Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Świat nauki wspólnie z przemysłem. Zapoczątkowano Zachodniopomorską Dolinę Wodorową [GALERIA]

Data publikacji: 2022-11-28 15:29
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-29 20:53
Świat nauki wspólnie z przemysłem. Zapoczątkowano Zachodniopomorską Dolinę Wodorową
List intencyjny w sprawie utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano w poniedziałek w Szczecinie. Fot. Ryszard PAKIESER  

Wojewoda zachodniopomorski, uczelnie i spółki są sygnatariuszami listu intencyjnego w sprawie utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Porozumienie podpisano w poniedziałek (28 listopada) na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W wydarzeniu uczestniczyła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska oraz wiceministrowie tego resortu: Małgorzata Golińska i Ireneusz Zyska.

– Robimy to dla przyszłych pokoleń i dla suwerenności naszej ojczyzny – podkreślił wojewoda Zbigniew Bogucki. – Pomorze Zachodnie jest takim miejscem na mapie naszego kraju, które w moim przekonaniu waży najwięcej, bo tutaj jest Baltic Pipe, rozbudowuje się gazoport, powstają bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra, działają wielkie spółki takie jak Azoty, tutaj są porty, tutaj jest okno na świat. I myślę, że to dzisiejsze przedsięwzięcie wpisuje się znakomicie w tę wielką inwestycyjną zachodniopomorską ofensywę i będzie motorem do jeszcze większego i szybszego rozwoju. Dzisiaj zaczynamy prace nad Zachodniopomorską Doliną Wodorową. To pierwszy krok. Jestem przekonany, że wykorzystamy potencjał zachodniopomorskich firm, spółek Skarbu Państwa, całego biznesowego otoczenia, a także doświadczenia zachodniopomorskich uczelni.

Wojewoda odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Zdaniem szefa rządu, projekt stwarza wyjątkową szansę na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój regionu. To także kolejny ważny krok w kierunku wdrażania bezemisyjnych oraz niskoemisyjnych technologii.

– To województwo jest skazane na sukces, jeśli chodzi o wodór – przez wielki potencjał przemysłu chemicznego, który tutaj jest i na całe szczęście się rozwija, przez potencjał morski – podkreśliła minister Anna Moskwa. – Widzimy wielki potencjał w morskiej energetyce wiatrowej i w wodorze. Nie obawiamy się wyzwań technologicznych, finansowych. Z drugiej strony się zastanawiamy, kto te wszystkie miejsca pracy dobrze zapełni. To ogromne zadanie dla uczelni.

Jak dodała, każda dolina wodorowa jest egzaminem ze współpracy i sukces będzie zależał od zdania tego egzaminu.

– Celem tworzenia dolin wodorowych jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych, optymalizacja procesów i kosztów – wyjaśniła wiceminister Małgorzata Golińska. – To tworzenie łańcucha wartości, które są związane z gospodarką wodorową, produkcji, transportu, magazynowania i końcowego zastosowania wodoru w różnych sektorach gospodarki. To tutaj będą różnego rodzaju projekty badawczo-rozwojowe, które pchną jeszcze szybciej, mocniej i skuteczniej nasz region do przodu.

Wiceminister Ireneusz Zyska przypomniał, że Polskiej strategii wodorowej, przyjętej przez rząd rok temu, założono budowę rynku gospodarki wodorowej w oparciu na dolinach wodorowych tworzonych w makroregionach. Uczestniczy w tych organizacjach przede wszystkim nauka, biznes, ale też instytucje finansowe, organizacje otoczenia biznesu, branżowe.

– Na Pomorzu Zachodnim mamy jeszcze coś więcej, bo tu jest polskie okno na świat: port Szczecin-Świnoujście, ale także port w Policach, który ma szansę stać się wielkim hubem wodorowym, specjalnie zorganizowanym dla polskiej gospodarki – mówił I. Zyska.

Strategia zakłada, że do roku 2030 powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych, a już jest ich siedem.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 29.11.2022 r.

Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@seksista
2022-11-29 20:29:54
W swej złośliwości nie zwróciłeś uwagi na to że osoby wyglądające jak mężczyźni mogą być w istocie kobietami bez macicy. Nie rozumiem jak można wyzłośliwiać się nad osobami queer i fluid gender.
seksista
2022-11-29 09:47:59
Na zdjęciu 27 chłopa i jedynie dwie kobity. Jak to się nazywa panie Prezesie? Bo reszta pa, daje w szyje i nie ma czasu na takie spotkania?
Lubię takie
2022-11-29 09:12:02
Urzędniczki w typie Golińskiej... Mają taką oschłość i wyniosłość że aż miło byłoby je wybatożyć...
doliniarz wodorowy
2022-11-29 01:33:58
- ci nawiedzeni mają fantazję! Zaczyna się propaganda przedwyborcza, czy już polska 11-tka jest mistrzem świata?
Bogucki do budy!
2022-11-28 18:11:06
Pajace pisowskie przyjechały sie polansować a z obiecanek cacanek, wyjdzie tyle co Z CPK i innych pisowskich obiecanek. Tylko się kolesie w zarządach nahapią a nic nie powstanie. Pacyna-Kit już zaciera swoje pomarszczone rączki, na myśl o stanowisku prezesa w nowej spółce celowej rządu. Ma już w tym wprawę, takich spółek już kilka pogrzebała ale nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
n
2022-11-28 17:38:20
– To województwo jest skazane na sukces... – podkreśliła minister Anna Moskwa. A Odra, na panią.
Nie wodór
2022-11-28 16:37:14
Ale węglowodory, syntetyczne: benzyna i olej napędowy, produkowane dzięki nowoczesnej biotechnologi. Potrzebujemy jak najszybciej opracować efektywna metodę produkcji butanolu jako substytutu benzyny. Gdzie program rządu wspierający badania na polskich uczelniach pod tym kątem. Do tego bakterie ekstromofilne i biogórnictwo ubogich, rozproszonych złóż, ekstrakcja magnezu i litu z wody morskiej na potrzeby gromadzenia energii. Rodzimy program reaktorów opartych na Torze...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA