii oraz odpowiednie ich traktowanie.

Tekst i fot. Tomasz GLIŃSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Marek
2022-08-02 11:12:09
Dokładnie tak, to właśnie zapach powstania w getcie warszawskim...
do @ Marek
2022-08-02 09:22:40
- ten " smród spalenizny i rozkladających się ciał" nie drażnił w delikatne nosy "byłych nazistów". PO prostu palili, burzyli dom za domem wrzucając granaty do piwnic. Z tych, którzy ocaleli robili mydło w "polskim obozie zagłady", niektórzy skorzystali na gazie (wymiana gazowa; Polska-Niemcy) Cyklon B.
Marek
2022-08-01 15:30:35
Symbolem powstania może być równie dobrze smród spalenizny i rozkladających się ciał.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA