piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin walczy ze smogiem

Szczecin walczy ze smogiem

Szczecin walczy ze smogiem
Data publikacji: 2018-03-20 17:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:06
Wywietleń: 2359 319157

W związku z pogarszającym się stanem środowiska w Polsce, prezydent Szczecina postanowił zorganizować kampanię "Zielone Miasto". W jej ramach prowadzone będą równolegle trzy działania.

- Myślę, że działanie ekologiczne w Szczecinie już przynoszą efekty. To nas skłania do podejmowania kolejnych działań proekologicznych, które wpłyną na czystość naszego powietrza i jakość życia. Wszyscy wiemy, że Szczecin jest miastem, które ma najmniejsze problemy z jakością powietrza - mówił prezydent Piotr Krzystek na konferencji prasowej w Ekoporcie przy ul. Arkońskiej.

W ramach kampanii prowadzone będą proekologiczne projekty, które wpłyną na poprawę stanu środowiska.

Finansowany przez miasto program MEWA zastępuje realizowane dotychczas z budżetu działanie KAWKA. W ramach tego przedsięwzięcia dofinansowane będą wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. To pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny smogowi. Na działanie przeznaczone zostało 600 tys. złotych. Każde z gospodarstw domowych, które złoży wniosek, może otrzymać 55 proc. dofinansowania na wymianę pieców. Projekt programu złożony będzie na kwietniowej sesji Rady Miasta. Inwestorem MEWY  jest Miasto Szczecin

- Zależy nam na tym, aby płynnie przejść z rządowej KAWKI do programu MEWA. Zdecydowaliśmy się na jego samodzielną kontynuację ze względu na wysokie zainteresowanie mieszkańców miasta. W założeniach tegoroczny program oparty jest na naszych doświadczeniach po jego rządowej edycji - tłumaczył Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Szczegóły programu MEWA ogłoszone zostaną w ciągu najbliższych dni.

Natomiast LILIA to program nastawiony na dbanie o jakość wody. Dzięki tym działaniom, kolejne budynki będą podłączane do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Projekt skupia się na inwestowaniu w jakość wody.

Dbanie o miejską zieleń i prowadzenie nowych nasadzeń zapewnia z kolei PLATAN. W ramach tej akcji w Szczecinie przybędzie 500 nowych drzew i krzewów. Specjalnie dobrane gatunki ubarwią miasto i "zadbają" o świeże powietrze. To mieszkańcy wskazali miejsca, które powinny się zazielenić.

- Do tego projektu zaprosiliśmy rady osiedli. Wierzymy, że zdołamy zrealizować to działanie tak, aby posadzone drzewa i krzewy zakwitły już w tym roku. Będą to drzewa i krzewy ozdobne - tłumaczyła Aleksandra Ciszewska, zastępca dyrektora WGKiOŚ UM.

Pilotaż PLATANA był ponad rok temu. Wówczas w placówkach oświatowych posadzone zostało 150 magnolii oraz wiśni japońskich. Tegoroczny program przewiduje nasadzenie 250 drzew ozdobnych oraz tylu krzewów ozdobnych.

(KaNa)

Na zdjęciu od lewej: Rafał Łapiński - właściciel firmy projektującej ogrody, Aleksandra Ciszewska i Piotr Krzystek.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dafid
Rzym to wieczne miasto a Szczecin ma wiecznego prezydenta z pomyslami genialnymi jak blask słońca
2018-03-21 14:27:07
Obs.ryver
Parole,parole,parole,parole...pier***nie kotka przy pomocy młotka!!!
2018-03-21 10:04:31
jeż
w 400 tys.miescie posadza tylko 500 krzakow i drzew??? Ostatnio przy Arkonskiej wycieli 800 !!!
2018-03-21 09:48:06
bieta
500 rachitycznych drzewek i krzewów ma nam poprawić stan zieleni i powietrze w mieście ? Po szalonych, bezmyślnych wycinkach pięknych , starych drzew czy krzewów, bo 'kolidowały z inwestycją'???
2018-03-21 08:08:32
@&@
Łysa Pała jak zwykle przed wyborami farmazony opowiada a w czasie trwania kadencji "trwa".
2018-03-21 08:07:58
Czesław
Niestety Polska poprzez swoje opartą na węglu politykę energetyczną w dużej mierze powoduje zanieczyszczenie powietrza Polski i Europy. Nie ma co zwalac winy na Chiny, skoro to Polska ma największy smog w Europie, smog tworzony w Polsce. Tu rząd musimy zmienić politykę energetyczną, inaczej wszyscy będziemy chorować na raka i choroby serca i płuc od smogu. Ja nie chcę, aby moje dzieci cierpiały i przedwcześnie zmarły przez to.
2018-03-20 21:26:40
Bartek
Smog smogiem, w Chinach mają 10 razy gorszy i żyją, 130tys. Chińskich fabryk wpuszcza rzekami do morza a potem oceanu miliony ton odpadów, metali ciezkich, toksycznej chemii, to wszystko krąży po świecie, mozemy zakazać palenia w kominkach, w piecach weglem czy odpadem z kopalni, użytkowania samochodow diesla, ale i tak Indie, Chiny, Afryka czy Ameryka Południowa zniszczą ten świat...
2018-03-20 20:45:45
k....k12
kolejna religia, smoga najlepiej okadzać białą szałwią w pierwszej kwadrze przed wschodem. Wystarczy jeden DOROZWINIĘTY urbanista, który przypilnuje zachowania, albo nawet odtworzenia korytarzy powietrznych w mieście
2018-03-20 20:31:10
Czesław
Biorąc pod uwagę ogromny smog nad Polską i nierzadko zły stan powietrza nad Szczecinen, nakłady na proekologiczne inwestycje powinny być dużo wyższe. Drzew potrzeba dużo więcej i nie tylko ozdobnych. Niedawno Kurier zamieścił artykuł, że rady tylko niewielkiej liczby osiedli zgłosiły tereny do nasadzeń. Może trzeba jeszcze raz radnych zapytać i poprosić też mieszkańców o to.
2018-03-20 18:12:19
.............
Wystarczy zaczac od siebie czyli nie palic papierosow ale do wielu to nie dociera sa zbyt ograniczeni zeby rzucic ten syf a przy okazji biernie truja innych w tym swoje dzieci w wozkach -przyszli palacze.
2018-03-20 18:06:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie