Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Świętujemy 11 listopada

Data publikacji: 10 listopada 2015 r. 09:42
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:33
Świętujemy 11 listopada
 

W środę (11 bm.) obchodzimy Święto Niepodległości. W naszym województwie program obchodów jest w tym roku bogaty.

SZCZECIN. Dziać się ma już od dziś, tj. od wtorku. O g. 12 przy Rubinowym Stawie rozpocznie się uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Niepodległości organizowana przez Radę Osiedla Słoneczne oraz 5. Pułk Inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiego. 

Także o g. 12 w filii Biblioteki Miejskiej ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 swoją prelekcję zatytułowaną „Od niepodległości do niepodległości” wygłosi dr Filip Musiał.

W środę 11 listopada o g. 9 z placu Szarych Szeregów wystartuje Rowerowy Rajd Niepodległości. Na g. 10 w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba zaplanowano uroczystą mszę świętą. Zostanie też wtedy odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca oficerów i żołnierzy podziemia narodowego. 

Od g. 10 do 15 na Wałach Chrobrego będzie trwał pokaz sprzętu wojskowego. Odwiedzimy harcerskie miasteczko niepodległości, zaplanowano również występy artystyczne.

O g. 11 w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego rozpoczną się warsztaty rodzinne „Symbole narodowe”. Muzeum informuje, że wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim przygotowana została gra historyczna „Droga do Wolności – Józef Piłsudski”. Uczestnicy będą przemieszczać się po wielkoformatowej planszy. Trasę wyznaczają stacje związane z najważniejszymi wydarzeniami, poprzedzającymi odrodzenie się państwa polskiego. Zwycięzcy otrzymają monety okolicznościowe Narodowego Banku Polskiego z serii Odkryj Polskę.

Na g. 11. 45 w siedzibie 12 Brygady Zmechanizowanej przy al. Wojska Polskiego 250 zaplanowano „Spotkanie Pokoleń” z udziałem środowisk kombatanckich, weteranów i osób represjonowanych, a także władz samorządowych, administracji rządowej oraz wojska. Wojewoda zachodniopomorski i marszałek województwa wręczą odznaczenia i medale pamiątkowe osobom wyróżnionym za działalność na rzecz suwerennej Polski.

O g. 12 z placu Orła Białego ma wyruszyć marsz zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych.

O godz. 13.30-14 na rondzie Ułanów Podolskich: „Drogi do Niepodległości”. Uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem w Hołdzie Żołnierzom 12 Pułku Ułanów Podolskich. G. 13.30-14 na placu Adama Mickiewicza: pokaz wyszkolenia żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Rada Osiedla Pogodno zaprasza na g. 14 na plac im. W. Pawłowskiego na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Uroczystości przed popiersiem Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów rozpoczną się o g. 15. O g. 16 w Zamku Książąt Pomorskich ma odbyć się spektakl teatralny „Kobiety w widnokręgu” Teatru „Piwnica przy Krypcie”. Półtorej godziny później w sali k. Bogusława X na Zamku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych. O g. 19 na Jasnych Błoniach wystartuje Wieczorny Bieg Niepodległości.

To jednak nie wszystko. 13 listopada o g. 18 w Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124 rozpocznie się Gumieniecka Biesiada Przy Świecach. 17 listopada w g. 17.30-18 w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia przy al. Wojska Polskiego 115 będzie odbywał się koncert muzyki polskiej.

(as)

STARGARD SZCZECIŃSKI. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie o g. 11 uroczysta msza św. z asystą wojskową w Kolegiacie NMP. Później (ok. g. 12.30) na Rynku Staromiejskim nastąpi Apel Pamięci z salwą honorową i pokazem musztry paradnej oraz zaprezentują się jednostki miejscowego Garnizonu. Natomiast w Stargardzkim Centrum Kultury o g. 15 rozpoczną się seanse Kina Niepodległościowego: „Karski i władcy ludzkości” oraz (o g. 17) – „Hiszpanka”. Bilety na oba filmy kosztują 5 zł. Można je nabyć w kasie kina przed seansem.

(gra)

ŚWINOUJŚCIE. Uroczystościom związanym z Narodowym Świętem Niepodległości towarzyszyć będą obchody Jubileuszu 70-lecia Polskiego Świnoujścia. O g. 10 msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla. O g. 11 na placu Słowiańskim – Apel Pamięci przed pomnikiem Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej, z udziałem kompanii honorowej i orkiestry 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. O 12.30 w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta. W jej trakcie wręczone zostaną tytuły Honorowego Obywatela Miasta, a pionierzy miasta odbiorą pamiątkowe medale. W programie także widowisko artystyczne.

BaT

GRYFINO. „Wystawę do wolności” będzie można we wtorek (10 bm.) obejrzeć w Bibliotece Publicznej. Tego dnia o g. 17 w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się okolicznościowa wieczornica. W środę wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości rozpoczną się o godz. 9 złożeniem kwiatów przy pomniku Marszałka Piłsudskiego na Placu Pamięci Sybiraków. O g. 10 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. W g. 15-18 w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Nadodrzańskiej 1 będzie można zwiedzić wystawę fotograficzną „Wielkie bitwy, małe potyczki”, a o g. 19 wziąć udział w Wieczornym Biegu Niepodległości w Parku Miejskim.

GOLENIÓW. Patriotyczne obchody rozpocznie 11 bm. o g. 9 msza św. w kościele pw. św. Jerzego. 0 g. 10.30. na stadionie nastąpi oficjalne otwarcie XXVII Goleniowskiej Mili Niepodległości. Uroczystości rocznicowe przed Pomnikiem Niepodległości zaplanowano o 18. Uatrakcyjni je występ orkiestry Wood and Brass Band. O g. 18.30. w sali koncertowej Goleniowskiego Domu Kultury do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zaprosi Stowarzyszenie Seniorów „Relaks”.

KAMIEŃ POMORSKI. Uroczysty Capstrzyk Niepodległościowy rozpocznie się we wtorek (10 bm.) o godz. 16.30 przy Urzędzie Miejskim. W blasku pochodni i przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia uczestnicy przemaszerują ulicami na Plac 5-go Marca, gdzie przy pomniku „Poległym za polskość tych ziem” odbędzie się Apel Poległych. Po zakończeniu oficjalnej części na uczestników czekać będzie ciepły poczęstunek. W środę o g. 10 w Katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. W samo południe na terenie kamieńskiej mariny rozpocznie się XVII Bieg Niepodległości.

GRYFICE. Mszą św. o g. 9 w kościele pw. WNMP rozpoczną się 11 bm. obchody Święta Niepodległości w Gryficach. W nabożeństwie uczestniczyć będzie m.in. Kompania Honorowa Wojska Polskiego 36. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Mrzeżynie oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Red Swing Low” z Gryfic. Po mszy na placu Zwycięstwa uroczysty Apel, przy Pomniku Pamięci złożone zostaną wiązanki kwiatów. O g. 17 Gryficki Dom Kultury zaprasza na widowisko „Moja Ojczyzna” przygotowane przez młodzież z Gimnazjum Nr 1 oraz na koncert „Kapeli Czerniakowskiej”.

PYRZYCE. Na sportowo, bo turniejem piłkarskim dla najmłodszych (OSiR, g. 9) rozpoczną świętowanie mieszkańcy Pyrzyc. O g. 10.30 msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP, a następnie przemarsz pod Pomnik Pamięci, gdzie o g. 11.30 złożone zostaną wiązanki kwiatów. Pyrzycki Dom Kultury zaprasza o g. 12.30 do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

(żan)

MYŚLIBÓRZ. W środę po mszy św. o g. 18 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z okolicznościowym programem artystycznym wystąpią uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 2. Następnie uczestnicy przejdą na Rynek, gdzie ok. godz. 20 rozpocznie się oficjalna część uroczystości patriotycznych.

(szym)

ŁOBEZ. W środę o g. 12 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę, a następnie jej uczestnicy przejdą do Pomnika Wdzięczności. Po Apelu Poległych i salwie honorowej nastąpi złożenie wiązanek kwiatów. 

ŚWIDWIN. We wtorek (10 bm.) o g. 13 w auli liceum odbędzie się uroczysta sesja Rady Powiatu. O g. 17 w zamku joannitów „Wieczór pieśni legionowych i partyzanckich” w wykonaniu kresowiaków z Wileńszczyzny i Ziemi Lwowskiej. W środę o g. 10 uroczystości oficjalne u stóp Pomnika Poległym i Pomordowanym Żołnierzom – Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu. Obecna będzie Kompania Honorowa 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

(cz.b.) 

DRAWSKO POMORSKIE. Pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych na placu przed gimnazjum przy ul. Dworcowej (g. 11), a także barwny przejazd pojazdów ulicami Drawska (g. 13.50) uatrakcyjnią obchody Święta Niepodległości. O g. 11 w kościele pw. Z.P.N.J.Ch. odprawiona zostanie uroczysta msza św. „Pamięć i Tradycja” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta o g. 14 w sali konferencyjnej Informacji Turystycznej przy ul. Kolejowej.

(żan)

KOŁOBRZEG. Msza o g. 10 w katedrze oraz zgromadzenie patriotyczne o g. 11.30 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego – to główne punkty programu Święta Niepodległości. Obchody zwieńczy o g. 17 w koncert pt. „Muzyka kompozytorów polskich” w wykonaniu zespołu ChOPIN PIANO QUINTET, który odbędzie się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury.

BIAŁOGARD. W środę o g.10 w kościele pw. NNMP rozpocznie się nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Na g. 11 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem Orła Białego.

(pw) 

KOSZALIN. Środowe (11 bm.) uroczystości rozpocznie o g. 10 msza św. w katedrze pw. NP NMP i równolegle nabożeństwo ekumeniczne w cerkwi pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ul. Mickiewicza 22. O g. 11.30 odbędzie się manifestacja patriotyczna przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Zwycięstwa. Nowość w programie to Koszalińska Parada Niepodległości, która o g. 13 przejdzie ulicami: Zwycięstwa, Młyńską i Piastowską do amfiteatru. Na placu przy obiekcie od g. 13.30 do 15.30 zaplanowane są występy artystyczne. Natomiast o g. 19 ogień ogarnie „Płonące Ptaki” – pomnik Władysława Hasiora przy ulicy Gdańskiej. Uroczystościom towarzyszą inne imprezy. Już we wtorek w samo południe ruszy okolicznościowy Bieg Jedności, zorganizowany przez Zespół Szkół nr 2, a o g. 16 otwarta będzie okolicznościowa wystawa na I piętrze delegatury ZUW przy ul. Andersa 34. Z kolei w czwartek (12 bm.) o g. 17 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się spotkanie z dr. Grzegorzem Śliżewskim, współautorem książki pt. „Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem”.

DARŁOWO. Środowe uroczystości rozpocznie o g. 11 msza św. za ojczyznę w kościele Mariackim. Godzinę później pod pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego odbędzie się manifestacja patriotyczna. Odbędą się dwa Biegi Niepodległości na Wyspie Łososiowej: o g. 13.30 dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz o g. 15 dla wyczynowców na dystansie 10 km. Zaplanowano także piłkarskie mecze niepodległości o g. 17 i 18 na stadionie. Również o g. 18 Wieczornica – Biesiada Polska w sali sportowej przy LO Darłowo. Tego dnia mieszkańcy świętować będą też Dzień Św. Marcina. O g. 13.30 ruszy barwny korowód na trasie: kościół Mariacki – Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum. ©℗

(m)

 

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Od wielu lat na trzepaku
2015-11-10 07:24:10
A o śpiewaniu pieśni patriotycznych w parku S. Nadratowskiego (Malczewskiego przy Parkowej) to ani słowa...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA