sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lodziarnie pod lupą sanepidu. Nie jest dobrze

Lodziarnie pod lupą sanepidu. Nie jest dobrze

Lodziarnie pod lupą sanepidu. Nie jest dobrze
Data publikacji: 2019-08-21 23:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 10:08
Wywietleń: 1248 409565

Inspektorzy sanitarni po raz kolejny wyrywkowo sprawdzili zachodniopomorskie lodziarnie. Pobrali w nich ponad 200 próbek z automatów do lodów. Aż 105 próbek zakwestionowali ze względu na nadmiar bakterii, które mogą świadczyć o niewłaściwej higienie w zakładzie.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaniepokoił się jakością lodów z automatu, bo wcześniejsze kontrole przyniosły dużo złych wyników. Polecił więc powiatowym inspektorom powtórzyć wyrywkowe badania. Wytypowano do nich 41 obiektów zlokalizowanych w miejscach, w których przebywa sporo turystów.

 - Do badań mikrobiologicznych pobrano łącznie 205 próbek z 41 lodziarni z automatem - informuje Małgorzata Kapłan w WSSE w Szczecinie. - Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, tj.: Salmonella oraz Listeria monocytogenes, natomiast 105 próbek z 21 lodziarni zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriaceae. Ich obecność świadczy o niewystarczającym poziomie utrzymania higieny w zakładach lub nieprawidłowo przeprowadzanych procesach mycia i dezynfekcji oraz o braku kontroli wewnętrznej.

Bakterie te naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i wówczas nie są bakteriami chorobotwórczymi. Ale w przypadku spożycia produktu, w którym znajdują się te bakterie, u osób z obniżoną odpornością oraz z chorobami układu pokarmowego, mogą powodować dolegliwości żołądkowo - jelitowe.

Inspektorzy oczywiście nakazali mycie i dezynfekcję sprzętów oraz przedłożenie wyników badań, które potwierdzą, że działania te były skuteczne. Do tego czasu przedsiębiorcy ci nie mogą produkować i sprzedawać lodów. Na pewno czekają ich także kontrole sprawdzające.

(a)

Fot. Artur Bakaj (arch.)

Zdjęcie: Inspektorzy sanitarni sprawdzali lodziarnie głównie w tych miejscowościach, w których w okresie letnim przebywa dużo turystów.

Komentarze

Nędza aż PiSzczy....
Brud, smród i PiSzcząca n ę d z a w całym kraju!!!
2019-08-25 10:04:03
OK
Jak może pani w budce nad morzem tą samą ręką brać pieniądze i nakładać loda ?
2019-08-22 07:36:45
Pablos
Konkrety proszę. Ile mandatów i na jaką kwotę wystawiliście?
2019-08-22 04:55:38

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie