sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Krew pępowinowa dla banku

Krew pępowinowa dla banku

Krew pępowinowa dla banku
Data publikacji: 2017-10-23 07:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:53
Wywietleń: 1067 297529

Do końca listopada trwa I ogólnopolska akcja społeczna – „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej”, organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych. Kampania jest częścią obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej – nowego wydarzenia, zainicjowanego przez Save the Cord Fundation. Bierze w niej udział także SPS ZOZ „Zdroje” przy ul. Mącznej 4 w Szczecinie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Policach. Tam od 23 do 25 października ich pacjentki będą mogły oddać krew.

„Zostań dawcą krwi pępowinowej” to kampania społeczna, która jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej, przypadającego 15 listopada br. Inicjatorem wydarzenia w naszym kraju jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Celem jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej na cele publiczne, które mogą być przeszczepione tak, jak szpik chorym na całym świecie. Projekt realizowany jest przez PBKM pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

W Polsce akcja „Zostań dawcą krwi pępowinowej” obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. Pozyskana tam krew trafi do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Parametry pozyskanej krwi zostaną przekazane do Centrum Organizacji i Koordynacji Transplantacji „POLTRANSPLANT”.

- Mamy nadzieję, że większość mam rodzących w szpitalach wesprze naszą ideę i przekaże krew pępowinową na cele publiczne. Ten wielki dar serca pomoże nam zwiększyć zasoby przechowywanej krwi pępowinowej, która jest cennym materiałem do przeszczepień – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i stąd coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Na świecie wykonano dotąd ponad 40 tys. takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce zaś przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego większość u dzieci. Do wielu z nich wykorzystano materiał z PBKM.

(mg)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie