Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Marsz, pokazy, warsztaty

Data publikacji: 09 listopada 2015 r. 08:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:33
Marsz, pokazy, warsztaty
 

W programie Święta Niepodległości w Szczecinie znalazło się wiele wydarzeń, m.in. patriotyczny marsz, żołnierskie pokazy, imprezy kulturalne. Wszystko rozpocznie się jeszcze przed 11 listopada.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodów jest m.in. XX Jubileuszowy Ogólnopolski Jesienny Turniej Recytatorski ROMANTYCZNIE 2015, który w dniach 7-10 listopada będzie odbywał się w Klubie Delta, filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie przy ul. Racławickiej 10.

Na 10 listopada IPN zaplanował konkurs "Wokół symboli narodowych" z udziałem ponad 4 tysięcy uczniów. O g. 12 przy Rubinowym Stawie rozpocznie się uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem Niepodległości, organizowana przez Radę Osiedla Słoneczne oraz 5 Pułk Inżynieryjny im. gen. Ignacego Prądzyńskiego.

Także o g. 12 w filii ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 rozpocznie się prelekcja dr. Filipa Musiała "Od niepodległości do niepodległości".

Wiele będzie się działo 11 listopada. Między innymi na Wałach Chrobrego. Od g. 10 do 15 będzie tam trwał pokaz sprzętu wojskowego. Odwiedzimy harcerskie miasteczko niepodległości, zaplanowano również występy artystyczne.

O g. 11 w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego rozpoczną się warsztaty rodzinne "Symbole narodowe". Muzuem informuje, że wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim przygotowana została gra historyczna "Droga do Wolności – Józef Piłsudski". Uczestnicy będą przemieszczać się po wielkoformatowej planszy. Trasę wyznaczają stacje związane z najważniejszymi wydarzeniami poprzedzającymi odrodzenie się państwa polskiego. Zwyciężą osoby, które dzięki swej wiedzy historycznej najszybciej pokonają trasę. Otrzymają monety okolicznościowe Narodowego Banku Polskiego z serii Odkryj Polskę.

O g. 12 z placu Orła Białego ma wyruszyć marsz zorganizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Będzie poprzedzony uroczystą mszą święta o g. 10 w Katedrze św. Jakuba.

O godz. 13.30 - 14 na rondzie Ułanów Podolskich: "Drogi do Niepodległości". Uroczystość patriotyczna pod Pomnikiem w Hołdzie Żołnierzom 12 Pułku Ułanów Podolskich. G. 13.30-14 na placu Adama Mickiewicza: pokaz wyszkolenia żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Uroczystości przed popiersiem Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów rozpoczną się o g. 15. O g. 16. w Zamku Książąt Pomorskich ma odbyć się spektakl teatralny "Kobiety w widnokręgu" Teatru "Piwnica przy Krypcie". Półtorej godziny później w sali k. Bogusława X na Zamku rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych. O g. 19 na Jasnych Błoniach wystartuje Wieczorny Bieg Niepodległości.

To jednak nie wszystko. 13 listopada o g. 18 w Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124 rozpocznie się Gumieniecka Biesiada Przy Świecach. 17 listopada w g. 17.30 - 18 w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia przy al. Wojska Polskiego 115 będzie odbywał się koncert muzyki polskiej.

Jako puenta debata "Porozmawiajmy o współczesnym patriotyzmie" z udziałem przedstawicieli IPN, polityki, mediów, kościoła, wojska, samorządów studenckich. Miejsce: Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ul. Hożej 6. Czas: 20 listopada w g. 13 - 14.30.

(as)

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA