Wtorek, 13 sierpnia 2024 r. 
REKLAMA

Stara siedziba niemal jak nowa [GALERIA]

Data publikacji: 03 listopada 2018 r. 09:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
Stara siedziba niemal jak nowa
Darzona przez szczecinian sentymentem stalowa konstrukcja - układająca się w charakterystyczny napis: „STRAŻ POŻARNA TEL. 998" - na odnowioną fasadę zabytkowej siedziby strażaków już nie powróci. Zalega w ich magazynie. „Nie ma pomysłu na jej dalszą ekspozycję" - przyznaje mł. bryg. Piotr Tuzimek, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie. Fot. Mirosław WINCONEK  

Dobiega końca remont elewacji budynków straży pożarnej przy ul. Grodzkiej. Renowacja zabytkowych fasad pochłonęła znacznie więcej niż się spodziewano: niemal pół miliona złotych. Przywrócenie reprezentacyjnego wyglądu siedzibie szczecińskiej PSP oznacza jednak, że na jej frontową ścianę już nie wróci - darzona przez szczecinian sentymentem - charakterystyczna stalowa konstrukcja, układająca się w napis: „STRAŻ POŻARNA TEL. 998".

Zespół budynków zajmowanych przez szczecińską straż pożarną (ul. Grodzka 1-5) jest XIX-wieczny. Jego najstarsza część - tzw. 7-osiowa, zachodnia - została zbudowana w 1868 r. według projektu i pod nadzorem ówczesnego miejskiego radcy budowlanego Jamesa Hobrechta (zasłynął jako projektant generalny planu rozbudowy Berlina z lat 1859-81 - przyp. aut.). Część wschodnia (ul. Grodzka 5) została dobudowana później (1896 r.), ale do dziś nie zachowały się dane na temat projektanta. To wówczas do głównego budynku zostały dołączone sąsiednie działki od ul. Tkackiej, gdzie następnie stanęła wspinalnia i warsztaty. Ostatnia przebudowa zespołu budynków strażackich (1912 r.) nastąpiła, gdy wozy konne zastąpiono samochodami gaśniczymi. Wówczas od zaplecza, czyli dziedzińca służącego za plac ćwiczeń, zbudowano m.in. wozownię.

Do współczesności budynki przy ul. Grodzkiej 1-5 przetrwały w niemal niezmienionym stanie. Wzbogacone jedynie okolicznościowymi tablicami oraz - już w latach 60. ub. wieku - umieszczoną na frontowej ścianie charakterystyczną stalową konstrukcją, układająca się w napis: „STRAŻ POŻARNA TEL. 998". To w niej przez kolejne dekady gniazdowały wróble i kawki. I to ich okres lęgowy tego lata wymusił opóźnienie prac renowacyjnych zabytkowej fasady.

Zostały rozpoczęte jeszcze w sierpniu, a z finałem zaplanowanym na 15 listopada. W tym czasie przeprowadzono przede wszystkim konserwację cegły i detalu ceramicznego, konserwację kamienia oraz elementów metalowych i drewnianych. Wymyto je, podobnie jak gipsowe płyciny, tynki i kartusz. Wymieniono spoiny i jak wszystkie inne zniszczone detale - choćby ceramiczne kapitele - uzupełniono. Ceglaną okładzinę ścian zabezpieczono chemią przeciwko przenikaniu wilgoci (hydrofibizacja) oraz osadzaniu się glonów. Następnie wszystko co na fasadach się znajduje na nowo odmalowano. W tym charakterystycznego gryfa, górującego nad najstarszą częścią budynków.

- Ze względu na szczególną ochronę, której podlegają zabytkowe budynki przy ul. Grodzkiej prace były wykonywane przez specjalistyczną firmę i pod nadzorem konserwatorskim - przyznaje mł. bryg. Piotr Tuzimek, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie. - Wykonywała je firma z Piły, wyłoniona w drodze przetargu.

Renowacja zabytkowej fasady kompleksu budynków Komendy Miejskiej PSP miała kosztować około 362 tysiące złotych. Pochłonęła jednak pół miliona złotych. To efekt zwiększenia zakresu prac, które okazały się niezbędnymi do wykonania, a nie przewidzianymi nawet w programie prac konserwatorskich, opracowanym dla tejże inwestycji.

Przywrócenie zabytkowym elewacjom ich reprezentacyjnego wyglądu oraz powstrzymanie procesu ich niszczenia odbywało się również pod nadzorem przyrodniczym: ornitologa oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Ta nakazała - w ramach kompensacji za utracone miejsca lęgowe - zamontowanie co najmniej 22 budek lęgowych dla wróbli oraz 2 kolejnych - dla kawki. Mają być ulokowane w sąsiedztwie zniszczonych siedlisk lęgowych. Zostaną zamontowane na tych samych budynkach, tyle że od strony dziedzińca. Pierwsze - na dniach. Kolejne - najpóźniej do 1 marca przyszłego roku.

- Remontu wymaga cały zespół budynków straży pożarnej. Nie tylko zabytkowe fasady. Ze względu na ograniczone środki, prace będą wykonywane etapami. Pierwszy dobiega końca. Termin następnych nawet dla nas pozostaje nieznany. Będziemy zabiegali o dofinansowanie na ten cel w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Oby z lepszym efektem niż dotychczas - dodaje mł. bryg. Piotr Tuzimek.

W programie prac konserwatorskich dla odnawianych elewacji znalazł się zapis: „Należy zamontować profesjonalny system zabezpieczenia przed ptakami, który zastąpi drut kolczasty. Wskazane jest również zaprojektowanie i wykonanie nowego napisu informacyjnego na elewacji frontowej, który nie będzie stanowił potencjalnego miejsca gniazdowania ptaków". Jeszcze nie wiadomo, czy to zalecenie uda się zrealizować na finał tego etapu inwestycji, czyli do połowy listopada. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Darzona przez szczecinian sentymentem stalowa konstrukcja - układająca się w charakterystyczny napis: „STRAŻ POŻARNA TEL. 998" - na odnowioną fasadę zabytkowej siedziby strażaków już nie powróci. Zalega w ich magazynie. „Nie ma pomysłu na jej dalszą ekspozycję" - przyznaje mł. bryg. Piotr Tuzimek, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie.

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

estetyka
2018-11-04 01:41:36
teraz jeszcze lepiej widać że ten narożny budynek to gniot.
Nie ciekaff
2018-11-03 17:49:10
Pan/i ciekaff może zgłosi się Pan/i do straży pożarnej o ten napis to na ogródku sobie Pan/i zamontuj 😁 z oświetleniem 😁
czerwony Szczecin
2018-11-03 16:24:00
Pięknie Renowacja zabytkowej fasady powinna też objąć pałac młodzieży szkołę Bolesława Chrobrego na ul Piastów i wiele pięknych budynków w Szczecinie..
Ciekaff
2018-11-03 10:50:59
Napis STRAŻ POŻARNA 998 można wymalować na budynku w odcieniu przybliżonym do elewacji ; dodatkowo doświetlić po zmroku wykorzystując współczesne technologie np. z lampy o zabytkowym wzorze zamontowanej naprzeciw remizy. A metalowy napis z magazynu...no cóż. Remiza na Struga po remoncie również pozbyła się napisu który kiedyś"był drogowskazem prawidłowego wjazdu do Portu Szczecin". Może warto postawić go teraz przed remizą ( np.na podwyższeniu na trawniku pomiędzy remizą , chodnikiem a parkingiem dla klientów CH ?) - naprzeciw remizy. Albo warto przemyśleć aby podczas remontów montować podświetlany logotyp remizy Straży Pożarnej nawet w zmienionej formie ...Ważne aby był i informował przyjezdnych ze w tym miejscu ZAWSZE może liczyć na udzielenie np.pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA