1 czerwca rozpoczyna się kolejna edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy, którzy chcą zgłosić swój projekt, będą mieli na to czas do 1 lipca.
Pomimo pandemii koronawirusa i obostrzeń z nią związanych, już w czerwcu mieszkańcy będą mogli składać swoje wnioski do SBO 2021.
Zasady bez zmian
– Oprócz kwoty, która w tym roku wzrasta do ponad 14 mln zł, wszystkie ubiegłoroczne zasady pozostają niezmienione – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Mamy więc podział na 22 obszary lokalne i 1 ogólnomiejski, a mieszkańcy przez miesiąc będą mogli zgłaszać swoje pomysły zarówno „miękkie”, jak i inwestycyjne. Tegoroczna pula SBO to 14 606 083 zł do wydania. By wziąć udział w zagospodarowaniu tej kwoty, wystarczy mieć pomysł na inwestycje lub działanie w obszarze lokalnym lub ogólnomiejskim, zebrać minimalną liczbę 10 podpisów na liście poparcia i w podanym terminie zgłosić swój wniosek do magistratu.
– Mamy nadzieję, że wzorem ubiegłego roku mieszkańcy chętnie skorzystają z szansy na realizację swoich pomysłów, zarówno tych najmniejszych jak szkolenie, po te duże inwestycyjne – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.
Nieograniczona liczba propozycji
Każdy mieszkaniec może złożyć nieograniczoną liczbę propozycji. Projekty mogą być: ogólnomiejskie – z których będą mogli korzystać mieszkańcy więcej niż jednej dzielnicy, na które przeznaczono 30 proc. środków oraz lokalne – na które przeznaczono 70 proc. środków.
Wnioski można składać od 1 czerwca (od godz. 9) do 1 lipca (do godz. 15.30) drogą elektroniczną, logując się na stronie www.sbo.szczecin.eu, lub tradycyjnie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie go w urnie zlokalizowanej w siedzibie Urzędu Miasta lub w filii urzędu.
Również tym roku działania w ramach Akademii SBO poprowadzi Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Oswajanie Sztuki.
– W tym roku w związku z ograniczeniami obecnie obowiązującymi możemy być z Wami wyłącznie online, dlatego postaramy się, by wszystkie nasze działania jeszcze bardziej odpowiadały potrzebom mieszkańców, były łatwe i dostępne dla każdego – mówi Paulina Stok-Stocka ze stowarzyszenia.
(dar)
Na zdjęciu: Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego i Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.
Fot. Ryszard Pakieser (archiwum)