czwartek, 13 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Stargard szykuje się do zmian

Stargard szykuje się do zmian

Stargard szykuje się do zmian
Data publikacji: 2015-12-13 10:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 11:59
Wywietleń: 1833 54313
Stargardzianie z wielkim zapałem przygotowują się do wprowadzenia od nowego roku historycznej nazwy miasta, krótszej o człon „Szczeciński". Wykonywane są nowe tablice, pieczątki, dokumenty urzędowe i wizytówki. Natomiast w czwartkowy (31 bm.) wieczór na pętli autobusowej przy pl. Wolności rozpocznie się wspólna zabawa przy muzycznych przebojach, połączona z emisją filmów zgłoszonych do konkursu „Stargard – jednym słowem lepiej, bo…” oraz kilkunastominutowym pokazem fajerwerków.

Przypomnijmy, że pomysł skrócenia nazwy miasta pojawił się już w 2000 r. W przeprowadzonych wówczas konsultacjach uczestniczyło zaledwie ponad 5 tys. stargardzian. Za zmianą opowiedziała się jednak przeważająca większość (66 proc.) z nich. Radni podjęli wtedy uchwałę, zobowiązującą ówczesny zarząd miasta do podjęcia działań w kierunku zmiany nazwy miasta. W tej sprawie wystąpiono także z wnioskiem do MSWiA. Ale okazało się, że liczba ankietowanych jest zbyt mała, aby przedsięwzięcie sfinalizować. Wiązałoby się to również z wymianą dowodów osobistych, a to było już duże zadanie.

Tekst i fot. Aneta SŁABA

Na zdjęciu:Jan Zenkner z Towarzystwa Przyjaciół Stargardu przekonywał, że wystarczy tylko „Stargard"!

Cały tekst czytaj w poniedziałkowym Kurierze i w e-wydaniu

Komentarze

Szczecinianin
Chyba nikt mieszkańcom Stargardu (d.Szczecińskiego) nie uświadomił ile to kosztuje. Nawet jeżeli osobiście nie zapłacą za wymianę dokumentów ( Dowód osobisty, prawko, Dow. rejestracyjny, pieczątki. itd) to pieniądze pójdą z miejskiej kasy, a mogłyby być wykorzystane na ważniejsze sprawy. Mimo wszystko życzę powodzenia. Miło spotkać zadowolonych ludzi
2015-12-29 20:19:11
Marcin
Ja tam akurat popieram usunięcie członu "Szczeciński" z nazwy miasta, a jestem rodzonym szczecinianiem. Stargard nigdy w historii nie był Stargardem Szczecińskim, zawsze albo Stargardem, albo Stargardem nad Iną. Jeżeli ktoś ze Szczecina ma o to pretensje, to niestety ujawnia kompleksy przede wszystkim samych mieszkańców Szczecina.
2015-12-15 00:50:46
td
Niech teraz przestaną zabierać pracę Szczecinianom i zrezygnują z pracy w Szczecinie skoro im tak obrzydł!!!
2015-12-14 12:27:22
gryf
Stargard - to nazwa bardziej tożsama dla miasta i jego mieszkańców / człon" Szczeciński" odbiera miastu indywidualny charakter przez to jest nijaki...
2015-12-13 15:12:52
jerzy
Ciekawe czy Starogard Gdański wpadnie na taki sam pomysł, aby skrócić nazwę bez członu "Gdański" ? Chyba nigdy na to się nie odważą, z wiadomych powodów.
2015-12-13 14:34:59
ewa35
I znow znikoma ilosc ludzi decyduje oczyms , w tym przypadku o nazwie Miast Znikoma ilosc obywateli zadecydowala ze PiS bedzie rządzil Panstwem Co sie dzieje , jak dopuszczamy do takich paranoi , olewajac wybory i wszelkiego rodzaju plebiscyty by znow okazac sie z rękoma w nocniku?
2015-12-13 12:48:11
.
Czy od nowego roku zmieniają tam ruch na lewostronny?
2015-12-13 12:42:00
Kochani, macie tam piękny, stary kościół, starą basztę.
Żeby przebić Szczecin, postawcie między basztą i kościołem jeszcze większą FRYGĘ jak szczecińska. MEGA FRYGĘ !!
2015-12-13 11:38:02
Teraz muszą sobie postawić FRYGĘ albo coś w stylu hiszpańskim.
Filharmonię ?
2015-12-13 11:13:58
Trochę to śmieszne, trochę żałosne. Lepsze samopoczucie ?? Śmieszne.
.
2015-12-13 10:37:01
ktoś ma kompleksy
Brawo dla zakompleksionych małomiasteczkowych. Tylko patrzeć jak teraz złożą wniosek o powstanie województwa stargardzkiego.
2015-12-13 10:15:29