sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
Data publikacji: 2017-10-26 12:04
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:54
Wywietleń: 1488 298220

Przypadający na 26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji ma na celu promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych, krwi, a także szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Do obchodów tego święta przyłączył się  Szpital Wojewódzki w Szczecinie, w którym wykonano w tym roku już więcej przeszczepów nerek niż w całym 2016 r.  Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna liczba przeszczepień wątroby i płuc również pobije rekord.

To dobry roku dla transplantologii Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Arkońska -Zdunowo w Szczecinie - przeszczepiono w nim już 42 nerki. W 2016 r. takich przeszczepów było 34. Ten rok jest przełomowy również stąd, że dzięki współpracy ze Szpitalem Dzieciątka Jezus w Warszawie udało się przeprowadzić pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy równolegle w dwóch miejscach. We wrześniu 2017 r. nefrolodzy  szpitala zorganizowali pierwsze w kraju spotkanie osób po przeszczepie nerki z pacjentami dializowanymi.

- Cały czas próbujemy uaktywniać pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek – mówi dr hab. n. med. prof. PUM Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek SPWSZ. – Wszystkimi naszymi działaniami, czy to poprzez konferencje, sympozja, czy właśnie spotkania z pacjentami uświadamiamy, że w wielu przypadkach przeszczep jest najlepszym rozwiązaniem nawet na etapie, kiedy pacjenci nie wymagają jeszcze dializ. Nasz szpital oferuje konsultacje, diagnostykę i kwalifikację do przeszczepu pacjentom z całej Polski niezależnie od miejsca zamieszkania.

Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji również bije rekord w liczbie przeszczepów. Wykonano ich już 13, czyli tyle co w całym minionym roku. Jej torakochirurdzy jako pierwsi w Polsce podjęli się przeszczepienia płata płuca – przeszczepiając płaty dolne płuc dużego dawcy w miejsce całych płuc mniejszego biorcy. Ta metoda gwarantuje równy dostęp do przeszczepienia płuc dla pacjentów niezależnie od ich wzrostu.

Lekarze z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPWSZ wykonali w tym roku 67 przeszczepień wątroby. W całym 2016 roku - 73.

- Coraz częściej przeszczepiamy jednocześnie wątrobę i nerkę – mówi dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. – Dla pacjenta, który wymaga podwójnego przeszczepu, narządy od tego samego dawcy to rozwiązanie korzystniejsze dla późniejszego funkcjonowania pacjenta. Rzadko już spotykamy się z odmową ze strony rodziny w sprawie pobrania narządów ich zmarłych bliskich - a to wielka szansa dla chorych, dla których jednym ratunkiem jest przeszczep. Niestety wciąż mało jest przeszczepów rodzinnych. W skali kraju to zaledwie 5 procent.

 

Podsumowanie I-X 2017 roku:

• Pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy równolegle w dwóch miejscach (marzec 2017 r.)

• Pierwsze w Polsce przeszczepienie płata płuc większego dawcy w miejsce całych płuc dawcy mniejszego (czerwiec 2017 r.)

• Pierwsza w Polsce konferencja pacjentów po przeszczepie nerki z pacjentami dializowanymi (pacjenci edukują pacjentów -wrzesień 2017 r.)

 

Przeszczepy I–X 2017:

• płuca: 13 (w 2016 r. – 13)

• wątroby: 67 ( w 2016 r. – 73)

• nerki: 42 (w 2016 r. – 34)

• rogówki: 4 (w 2016 r. – 6)

(mag)

Fot. Ryszard Pakieser

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji Światowy Dzień Donacji i Transplantacji Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie