Sobota 25 września 2021r. 
REKLAMA

Jerzyki pomogą w walce z komarami

Data publikacji: 2018-04-05 11:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:07
Jerzyki pomogą w walce z komarami
 

30 budek dla jerzyków zostanie zamontowanych na wieżowcach spółdzielni „Słowianin” stojących przy ulicach: Bohaterów Września – Chrobrego, Gdyńskiej, Matejki i Piastowskiej w Świnoujściu. Budki przekazało spółdzielni miasto.

Budki wykonane są w trocinobetonu. Koszt jednej to 60 złotych brutto. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta. Domki dla jerzyków nieodpłatnie przekazano spółdzielni. Ta zajmie się ich montażem na budynkach mieszkalnych.

Budek nie można zamontować w każdym miejscu. Powinny znajdować się na wysokości minimum 10 metrów. Nie należy ich wieszać jedna pod drugą, ale zasadne jest wieszanie kilku budek obok siebie na jednym budynku. Aby zapewnić jerzykom swobodny dolot do budki, w odległości 10 metrów przed otworem wlotowym nie mogą rosnąć drzewa.

– Większość życia jerzyki spędzają w locie. Budki służą im przede wszystkim podczas okresu lęgowego, do budowy gniazda i wykarmienia piskląt. Tylko w ciągu doby jeden ptak zjada około 20 tysięcy owadów, w tym tych najbardziej dla nas dokuczliwych – komarów. Stąd decyzja o montowaniu na budynkach gotowych budek – mówi Beata Tułodziecka-Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Świnoujście.

Trzeba jednak pamiętać, że budki dla jerzyków nie powinny być zamontowane zbyt nisko. Nie sprawdzają się na domkach jednorodzinnych i innych o niskiej zabudowie. Najlepiej sprawdzają się na wysokich budynkach, np. wieżowcach.

BaT

Na zdjęciu: Budki dla jerzyków wykonane są z trocinobetonu.

Fot. UM/PTOP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zapamiętajcie, wiedzcie, przemyślcie.
2018-04-05 13:49:53
Nie ma na świecie środka chemicznego, co by zabijał JEDYNIE komary. Takimi opryskami zabija się WSZYSTKIE owady. Owady to przecież pożywienie, warunek przeżycia większości naszych ptaków, płazów, nietoperzy (ssaki). Bardziej groźne od zabitych są owady "półżywe", podtrute służące za pokarm - zabijają po spożyciu zjadające je zwierzęta. Ci, którzy wmawiają, że środek jest jedynie przeciw komarom to bezczelni oszuści, ci co w to wierzą to głupcy. Aktualnie w Szczecinie i bezpośredniej bliskości jest maksimum 30% owadów sprzed 40, 50 laty.
Jakieś brewerie.
2018-04-05 11:15:15
Spryskać, okadzić całą zieleń w Szczecinie środkami komarobójczymi a nie będzie trzeba ponosić kosztów na budki bo jerzyki a przy okazji nietoperze wyzdychają z głodu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ