sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sto miliardów na czyste powietrze

Sto miliardów na czyste powietrze

Sto miliardów na czyste powietrze
Data publikacji: 2018-06-08 20:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Wywietleń: 2026 332058

Ponad 100 miliardów złotych przeznaczono na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych. W czwartek (7 czerwca) w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zainaugurowano regionalną część rządowego programu "Czyste Powietrze".

W czwartkowej konferencji prasowej w Sali Owalnej ZUW w Szczecinie udział wzięli Tomasz Hinc - wojewoda zachodniopomorski, Radosław Grzegorczyk - prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Paweł Mirowski - zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Porozumienie w sprawie wspólnej realizacji programu priorytetowego "Czyste Powietrze" zostało zawarte 7 bm. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery. Program jest wspólną inicjatywą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich oddziałów.

- Program "Czyste Powietrze" to propozycja także dla mieszkańców naszego regionu i odpowiedź na potrzebę ograniczenia problemu smogu w atmosferze - mówił Tomasz Hinc. - Rozwiązanie tego problemu jest priorytetem dla rządu.

Budżet programu to 103 miliardy złotych, rozłożony na lata 2018-2029. Niemal 64 miliardy złotych przekazanych zostanie w formie dotacji, a 40 milionów przeznaczonych zostanie na pożyczki. Wysokość i rodzaj dofinansowania zależeć będzie od miesięcznego dochodu na jedną osobę.

- Jeśli dochód nie przekracza 600 złotych na osobę, to można otrzymać 100 procent dofinansowania. 90 procent stanowić będzie dotacja, natomiast pozostałe 10 udzielone będzie w formie wsparcia zwrotnego - wyjaśnił Radosław Grzegorczyk, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Beneficjenci programu "Czyste Powietrze" będą zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych. - Jestem przekonany, że tak atrakcyjny mechanizm skłoni mieszkańców naszego regionu do inwestowania w rozwiązania i technologie, które wpłyną na poprawę jakości środowiska - dodał Radosław Grzegorczyk.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW, zaznaczył, że "rządowe dofinansowanie w ramach programu pozwoli na kompleksową termomodernizację od 3 do 4 milionów domów jednorodzinnych".

Nabór wniosków w regionie prowadzony będzie w trybie ciągłym przez WGOŚiGW w Szczecinie. Środki na realizację udostępnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze nabory mają być przeprowadzane prawdopodobnie od 1 sierpnia.©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Kilka milionów domów przejdzie kompleksową termomodernizację dzięki rządowemu programowi.

Fot. Karolina Nawrocka

Komentarze

szczecinianin
zdelegalizować idiotów (ps. jestem niepalący)
2018-06-09 09:44:57
jj
Zdelegalizowac papierochy i od razu bedzie duzo lepsze powietrze i kazdy bedzie zdrowszy,1 kiep zatruwa 1m3 powietrza i ziemi, a rocznie miliony osob umieraja z powodu biernego palenia, podobnie czynnego.
2018-06-08 20:36:14
kk
Zdelegalizowac papierochy i od razu bedzie duzo lepsze powietrze i kazdy bedzie zdrowszy,
2018-06-08 20:35:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie