środa, 18 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin walczy ze smogiem

Szczecin walczy ze smogiem

Szczecin walczy ze smogiem
Data publikacji: 2018-03-20 17:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:06
Wywietleń: 2047 319157

W związku z pogarszającym się stanem środowiska w Polsce, prezydent Szczecina postanowił zorganizować kampanię "Zielone Miasto". W jej ramach prowadzone będą równolegle trzy działania.

- Myślę, że działanie ekologiczne w Szczecinie już przynoszą efekty. To nas skłania do podejmowania kolejnych działań proekologicznych, które wpłyną na czystość naszego powietrza i jakość życia. Wszyscy wiemy, że Szczecin jest miastem, które ma najmniejsze problemy z jakością powietrza - mówił prezydent Piotr Krzystek na konferencji prasowej w Ekoporcie przy ul. Arkońskiej.

W ramach kampanii prowadzone będą proekologiczne projekty, które wpłyną na poprawę stanu środowiska.

Finansowany przez miasto program MEWA zastępuje realizowane dotychczas z budżetu działanie KAWKA. W ramach tego przedsięwzięcia dofinansowane będą wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. To pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny smogowi. Na działanie przeznaczone zostało 600 tys. złotych. Każde z gospodarstw domowych, które złoży wniosek, może otrzymać 55 proc. dofinansowania na wymianę pieców. Projekt programu złożony będzie na kwietniowej sesji Rady Miasta. Inwestorem MEWY  jest Miasto Szczecin

- Zależy nam na tym, aby płynnie przejść z rządowej KAWKI do programu MEWA. Zdecydowaliśmy się na jego samodzielną kontynuację ze względu na wysokie zainteresowanie mieszkańców miasta. W założeniach tegoroczny program oparty jest na naszych doświadczeniach po jego rządowej edycji - tłumaczył Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Szczegóły programu MEWA ogłoszone zostaną w ciągu najbliższych dni.

Natomiast LILIA to program nastawiony na dbanie o jakość wody. Dzięki tym działaniom, kolejne budynki będą podłączane do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Projekt skupia się na inwestowaniu w jakość wody.

Dbanie o miejską zieleń i prowadzenie nowych nasadzeń zapewnia z kolei PLATAN. W ramach tej akcji w Szczecinie przybędzie 500 nowych drzew i krzewów. Specjalnie dobrane gatunki ubarwią miasto i "zadbają" o świeże powietrze. To mieszkańcy wskazali miejsca, które powinny się zazielenić.

- Do tego projektu zaprosiliśmy rady osiedli. Wierzymy, że zdołamy zrealizować to działanie tak, aby posadzone drzewa i krzewy zakwitły już w tym roku. Będą to drzewa i krzewy ozdobne - tłumaczyła Aleksandra Ciszewska, zastępca dyrektora WGKiOŚ UM.

Pilotaż PLATANA był ponad rok temu. Wówczas w placówkach oświatowych posadzone zostało 150 magnolii oraz wiśni japońskich. Tegoroczny program przewiduje nasadzenie 250 drzew ozdobnych oraz tylu krzewów ozdobnych.

(KaNa)

Na zdjęciu od lewej: Rafał Łapiński - właściciel firmy projektującej ogrody, Aleksandra Ciszewska i Piotr Krzystek.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dafid
Rzym to wieczne miasto a Szczecin ma wiecznego prezydenta z pomyslami genialnymi jak blask słońca
2018-03-21 14:27:07
Obs.ryver
Parole,parole,parole,parole...pier***nie kotka przy pomocy młotka!!!
2018-03-21 10:04:31
jeż
w 400 tys.miescie posadza tylko 500 krzakow i drzew??? Ostatnio przy Arkonskiej wycieli 800 !!!
2018-03-21 09:48:06
bieta
500 rachitycznych drzewek i krzewów ma nam poprawić stan zieleni i powietrze w mieście ? Po szalonych, bezmyślnych wycinkach pięknych , starych drzew czy krzewów, bo 'kolidowały z inwestycją'???
2018-03-21 08:08:32
@&@
Łysa Pała jak zwykle przed wyborami farmazony opowiada a w czasie trwania kadencji "trwa".
2018-03-21 08:07:58
Czesław
Niestety Polska poprzez swoje opartą na węglu politykę energetyczną w dużej mierze powoduje zanieczyszczenie powietrza Polski i Europy. Nie ma co zwalac winy na Chiny, skoro to Polska ma największy smog w Europie, smog tworzony w Polsce. Tu rząd musimy zmienić politykę energetyczną, inaczej wszyscy będziemy chorować na raka i choroby serca i płuc od smogu. Ja nie chcę, aby moje dzieci cierpiały i przedwcześnie zmarły przez to.
2018-03-20 21:26:40
Bartek
Smog smogiem, w Chinach mają 10 razy gorszy i żyją, 130tys. Chińskich fabryk wpuszcza rzekami do morza a potem oceanu miliony ton odpadów, metali ciezkich, toksycznej chemii, to wszystko krąży po świecie, mozemy zakazać palenia w kominkach, w piecach weglem czy odpadem z kopalni, użytkowania samochodow diesla, ale i tak Indie, Chiny, Afryka czy Ameryka Południowa zniszczą ten świat...
2018-03-20 20:45:45
k....k12
kolejna religia, smoga najlepiej okadzać białą szałwią w pierwszej kwadrze przed wschodem. Wystarczy jeden DOROZWINIĘTY urbanista, który przypilnuje zachowania, albo nawet odtworzenia korytarzy powietrznych w mieście
2018-03-20 20:31:10
Czesław
Biorąc pod uwagę ogromny smog nad Polską i nierzadko zły stan powietrza nad Szczecinen, nakłady na proekologiczne inwestycje powinny być dużo wyższe. Drzew potrzeba dużo więcej i nie tylko ozdobnych. Niedawno Kurier zamieścił artykuł, że rady tylko niewielkiej liczby osiedli zgłosiły tereny do nasadzeń. Może trzeba jeszcze raz radnych zapytać i poprosić też mieszkańców o to.
2018-03-20 18:12:19
.............
Wystarczy zaczac od siebie czyli nie palic papierosow ale do wielu to nie dociera sa zbyt ograniczeni zeby rzucic ten syf a przy okazji biernie truja innych w tym swoje dzieci w wozkach -przyszli palacze.
2018-03-20 18:06:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie