Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Świetlica stoczniowa. Projekt porozumienia

Data publikacji: 10 sierpnia 2021 r. 14:09
Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2021 r. 08:13
Świetlica stoczniowa. Projekt porozumienia
Tu działa się Historia. Kiedyś. Fot. Paweł MIEDZIŃSKI  

Do wszystkich instytucji zaangażowanych w sprawę historycznej świetlicy Stoczni Szczecińskiej został wysłany projekt porozumienia w sprawie jej przyszłości. Taką informację przekazał nam Instytut Dziedzictwa Solidarności – to on ma przejąć ten ikoniczny dla najnowszej historii naszego miasta obiekt. Na razie świetlica, w której w 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowe, obraca się w ruinę.

Instytut czeka na uwagi

– Aktualnie każda ze stron porozumienia ma czas na zapoznanie się z przedmiotowym projektem oraz wniesienie ewentualnych uwag lub propozycji – mówi Monika Płuciennik z IDS.

Te strony to resort kultury, „Solidarność” oraz gmina Szczecin. I to gmina, od której IDS ma przejąć świetlicę, jest kluczowym partnerem. Do tej pory urzędnicy szczebla centralnego i samorządowego nie potrafili porozumieć się co do dojazdu do historycznego miejsca.

Miasto stoi na stanowisku, że dojazd jest zapewniony w ramach wydzielonych działek z terenu stoczni – o tym mówił niedawno wiceprezydent Krzysztof Soska w Radiu Szczecin.

IDS widzi to inaczej. W komunikacie Instytutu przeczytamy: „Niestety, plan zagospodarowania przestrzennego obecnie nie uwalnia najbliższego otoczenia świetlicy z przeznaczenia przemysłowego i handlowego, co rodzi wiele problemów. Nie jest możliwe prowadzenie swobodnej inwestycji i komunikacji poprzez działki znajdujące się w zarządzie i własności podmiotów prywatnych, ponieważ takie rozwiązanie nie gwarantuje dostępności na poziomie dróg publicznych. Stąd Instytut Dziedzictwa Solidarności pracuje nad porozumieniem. Porozumienie to ma na celu przejęcie terenu oraz budynku dawnej świetlicy Stoczni Szczecińskiej przez Skarb Państwa. Z planu zagospodarowania oraz mapy ewidencyjnej własności gruntów i działek wynika, że najlepszym rozwiązaniem – naszym zdaniem – byłoby połączenie działki drogowej nr 14/6, prowadzącej do inwestycji, z działką 3/1, na której znajduje się plac Ofiar Grudnia, co pozwoliłoby na swobodną komunikację”.

Mimo tych kontrowersji sprawy posuwają się do przodu. Ze strony miasta mamy informację, że pod koniec czerwca w świetlicy odbyła się wizytacja, w której brali udział między innymi przedstawiciele IDS.

– Otrzymali od miasta wszystkie dokumenty dotyczące tego obiektu, o które poprosili – informuje Paulina Łątka z Biura Prasowego magistratu. – Mamy nadzieję, że przekazanie świetlicy stoczniowej odbędzie się jeszcze w tym roku. Obecnie, m.in. z uwagi na okres wakacyjny, cały proces nieco zwolnił, ale zakładamy, że niebawem wrócimy do tematu wspólnie z przedstawicielami IDS oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wymiana argumentów trwa już pewien czas

Debata o dawnej świetlicy ma długą historię. W 2015 roku miasto przejęło budynek od Towarzystwa Finansowego Silesia. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek deklarował wtedy, że chce, aby świetlica była miejscem pamięci i edukacji – skoordynowanym z Centrum Dialogu „Przełomy”.

Miasto przeprowadziło tam także prace remontowe. W marcu 2016 roku dowiedzieliśmy się, że urzędnicy magistratu przygotowują się do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego świetlicy, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury.

Pozytywne sygnały płynęły także od strony rządu. W czerwcu 2016 roku Szczecin odwiedził Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

– Nasz rząd jest szczególnie wrażliwy na politykę pamięci, więc jestem przekonany, że pomysł stworzenia w świetlicy stoczniowej muzeum lub instytucji upamiętniającej wydarzenia tamtych lat ma duże szanse powodzenia – stwierdził.

Jednak na pozytywnych sygnałach się skończyło. W 2019 roku magistrat oświadczył, że ze swoimi staraniami wobec świetlicy pozostał sam, a korespondencja, jaką prowadzi z resortem kultury, nie przynosi żadnych rezultatów.

Resort kultury odpowiedział wtedy, że jest z władzami miasta „w bieżącym kontakcie”. I zadeklarował, że byłby gotowy współfinansować przekształcenie świetlicy – od 2021 roku.

W styczniu tego roku magistrat przekazał mediom informację, że jest gotów oddać budynek ministerstwu za symboliczną złotówkę. Na co centrala odpowiedziała, że „warunkiem jakichkolwiek działań związanych z ewentualnym włączeniem się MKiDN w prace nad remontem stołówki stoczniowej (utworzeniem w niej przestrzeni kulturalnej) jest jednak podjęcie działań przez miasto Szczecin, w tym zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla otoczenia stołówki”…

W Gdańsku się udało

To, co do tej pory nie wyszło w Szczecinie, udało się w Gdańsku. Sala BHP Stoczni Gdańskiej jest zarządzana przez Fundację Promocji Solidarności. W 2014 roku Fundacja podjęła decyzję o przywracaniu wystroju dawnego wyposażenia muzeum zakładowego i stworzeniu wystawy stałej pt. „Stocznia Solidarność”. W listopadzie 2016 roku na bazie stałej wystawy oraz odzyskiwanych i zakupywanych pamiątek utworzono Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Podstawą dzisiejszego muzeum jest rozwijana kolekcja wystawy stałej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację na jej utrzymanie. ©℗ 

Alan SASINOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zazeł
2021-08-12 16:43:25
Przed świetlicą powinien koniecznie stanąć pomnik pana ministra Longina Komołowskiego, który zasłynął jako twórca strukturalnego bezrobocia w stylu AWS.
@Szczecin
2021-08-12 08:01:45
Krzyż to taki sam symbol jak swastyka - symbol okupanta.
Od Sierpnia 1980 r..
2021-08-11 15:05:33
Mija juz 41 lat...!! I juz dawno trzeba bylo Nie inwestowac w te odlegle PO-stkomunistyczne "Prze - Lomy" ( ? ) tylko Skierowac sily i srodki na ta Historyczna i dla Miasta Swietlice... na terenie Stoczni Warskiego !!!
Szczecin
2021-08-11 12:07:43
Do@skandal.Krzyz jako symbol miłości do człowieka i pojednania, może wisieć wszędzie. Europa ma chrześcijańskie korzenie choć chce to ukryć.Dla takich jak ty to okazja aby drwic z katolików i oddawać hołd mamonie i lgbt.
skandal
2021-08-11 07:36:10
Powieszenie obok godła Polski krzyża to profanacja.
Wert
2021-08-11 05:58:15
Duża powierzchnia. Można przerobić na Biedronke albo Lidla to i ludzie skorzystają.
@ Marek
2021-08-10 19:42:03
Daj głodnemu dziecku jeść. Stać ciebie na to.
Marek
2021-08-10 18:39:56
W kraju bieda, dzieci głodują a oni kasę na zbytki chcą wydawać. Na co to komu
DK
2021-08-10 17:57:56
Teraz to nikomu w PL niepotrzebne. PiS wprowadza w Polsce komune bis. Koniec wolnosci sie zbliza.
@ CDP
2021-08-10 17:53:52
Marszałek może wymagać baaardzo szerokiego dojazdu. Lepiej go do tego nie mieszać.
komu to potrzebne?
2021-08-10 17:30:37
dla paru starych krzeseł jest potrzebny taki rozgłos.
CDP
2021-08-10 14:36:15
Jeśli ma to być miejsce pamięci i edukacji skoordynowane z Centrum Dialogu „Przełomy” to stroną porozumienia powinien być również Marszałek Województwa, któremu podlega Muzeum Narodowe, a strukturze którego znajduje się CD Przełomy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA