Sto osiem lat ma najstarsza szczecinianka, której ZUS, z racji wieku, wypłaca co miesiąc tzw. świadczenie honorowe w wysokości 4 tys. złotych brutto. Najstarsza Polka, otrzymująca taki dodatek do emerytury, ma sto jedenaście lat i mieszka w województwie śląskim. W całym kraju otrzymuje go 1,9 tys. osób.
Takie świadczenie honorowe jest wypłacane przez ZUS każdemu emerytowi, który ukończył sto lat. Trafia do niego co miesiąc, do końca życia. W naszym województwie otrzymuje je 88 mieszkańców. W Szczecinie jest 60 takich osób, w Koszalinie 28.
- Zdecydowanie przeważają kobiety - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - Jest ich 75: w Szczecinie 50, w Koszalinie 25. Najstarszy 100-latek z tych świadczeniobiorców to kobieta, która ma 108 lat i mieszka w Szczecinie. W kraju również najstarsza jest pani i ma 112 lat. W naszym województwie średni wiek kobiet pobierających świadczenie honorowe to 102 lata, natomiast u mężczyzn jest on o pół roku wyższy.
Jak tłumaczy Jagielski, wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej używanej do obliczania emerytur i rent. Kwota ta ustalana jest corocznie od 1 marca. Jest to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Od marca 2019 r. wynosi ono 4 003,88 złotych brutto (wcześniej 3 731 zł).
Osobom, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS, świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu, przez prezesa ZUS, z chwilą ukończenia stu lat. Nie muszą składać w tej sprawie żadnego wniosku.
- Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego jest konieczny, gdy ktoś skończył sto lat i dotychczas nie pobierał żadnego świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dodaje Karol Jagielski. - Taki dokument można złożyć w każdej placówce.
Najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały Oddziały ZUS w Gdańsku (108) i w Warszawie I (106), najmniej natomiast Oddziały ZUS w Legnicy (15) i Pile (16).
(gan)
Fot. Ryszard Pakieser