Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Data publikacji: 2017-10-26 12:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:54
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
Fot. Ryszard PAKIESER  

Przypadający na 26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji ma na celu promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych, krwi, a także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Do obchodów tego święta przyłączył się  Szpital Wojewódzki w Szczecinie, w którym wykonano w tym roku już więcej przeszczepów nerek niż w całym 2016 r.  Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna liczba przeszczepień wątroby i płuc również pobije rekord.

To dobry roku dla transplantologii Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Arkońska -Zdunowo w Szczecinie - przeszczepiono w nim już 42 nerki. W 2016 r. takich przeszczepów było 34. Ten rok jest przełomowy również stąd, że dzięki współpracy ze Szpitalem Dzieciątka Jezus w Warszawie udało się przeprowadzić pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy równolegle w dwóch miejscach. We wrześniu 2017 r. nefrolodzy  szpitala zorganizowali pierwsze w kraju spotkanie osób po przeszczepie nerki z pacjentami dializowanymi.

- Cały czas próbujemy uaktywniać pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek – mówi dr hab. n. med. prof. PUM Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek SPWSZ. – Wszystkimi naszymi działaniami, czy to poprzez konferencje, sympozja, czy właśnie spotkania z pacjentami uświadamiamy, że w wielu przypadkach przeszczep jest najlepszym rozwiązaniem nawet na etapie, kiedy pacjenci nie wymagają jeszcze dializ. Nasz szpital oferuje konsultacje, diagnostykę i kwalifikację do przeszczepu pacjentom z całej Polski niezależnie od miejsca zamieszkania.

Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji również bije rekord w liczbie przeszczepów. Wykonano ich już 13, czyli tyle co w całym minionym roku. Jej torakochirurdzy jako pierwsi w Polsce podjęli się przeszczepienia płata płuca – przeszczepiając płaty dolne płuc dużego dawcy w miejsce całych płuc mniejszego biorcy. Ta metoda gwarantuje równy dostęp do przeszczepienia płuc dla pacjentów niezależnie od ich wzrostu.

Lekarze z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ wykonali w tym roku 67 przeszczepień wątroby. W całym 2016 roku - 73.

- Coraz częściej przeszczepiamy jednocześnie wątrobę i nerkę – mówi dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. – Dla pacjenta, który wymaga podwójnego przeszczepu, narządy od tego samego dawcy to rozwiązanie korzystniejsze dla późniejszego funkcjonowania pacjenta. Rzadko już spotykamy się z odmową ze strony rodziny w sprawie pobrania narządów ich zmarłych bliskich - a to wielka szansa dla chorych, dla których jednym ratunkiem jest przeszczep. Niestety wciąż mało jest przeszczepów rodzinnych. W skali kraju to zaledwie 5 procent.

 

Podsumowanie I-X 2017 roku:

• Pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy równolegle w dwóch miejscach (marzec 2017 r.)

• Pierwsze w Polsce przeszczepienie płata płuc większego dawcy w miejsce całych płuc dawcy mniejszego (czerwiec 2017 r.)

• Pierwsza w Polsce konferencja pacjentów po przeszczepie nerki z pacjentami dializowanymi (pacjenci edukują pacjentów -wrzesień 2017 r.)

 

Przeszczepy I–X 2017:

• płuca: 13 (w 2016 r. – 13)

• wątroby: 67 ( w 2016 r. – 73)

• nerki: 42 (w 2016 r. – 34)

• rogówki: 4 (w 2016 r. – 6)

(mag)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ