Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Stulecie służb sanitarnych

Data publikacji: 27 września 2019 r. 20:14
Ostatnia aktualizacja: 27 września 2019 r. 20:14
Stulecie służb sanitarnych
 

Służby sanitarne obchodzą swoje stulecie, a Państwowa Inspekcja Sanitarna 65-lecie istnienia. W piątek 27 bm. w auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odbyły się wojewódzkie obchody jubileuszu. Była to okazja do podziękowań, podsumowań i prezentacji.

W styczniu 1919 roku powołano do życia Ministerstwo Zdrowia Publicznego. Jego zadaniem było m.in. zwalczanie chorób zakaźnych ostrych i przewlekłych. W lutym tego samego roku opublikowana została Państwowa Zasadnicza Ustawa Sanitarna. W kwietnia 1945 roku powstało Ministerstwo Zdrowia. W 1952 r. filie PZH zostały przekształcone w stacje sanitarno-epidemiologiczne. Utworzenie stacji wojewódzkich, a następnie sieci stacji szczebla powiatowego dały podwaliny pod funkcjonującą do dnia dzisiejszego strukturę organizacyjną Inspekcji Sanitarnej. Zakończeniem tego etapu organizacji jednolitej struktury organizacyjnej służby sanitarno-epidemiologicznej stało się powołanie w 1954 roku Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Dziś Inspekcja Sanitarna w naszym województwie liczy ponad 700 pracowników, którzy zajmują się m.in. nadzorem nad żywieniem, wodą, warunkami pracy, nauki i wypoczynku dzieci i młodzieży. Inspekcja Sanitarna to również laboratoria, które wspierają działalność wykonując badania i pomiary. Poza działalnością nadzorową i laboratoryjną instytucja ta zajmuje się się szeroko rozumianym zdrowiem publicznym i edukacją tym zakresie.

(isz)

Fot. WSSE

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA