Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Stypendium od marszałka. Oto obiecujący młodzi artyści

Data publikacji: 08 lipca 2019 r. 13:18
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2019 r. 13:43
Stypendium od marszałka. Oto obiecujący młodzi artyści
Od lewej: Marszałek Olgierd Geblewicz, Aleksandra Rydzkowska, Katarzyna Wójcicka i Michał Martyniuk Fot. UMWZ  

Michał Martyniuk, Aleksandra Rydzkowska, Katarzyna Wójcicka - oto troje młodych artystów, którzy dostali stypendia od marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Każde z nich otrzyma 12 tys. zł na realizację własnego projektu.

Michał Martyniuk jest pochodzącym ze Szczecina pianistą, klawiszowcem, kompozytorem i aranżerem. Ukończył studia o kierunku jazzowym, uzyskując dyplom Jazz Performance na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii. Jego projekt to „JAZZ OKIEM PRZECHODNIA”. M. Martyniuk zagra 4 koncerty w zatłoczonych, reprezentacyjnych punktach Szczecina (Jasne Błonia, Brama Portowa, Łasztownia, Plac Grunwaldzki) i postara się, aby przechodnie oderwali się na chwilę od codziennych obowiązków i skupili swoją uwagę na muzyce jazzowej. Całe przedsięwzięcie zostanie udokumentowane w postaci czterech niezależnych nagrań wideo i audio.

Aleksandra Rydzkowska to absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku multimedia i grafika komputerowa. Skończyła również italianistykę na Uniwersytecie Szczecińskim.  Temat przedsięwzięcia stypendialnego to development i napisanie scenariusza do filmu dokumentalnego opowiadającego o poszukiwaniach pomorskiej tożsamości. Zamiast kontynuacji regionalnego konfliktu o polskość bądź niemieckość miasta, artystka zamierza skupić się na tym, co po prostu pomorskie. Spuścizna tej pomorskości znajduje się obecnie także poza granicami regionu, w odległej Brazylii, do której w XIX wieku, wraz ze szczecińskimi kolonialistami, zawędrował pomorski dialekt (Pomerisch sprak), który pomału wymiera w Europie. Język, który zachował się w brazylijskim miasteczku Pomerode, założonym w 1961 r. przez szczecińskich kolonistów, przeżywa obecnie swoje odrodzenie. Został wprowadzony do szkół oraz zaczęto badania nad opracowywaniem jego wersji pisemnej. W ramach stypendium A. Rydzkowska przeprowadzi gruntowne badania na ten temat i porozmawia z autorytetami w kwestii Szczecina i języka pomorskiego.

Katarzyna Wójcicka jest absolwentką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kierunku architektura i urbanistyka. W ramach stypendium zamierza wydać ilustrowaną powieść dla dzieci: „Mysienoski. Czar zimy”. Książka przeznaczona jest dla młodego odbiorcy, który samodzielnie podejmuje się poznawania lektur, jak i dla dzieci, które słuchają czytania na głos. Dzięki umieszczeniu głównych bohaterów w leśnym świecie, czytelnik ma szansę poznać bliżej faunę i florę, które są przedstawione w przyjazny, a czasem tajemniczy sposób. W powieści nie zabraknie również elementów baśniowych i humorystycznych. Powieść jest narysowana w odręczny sposób przypominający lata 90. XX wieku. Przedsięwzięcia będzie miało również na celu stworzenie ilustratorskiej strony internetowej powiązanej ze sklepikiem, w którym dostępna będzie zarówno wspomniana książka oraz plakaty czy pocztówki promujące tradycyjną sztukę ilustratorską dla dzieci oraz czytelnictwo.

Stypendia marszałka dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną przyznawane są od 2006 r. Mogą ubiegać się o nie osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie nie ukończyły 35 roku życia.

(as)

Fot. UMWZ

Na zdjęciu od lewej: Marszałek Olgierd Geblewicz, Aleksandra Rydzkowska, Katarzyna Wójcicka i Michał Martyniuk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@
2019-07-09 09:09:29
Kultura nie zaistnieje bez pieniędzy , a zarządzają nimi urzędnicy i politycy. Jak się to ma do wolności, niezależności twórców?
obserwator
2019-07-09 08:13:55
Psy szczekają a karawana idzie dalej :) :)
To prywatny Jazz czy... ??
2019-07-09 00:28:47
A Kto PO-djal taka Decyzje i z czyjego Konta... pochodza i przechodza te pieniadze przez rece marszalka ?? A od marszalka to wtedy - gdy byla by to jego prywatna Kasa !!
Zako
2019-07-08 17:57:52
Można tylko pogratulować tym młodym ludziom i cieszyć się, że są, że tworzą kulturę również dla malkontentów. Jazz, to nie hałas, tylko muzyka. Ta ma być blisko przechodnia, więc tam gdzie ludzi 'kręci się' najwięcej. Może przekonają się do fajnej muzyki. Super, po prostu.
Brawo
2019-07-08 16:54:38
Brawo Marszałek Brawo Nagrodzeni Zachodniopomorska Kultura +
Ciekaff
2019-07-08 15:46:38
Nie jestem zwolennikiem p. Geblewicza i PO ; ale Marszałek Województwa ma swoje obowiązki i przywileje , czemu więc są winni politycznych potyczek osoby objęte stypendium !? Czy stypendia przyznaje jednoosobowo Marszałek Woj. (kimkolwiek by był ?). Dla tych młodych ludzi polityka jest na ostatnim miejscu ; na pierwszym - KULTURA- i powinniśmy brać z tego przykład ! Dla Nich to niesamowite wyróżnienie i możliwość kontynuacji pasji ; a jeżeli ktokolwiek wie że złamano prawo nagradzając te osoby to - Zapraszam do CBA, CBŚ...czy innych służb w celu złożenia zawiadomienia... !! Mam już dość Duopolu !!!
Pan Witek
2019-07-08 15:10:58
Stypendia od marszałka? Czy ufundował je z własnych pieniędzy? Bo jeżeli nie, to od podatnika.
student
2019-07-08 14:27:08
Ciekawe czy dziadek w wermachcie był dodatkowo punktowany ?
hehehe
2019-07-08 13:48:44
Panie Geblewicz a jak tam się rozwija akcja "TwójSzwab" którą ostatnio na twitterze reklamował wasz członek Bogdan Klich???
Alicja
2019-07-08 13:40:17
Nie, no super 12.000 zł za hałasowanie w centrum Szczecina. Jazz i przejeżdżające tramwaje i samochody (Plac Grunwaldzki, Brama Portowa). Nie, no super po prostu. Gdyby były upały to pomyślałabym, że komuś nieźle przygrzało a tak to już sama nie wiem co o tym myśleć. Jazz i hałas, brud i kurz to po prostu poezja.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA