Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Strefowe kłopoty szczecinian. Znaki są czytelne

Data publikacji: 2022-07-29 07:55
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-30 11:03
Strefowe kłopoty szczecinian. Znaki są czytelne
Parkometry w Strefie Zamieszkania Stare Miasto różnią się od tych z SPP, a sama strefa jest wyraźnie oznakowana.  

System opłat za parkowanie w Szczecinie nie jest najprostszy. Przepisy nie są jednak nowe, a strefy odpowiednio oznakowane. Mimo to wielu kierowców wciąż się gubi, a ukarani mandatem narzekają i składają reklamacje. Mowa o kierowcach miejscowych, jeżdżących na pamięć. Bo wbrew powszechnej opinii przyjezdni zazwyczaj wnikliwie studiują ogólnodostępne cenniki i regulaminy, by uniknąć kłopotów.

Oprócz obowiązującej od kilkudziesięciu lat coraz większej i coraz droższej Strefy Płatnego Parkowania, Rada Miasta wprowadziła też Płatne Parkingi Niestrzeżone i Strefę Zamieszkania Stare Miasto. To też żadna nowość, bo zarówno PPN, jak i SZSM mają już ponad roczną historię. Obowiązują tam inne niż w SPP cenniki i regulaminy. Mimo to wielu kierowców wciąż jest zdziwionych, że musi płacić kary za brak opłaconego postoju. Bilet z SPP na terenie PPN i SZSM nie ma bowiem żadnej mocy prawnej. A informacje o rodzaju strefy i cenniku są dostępne. To denerwuje wielu kierowców, którzy uważają, że skoro zapłacili w SPP (gdzie stawki są niższe), to ich reklamacje powinny być uznane. Z niezadowoleniem patrzą też na inspektorów NiOL, którzy sumiennie do wieczora, także w dni wolne od pracy, wykonują swoje obowiązki wkładając za wycieraczki wezwania do zapłaty.

Zadowoleni są jedynie mieszkańcy Starego Miasta, bo to na ich prośbę SZSM wprowadzono, a następnie rozszerzono o kolejne ulice i wydłużono godziny jej funkcjonowania. Opłaty we wszystkie dni tygodnia w godz. 7-22 należy wnosić na ul. Łaziebnej i ul. Mariackiej, części ul. Tkackiej na odcinku od pl. Żołnierza Polskiego do ul. Grodzkiej, ul. Staromłyńskiej, ul. Koński Kierat, części ul. Staromiejskiej na odcinku od ul. Grodzkiej do ul. Wyszyńskiego, ul. Kłodnej, Środowej, Siennej, Rynek Sienny, Rynek Nowy, Targ Rybny Wielkiej Odrzańskiej, części ul. Małej Odrzańskiej od ul. Środowej do ul. Opłotki, ul. Opłotki, Kurza Stopka i Osiek.

W przeciwieństwie do znanych od kilkudziesięciu lat parkometrów SPP, ktore są ciemnoniebieskie i dodatkowo oznaczone kolorem danej podstrefy, urządzenia na terenie SZSM mają barwę złotą, a podstrefy wyróżnione są cyfrą 1 lub 2. Brak opłaty lub opłata uiszczona według stawek SPP skutkują naliczeniem opłaty dodatkowej w wysokości 200 zł.

Z kolei PPN wprowadzono pod Trasą Zamkową, przy ul. Czarnieckiego, Ogińskiego i Moniuszki. Czynne są całą dobę, ale płatne od poniedziałku do piątku, w dni robocze, w godz. 8-17. te miejsca również są wyraźnie oznakowane, trudno je zatem z SPP pomylić.

Nie jest to decyzja NiOL – spółka jedynie wykonuje Uchwałę Rady Miasta. To, że kierowca nie zna przepisów, nie zwalnia go z ich przestrzegania. To zresztą zasada obowiązująca od wieków, we wszystkich dziedzinach prawa i obowiązuje nie tylko kierowców. ©℗

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zrobić tak
2022-07-30 23:18:14
jedna strefa za 1 zeta za pierwszą godz. następna 2 zety , itd. albo dycha za cały dzień.
Mieszkaniec
2022-07-30 22:06:42
Typowo Polskie. Jak trzeba za coś płacić to awantura i komentarze że za drogo Niestety musimy sie nauczyć że DARMOCHA sie skończyła Przybyło samochodów parkingowców brak a miejsc parkingowych po remontach w centrum coraz mniej chcąc zrobić rotacyjność wprowadzono SPP i na Starym Mieście również całotygodniowa i funkcjonującą od 8 do 22 W czym problem ?Po prostu trzeba czytać i obserwować chcąc uniknąć mandatu za swoje gapiostwo
Dawid
2022-07-30 11:01:22
Żeby pokryć braki w budżecie między innymi z powodu zwolnienia z opłat zagranicznych numerów parkujących samochodów czy nie ściąganiu za mandaty albo zaległości czynszowe Prezydent PK planuje zwiększyć opłaty za komunikację miejską. To zupełnie odwrotnie jak na Zachodzie UE gdzie opłaty za komunikację miejską mają być atrakcyjne by zmniejszyć ruch samochodów w związku z kryzysem energetycznym. To taka magistracka logika co by tu jeszcze spieprzyć a Rewolucja Torowa to pogłębia
Prezydętowi
2022-07-29 19:41:26
Krzystkowi podpowiadam że nie trzeba czekać na ministerstwo, wystarczy założyć blokadę na koło każdego samochodu na obcych numerach rejestracyjnych tak by wymusić zapłacenie opłat. Dodatkowo można wprowadzić przenośne terminale płatnicze dla kilku patroli straży wiejskiej tak by można było umożliwić cudzoziemcowi płatność od ręki. To nie problem przepisów tylko tego że pan panie prezydęcie zwyczajnie jest kiepskim samorządowcem i kompletnie nie radzi pan sobie z zarządzaniem miastem.
Gościówa
2022-07-29 13:57:04
W Norwegi nie płaci się za przejazdy drogami tylko bilety do opłaceni przysyłane są na adres zamieszkania. Inna cywilizacja, nawet do Szczecina przysyłają. A szczecińskie urzędniczyny przerasta ściąganie opłat z SPP kierowców z zagranicznymi blachami. Za to pierwsi, żeby naciągać mieszkańców i przyjezdnych.
Gościówa
2022-07-29 13:51:41
Strefą rządzą tacy mali oszuści i cwaniaczki patrzący tylko jakby tu wykorzystać czyjąś niewiedzę. Na parkomatach brak informacji o tym w jakie dni i w jakich godzinach obowiązuje płatne parkowanie. Ulica długa na kilka kilometrów, a informacja o płatnej strefie znajduje się w dwóch punktach - na początku i na końcu ulicy. Ileż to razy zdarzyło mi się informować ludzi, że w weekend czy o 18-stej SPP nie obowiązuje.
easy
2022-07-29 11:22:54
Dla ułatwienia życia opłaty w dni parzyste winny być 50 % droższe, a w dni nieparzyste 50 % mniejsze od ustalonych stawek. Kierowcy blondyni płacą płacą 10 % dodatku w każdej strefie, bruneci 15 %, a każdy rudy 70 % stawki wyjściowej. Kolor włosów ustalają inspektorzy w punktach na Podzamczu, Starym Mieście i Turzynie, każdorazowo przed zajęciem miejsca parkingowego. Obcokrajowcy zwolnieni są z wszelkich opłat, zgodnie z dyrektywami Łunii.
pokomplikować
2022-07-29 10:50:03
Wygląda na to, że mamy radę miasta do utrudniania życia mieszkańcom. I jeszcze jedno pytanie: zagraniczni też płacą, czy tylko Polacy są smagani batem?
Turysta
2022-07-29 10:44:51
Ktoś tu chyba odpłynął, skoro uważa, że wszystko jest ok.
Bogi
2022-07-29 10:27:48
Na całym świecie na terenie starego miasta jest zakaz parkowania aut.
@lisek
2022-07-29 09:34:03
Zgodnie z art. 2 pkt 1 prawa o ruchu drogowym tam na starym mieście gdzie ustalono strefę parkowania nawet piesi nie mogą się poruszać skoro dotychczasowe drogi gminne-ulice wyłączono z użytkowania uchwałą rady miasta.
Należy postulować
2022-07-29 09:20:48
Wprowadzenie jednoznacznego oznakowania stref np kolorem, spójnym z już wybranymi kolorami. Powinny być te oznaczenia nanoszone w miarę możliwości na obiekty trwałe związane z podłożem. Oczywiście o ile jak napisał komentujący lisek cała ta impreza ma sens prawny a nie jest jedną z wielu samowolek głównie obliczonych na nękanie i skłócanie ludzi.
lisek
2022-07-29 08:17:28
Zdaje się, że Wojewoda kontroluje uchwałę Rady Miasta w sprawie strefy zamieszkania stare miasto i moim zdaniem ma powód do wystąpienia do wojewódzkiego sądu administracyjnego o stwierdzenie nieważności. Ulice na starym mieście zostały wyłączone z użytkowania a zatem tam nie ma prawa odbywać się ruch pojazdów samochodowych co w konsekwencji czyni bezprzedmiotowym ustalenie tam strefy parkowania.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA