Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Szczecin walczy ze smogiem

Data publikacji: 2018-03-20 17:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:06
Szczecin walczy ze smogiem
 

W związku z pogarszającym się stanem środowiska w Polsce, prezydent Szczecina postanowił zorganizować kampanię "Zielone Miasto". W jej ramach prowadzone będą równolegle trzy działania.

- Myślę, że działanie ekologiczne w Szczecinie już przynoszą efekty. To nas skłania do podejmowania kolejnych działań proekologicznych, które wpłyną na czystość naszego powietrza i jakość życia. Wszyscy wiemy, że Szczecin jest miastem, które ma najmniejsze problemy z jakością powietrza - mówił prezydent Piotr Krzystek na konferencji prasowej w Ekoporcie przy ul. Arkońskiej.

W ramach kampanii prowadzone będą proekologiczne projekty, które wpłyną na poprawę stanu środowiska.

Finansowany przez miasto program MEWA zastępuje realizowane dotychczas z budżetu działanie KAWKA. W ramach tego przedsięwzięcia dofinansowane będą wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. To pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny smogowi. Na działanie przeznaczone zostało 600 tys. złotych. Każde z gospodarstw domowych, które złoży wniosek, może otrzymać 55 proc. dofinansowania na wymianę pieców. Projekt programu złożony będzie na kwietniowej sesji Rady Miasta. Inwestorem MEWY  jest Miasto Szczecin

- Zależy nam na tym, aby płynnie przejść z rządowej KAWKI do programu MEWA. Zdecydowaliśmy się na jego samodzielną kontynuację ze względu na wysokie zainteresowanie mieszkańców miasta. W założeniach tegoroczny program oparty jest na naszych doświadczeniach po jego rządowej edycji - tłumaczył Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Szczegóły programu MEWA ogłoszone zostaną w ciągu najbliższych dni.

Natomiast LILIA to program nastawiony na dbanie o jakość wody. Dzięki tym działaniom, kolejne budynki będą podłączane do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Projekt skupia się na inwestowaniu w jakość wody.

Dbanie o miejską zieleń i prowadzenie nowych nasadzeń zapewnia z kolei PLATAN. W ramach tej akcji w Szczecinie przybędzie 500 nowych drzew i krzewów. Specjalnie dobrane gatunki ubarwią miasto i "zadbają" o świeże powietrze. To mieszkańcy wskazali miejsca, które powinny się zazielenić.

- Do tego projektu zaprosiliśmy rady osiedli. Wierzymy, że zdołamy zrealizować to działanie tak, aby posadzone drzewa i krzewy zakwitły już w tym roku. Będą to drzewa i krzewy ozdobne - tłumaczyła Aleksandra Ciszewska, zastępca dyrektora WGKiOŚ UM.

Pilotaż PLATANA był ponad rok temu. Wówczas w placówkach oświatowych posadzone zostało 150 magnolii oraz wiśni japońskich. Tegoroczny program przewiduje nasadzenie 250 drzew ozdobnych oraz tylu krzewów ozdobnych.

(KaNa)

Na zdjęciu od lewej: Rafał Łapiński - właściciel firmy projektującej ogrody, Aleksandra Ciszewska i Piotr Krzystek.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dafid
2018-03-21 14:27:07
Rzym to wieczne miasto a Szczecin ma wiecznego prezydenta z pomyslami genialnymi jak blask słońca
Obs.ryver
2018-03-21 10:04:31
Parole,parole,parole,parole...pier***nie kotka przy pomocy młotka!!!
jeż
2018-03-21 09:48:06
w 400 tys.miescie posadza tylko 500 krzakow i drzew??? Ostatnio przy Arkonskiej wycieli 800 !!!
bieta
2018-03-21 08:08:32
500 rachitycznych drzewek i krzewów ma nam poprawić stan zieleni i powietrze w mieście ? Po szalonych, bezmyślnych wycinkach pięknych , starych drzew czy krzewów, bo 'kolidowały z inwestycją'???
@&@
2018-03-21 08:07:58
Łysa Pała jak zwykle przed wyborami farmazony opowiada a w czasie trwania kadencji "trwa".
Czesław
2018-03-20 21:26:40
Niestety Polska poprzez swoje opartą na węglu politykę energetyczną w dużej mierze powoduje zanieczyszczenie powietrza Polski i Europy. Nie ma co zwalac winy na Chiny, skoro to Polska ma największy smog w Europie, smog tworzony w Polsce. Tu rząd musimy zmienić politykę energetyczną, inaczej wszyscy będziemy chorować na raka i choroby serca i płuc od smogu. Ja nie chcę, aby moje dzieci cierpiały i przedwcześnie zmarły przez to.
Bartek
2018-03-20 20:45:45
Smog smogiem, w Chinach mają 10 razy gorszy i żyją, 130tys. Chińskich fabryk wpuszcza rzekami do morza a potem oceanu miliony ton odpadów, metali ciezkich, toksycznej chemii, to wszystko krąży po świecie, mozemy zakazać palenia w kominkach, w piecach weglem czy odpadem z kopalni, użytkowania samochodow diesla, ale i tak Indie, Chiny, Afryka czy Ameryka Południowa zniszczą ten świat...
k....k12
2018-03-20 20:31:10
kolejna religia, smoga najlepiej okadzać białą szałwią w pierwszej kwadrze przed wschodem. Wystarczy jeden DOROZWINIĘTY urbanista, który przypilnuje zachowania, albo nawet odtworzenia korytarzy powietrznych w mieście
Czesław
2018-03-20 18:12:19
Biorąc pod uwagę ogromny smog nad Polską i nierzadko zły stan powietrza nad Szczecinen, nakłady na proekologiczne inwestycje powinny być dużo wyższe. Drzew potrzeba dużo więcej i nie tylko ozdobnych. Niedawno Kurier zamieścił artykuł, że rady tylko niewielkiej liczby osiedli zgłosiły tereny do nasadzeń. Może trzeba jeszcze raz radnych zapytać i poprosić też mieszkańców o to.
.............
2018-03-20 18:06:57
Wystarczy zaczac od siebie czyli nie palic papierosow ale do wielu to nie dociera sa zbyt ograniczeni zeby rzucic ten syf a przy okazji biernie truja innych w tym swoje dzieci w wozkach -przyszli palacze.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ