Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Sto miliardów na czyste powietrze

Data publikacji: 2018-06-08 20:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Sto miliardów na czyste powietrze
 

Ponad 100 miliardów złotych przeznaczono na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych. W czwartek (7 czerwca) w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zainaugurowano regionalną część rządowego programu "Czyste Powietrze".

W czwartkowej konferencji prasowej w Sali Owalnej ZUW w Szczecinie udział wzięli Tomasz Hinc - wojewoda zachodniopomorski, Radosław Grzegorczyk - prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Paweł Mirowski - zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Porozumienie w sprawie wspólnej realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze" zostało zawarte 7 bm. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery. Program jest wspólną inicjatywą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich oddziałów.

- Program "Czyste Powietrze" to propozycja także dla mieszkańców naszego regionu i odpowiedź na potrzebę ograniczenia problemu smogu w atmosferze - mówił Tomasz Hinc. - Rozwiązanie tego problemu jest priorytetem dla rządu.

Budżet programu to 103 miliardy złotych, rozłożony na lata 2018-2029. Niemal 64 miliardy złotych przekazanych zostanie w formie dotacji, a 40 milionów przeznaczonych zostanie na pożyczki. Wysokość i rodzaj dofinansowania zależeć będzie od miesięcznego dochodu na jedną osobę.

- Jeśli dochód nie przekracza 600 złotych na osobę, to można otrzymać 100 procent dofinansowania. 90 procent stanowić będzie dotacja, natomiast pozostałe 10 udzielone będzie w formie wsparcia zwrotnego - wyjaśnił Radosław Grzegorczyk, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Beneficjenci programu "Czyste Powietrze" będą zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych. - Jestem przekonany, że tak atrakcyjny mechanizm skłoni mieszkańców naszego regionu do inwestowania w rozwiązania i technologie, które wpłyną na poprawę jakości środowiska - dodał Radosław Grzegorczyk.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW, zaznaczył, że "rządowe dofinansowanie w ramach programu pozwoli na kompleksową termomodernizację od 3 do 4 milionów domów jednorodzinnych".

Nabór wniosków w regionie prowadzony będzie w trybie ciągłym przez WGOŚiGW w Szczecinie. Środki na realizację udostępnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze nabory mają być przeprowadzane prawdopodobnie od 1 sierpnia.©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Kilka milionów domów przejdzie kompleksową termomodernizację dzięki rządowemu programowi.

Fot. Karolina Nawrocka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szczecinianin
2018-06-09 09:44:57
zdelegalizować idiotów (ps. jestem niepalący)
jj
2018-06-08 20:36:14
Zdelegalizowac papierochy i od razu bedzie duzo lepsze powietrze i kazdy bedzie zdrowszy,1 kiep zatruwa 1m3 powietrza i ziemi, a rocznie miliony osob umieraja z powodu biernego palenia, podobnie czynnego.
kk
2018-06-08 20:35:18
Zdelegalizowac papierochy i od razu bedzie duzo lepsze powietrze i kazdy bedzie zdrowszy,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA