Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

SBO 2020. Nie do końca wyjaśnione wątpliwości

Data publikacji: 27 stycznia 2020 r. 19:37
Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia 2020 r. 10:28
SBO 2020. Nie do końca wyjaśnione wątpliwości
 

Błąd w papierowej karcie do głosowania wpłynął na wyniki tylko jednego z dwudziestu trzech obszarów, w których odbywało się głosowanie – zapewnia magistrat. Miasto odpowiada na interpelację jednego z radnych dotyczącą nieprawidłowości przy SBO 2020.

Na początku stycznia tego roku Urząd Miejski zaprezentował wyniki najnowszej edycji szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. I już wtedy pojawiły się pewne wątpliwości związane z głosowaniem tradycyjną metodą – pisemnie za pomocą papierowych kart. Okazało się, że około 1400 kart zostało wydrukowanych z błędem – zamiast nazwiska matki głosującego, trzeba było wpisać jej imię. Takie formularze uznano za błędne, unieważniono je. Tym samym za nieważne uznano ponad 5 tysięcy głosów szczecinian. Pojawiły się nowe formularze, za pomocą których można było oddać głos drogą papierową. We wtorek miejscy urzędnicy tłumaczyli się z całej sytuacji. Zdaniem magistratu, doszło do błędu człowieka. Ale miał on zostać szybko naprawiony.

– Przeanalizowaliśmy wszystkie karty. Unieważnione głosy nie wpłynęły na wyniki głosowania. Wszystko można sprawdzić. Karty oraz protokoły weryfikacyjne są dostępne w Urzędzie Miejskim – zapewniała Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Mimo to radny miejski PiS Dariusz Matecki skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta Szczecina. – Przez ile dni błędny formularz był możliwy do pobrania? Kto ponosi odpowiedzialność za umieszczenie błędnej karty do głosowania w sieci? Ile dokładnie kart do głosowania i głosów zostało unieważnionych przez zamieszczenie w sieci błędnej karty do głosowania? Proszę o wykaz – ilość głosów nieważnych (z powodu zamieszczenia w sieci błędnej karty do głosowania) na poszczególne projekty. Proszę o informację, gdzie i kiedy ukazała się informacja o zamieszczeniu karty do głosowania z błędem i konieczności ponownego zagłosowania? Ile osób ponownie zagłosowało po oddaniu głosu nieważnego na niewłaściwej karcie? Proszę o informację, czy wiadomość o konieczności ponownego głosowania była promowana wśród mieszkańców Szczecina? Jeśli tak, to w jaki sposób? – pytał Matecki.

Magistrat przygotował już odpowiedź na pytania radnego.

– Błąd w papierowej karcie do głosowania wpłynął na wyniki tylko jednego z dwudziestu trzech obszarów, w których odbywało się głosowanie. Projekt, który odpadł w wyniku błędu – po konsultacjach z autorem – zostanie zrealizowany przez miasto ze środków innych niż SBO. Społeczność lokalna zyskała, nie straciła – twierdzi Daniel Wacinkiewicz, wiceprezydent Szczecina.

Wacinkiewicz nie udziela jednak odpowiedzi na wszystkie pytania radnego. Według niego, błędny formularz był możliwy do pobrania od piątku 22 listopada do poniedziałku 25 listopada 2019.

– Za zamieszczanie informacji dotyczących konsultacji społecznych na stronach internetowych Urzędu Miasta Szczecina odpowiadają pracownicy Biura Dialogu Obywatelskiego. Nie posiadamy danych o ilości kart do głosowania pobranych drogą elektroniczną, za pośrednictwem których oddano nieważny głos. Informacja o zamieszczeniu błędnej karty do głosowania została podana podczas konferencji prasowej 7 stycznia 2020 roku – wyjaśniał wiceprezydent. ©℗

(dar)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Baska
2020-01-28 00:01:49
Szanowna Pani Dyrektor. Błędy są rzeczami ludzkimi i nie ma co oczekiwać doskonałości od któregokolwiek urzędnika, po prostu się nie da. Ale...Ale jest coś takiego jak odpowiedzialność za błędy. W ocenie sytuacji wydaje się, że europejskim standardem jest jeżeli nie złożenie dymisji to przynajmniej oddanie się do dyspozycji pracodawcy (tu: prezydenta) przez dyrektora wydziału i wyciągniecie konsekwencji służbowych od kierownika oraz od pracownika. I w zasadzie w tej sprawie chyba jest kluczowy błąd. Naprawdę, uśmiechy na konferencji prasowej nie są etycznym i moralnym rozwiązaniem problemu. I własnie o te standardy chodzi. Jeżeli Pani jest gotowa je udźwignąć to chwała Pani, jeżeli nie to my jako mieszkańcy takich standardów nie akceptujemy po prostu. I mamy do tego prawo. Błędy w kartach do głosowania kojarzą się z najgorszymi czasami, gdy niektórzy nawet mówili, że "nieważne kto głosuje, ale kto liczy głosy". A już zapewnianie, że nie miało to wpływu na wyniki głosowania - to nawet gdyby tak było - to jaki ma sens i cel? Zapewnia Pani policjanta jak zerknie na radarze, że prędkość przekroczona o np. 30 km, że nie miało to wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż była noc i ludzie powinni spać? Proszę zapamiętać: nam nie chodzi o bezbłędność urzędników, my wszyscy popełniamy błędy, nam chodzi o odpowiedzialność za te błędy. W tej edycji SBO ich poziom jest nieakceptowalny. Po tym poznaje się wielkich ludzi...jak na swoje błędy potrafią zareagować...
Szymek
2020-01-27 21:56:55
Jak zgłosić budowę pomnika Matki Bożej lub Chrystusa o wielkości 20 lub więcej metrów? W sam raz można by wyburzyć ruderę przy Dworcowej lub postawić na przeciwko Dworca PKP wielki pomnik na pamiątkę wieczystą słusznych rządów ostatnich lat - taki pomnik większy niż ten koło Świebodzina, mógłby być do końca symbolem Szczecina lub lepiej, miastu brakuje bazyliki takiej jaka jest w Licheniu wraz z całym otoczeniem ---- a może jakąś extremalną Drogę Krzyżową obejmującą na przykład Pomorzany i Centrum Szczecina z Parkiem Kasprowicza? Czy to możliwe, że nie postawiono żadnego pomnika większego niż komunistyczny Pomnik Czynu Polaków? To jak będzie przyuczona dziatwa do tego co najważniejsze??
Odpowiedź zbywająca
2020-01-27 21:19:02
Za zamieszczanie informacji dotyczących konsultacji społecznych na stronach internetowych Urzędu Miasta Szczecina odpowiadają pracownicy Biura Dialogu Obywatelskiego. A konkretnie to kto??? Kto zatwierdził kartę z błędem? Nie macie odwagi sie przyznać to się zwolnijcie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA