Wtorek 27 lipca 2021r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Wydatki na stadion? Wzrosły do 387 mln złotych

Data publikacji: 2019-01-22 12:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-23 09:55
Piłka nożna. Wydatki na stadion? Wzrosły do 387 mln złotych
 

Rada Miasta Szczecina przegłosowała projekt uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Szczecina na najbliższe cztery lata, a to oznacza, że zdecydowanie zwiększył się budżet na modernizację i rozbudowę stadionu piłkarskiego wraz z Centrum Szkoleniowym i renowacją boisk treningowych.

Miasto zarezerwowało na tą inwestycję aż 387 mln złotych. W poprzedniej prognozie finansowej było aż o ponad 100 mln złotych mniej. Miasto zamierzało przeznaczyć na inwestycję nie więcej, jak 280 mln złotych. Wynik drugiego przetargu okazał się jednak porażką. Jedyny oferent zaproponował kwotę 364 mln złotych. Miasto chce przyjąć tą ofertę.

W poprzednich tygodniach prezydent Piotr Krzystek w kuluarowych rozmowach namawiał radnych do zagłosowania nad przyjęciem uchwały o dość znacznym podniesieniu nakładów na inwestycję stadionową. Pozytywnie wypowiedzieli się na ten temat również członkowie Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży. Jednogłośnie. Nikt nie miał wątpliwości.

Pierwotnie radni mieli głosować nad podniesieniem kwoty na budowę stadionu o 80 mln złotych. Miasto podniosło budżet na inwestycję o ponad 100 mln złotych i można zakładać, że na tym się nie skończy. Cena wzrośnie. Radni na wtorkowej sesji podjęli decyzję, ale na temat wydatków na stadionową inwestycję dyskusji nie było.

Harmonogram wydatków

Jest też znany harmonogram wydatkowania przeznaczonych kwot na inwestycję stadionową. W roku 2019 przewidziano niecałe 37 mln złotych, w przyszłym roku będzie to prawie 104 mln złotych, w roku 2021 nieco ponad 163 mln złotych, a w roku 2022 ma być wykorzystana kwota 84 mln złotych.

Uchwalenie kwoty przez radnych oznacza, że nic już nie stoi na przeszkodzie, by miasto podpisało umowę z jedynym oferentem drugiego przetargu, który zaproponował za wybudowanie kompleksu 364 mln złotych, ale w projekcie finansowym miasta jest ponad 20-milionowa nadwyżka nadwyżka, która na pewno zostanie wykorzystana.

Podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wykonawca będzie miał trzy lata na zrealizowanie inwestycji. Nowy stadion będzie miał tylko dwie nowe trybuny, dwie pozostałe zostaną zmodernizowane na istniejących wałach ziemnych, powstanie Centrum Szkoleniowe i zmodernizowanych zostanie pięć boisk treningowych. Nowy stadion będzie mógł pomieścić nieco ponad 20 tys. kibiców.

Budowa nowego stadionu nigdy nie przebiegała zgodnie z planem, natomiast w ostatnich 12 miesiącach nastąpił gigantyczny wzrost zakładanych wydatków. Równo rok temu budowę nowego stadionu wraz z Centrum Szkoleniowym oszacowano na kwotę 240 mln złotych, z których 200 mln złotych miał pochłonąć sam stadion. Oznaczało to 83 procent wszystkich wydatków przeznaczonych na inwestycję stadionową.

Dofinansowanie na Centrum Szkoleniowe

Dziś mamy do czynienia z kwotą blisko 390 mln złotych. Cena w ciągu 12 miesięcy wzrosła o 150 mln złotych. Jeżeli stadion ma pochłonąć ponad 80 procent całej inwestycji, to okazuje się, że jego cena na dziś wynosi około 320 mln złotych. Dofinansowanie w kwocie 30 mln złotych dotyczy Centrum Szkoleniowego, na stadion żadnej pomocy z zewnątrz nie ma.

320 mln złotych na stadion mogący pomieścić nieco ponad 20 tys miejsc oznacza, że cena za jedno krzesełko na ten moment wynosi około 16 tys złotych, czyli niecałe 4 tys euro. To więcej, niż średnio za jedno krzesełko nowoczesnych stadionów w Gdańsku (3,7), Poznaniu (3,7), czy w Warszawie (stadion Legii – 3,3).

To oznacza, że nie licząc Stadionu Narodowego, obiekt w Szczecinie jeszcze przed rozpoczęciem budowy staje się jedną z najdroższych tego rodzaju inwestycji w kraju i trzeba pamiętać o tym, że nie będzie to obiekt od początku nowy, z wieloma ograniczeniami, małą przestrzenią komercyjną, niewielkimi w porównaniu z innymi stadionami możliwościami dodatkowego zarobku.

W październiku ubiegłego roku podczas pierwszego przetargu najtańsza oferta wyniosła 388 mln złotych. Zgodnie uznano, że to zbyt wiele jak na możliwości miasta. Tak uznał też prezydent Piotr Krzystek, który rozpisał nowy przetarg z jednoczesnymi zmianami w projekcie, które miałyby obniżyć cenę.

Drugi przetarg wyłonił oferenta gwarantującego realizację przedsięwzięcia w kwocie 364 mln złotych, co już uznano w magistracie za kwotę do przyjęcia, natomiast we wtorek na sesji Rady Miasta przegłosowano wydatki na ten cel na poziomie 387 mln złotych, czyli prawie identycznie, jak podczas pierwszego przetargu, który wtedy okazał się nie do przyjęcia. ©℗ Wojciech Parada

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wolne miasto Szczecin
2019-01-23 09:43:28
PiS mówił to ustami Beaty "To nam się po prostu należy" Więc o co chodzi-? Społeczeństwu miasta to się po prostu należy i basta.Mieszkańcy w wyborach wyraźnie wskazali jakiej "polityki" oczekują i wybrali tego który im to gwarantuje.PiS nie jest wiarygodny,nawet w głosowaniu nie poparł budowy stadionu,mimo że żarliwie przed kamerami jeden przez drugiego zapewniali że są "za" i że stadion musi powstać.Co zrobili-? okłamali wyborców i zagłosowali za "nie"
Do wszystkich przeciwników budowy stadionu
2019-01-23 09:17:49
Przeczytajcie uważnie podział kosztów, zróbcie to dwa, trzy razy to może w końcu zrozumiecie. Budowa samego stadionu pochłonie 261,2 mln zł. Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży to kolejne 21,7 mln zł. Budowa/przebudowa pięciu boisk wokół stadionu to koszt 33,8 mln zł.Zagospodarowanie i uzbrojenie terenu wokół stadionu to wydatek 36,7 mln zł. Koszty dodatkowe to 11 mln zł. Uświadomcie sobie, że gdyby nie pomysł wybudowania przy stadionie Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży z pięcioma boiskami inwestycja nie miałaby co liczyć na dofinansowanie kwotą 30 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki! Nie wspomnę już o rozwoju młodzieży o korzyściach z tego płynących w przyszłości. A teraz wypunktuję inne inwestycje miejskie, z których rzesza ludzi nie skorzysta ani razu więc również należy uznać, że były wybudowane dla wąskiej grupy mieszkańców: Netto Arena - koszt budowy 190 mln zł Filharmonia - koszt budowy ponad 100 mln zł Arkonka - koszt budowy ponad 30 mln zł Centrum Dialogu "Przełomy" - koszt budowy 27 mln zł Remont Opery na Zamku - koszt ponad 67 mln zł Remont Zamku Książąt Pomorskich - koszt 25 mln zł ale Bóg jeden wie ile będą kosztować prace po katastrofie budowlanej z 2017 roku. Ludzie zrozumcie w końcu że w temacie stadionu takie duże miasto jak Szczecin też musi w końcu zrobić porządek!
Biznesman
2019-01-22 19:56:00
Niepokojące informacje, dziwaczne bezkrytyczne zachowanie radnych , Wszystkie miasta z drogimi stadionami mają teraz z nimi mega problemy.słaba frekwencja , beznadziejna kondycja finansowa klubów patrz Wisła Lechia Śląsk. Mieliśmy skorzystać na błędach innych miast, które pobudowaly drogie stadiony.Bardzo bogaty jest ten nasz Szczecin.Miasto staje się zakładnikiem klubu, tak jest w wielu innych miastach,które pobudowały megalomańskie stadiony. Ciekawe jak się skończy przetarg z Fabryką Wody ..tak zwanym aquaparkiem ? Oby z 200 planowanych milionów nie zrobiło się więcej milionów , na przykład 300 ? Bo mieszkańcy będą to.musieli spłacić w przyszłości. Co przetarg to zdecydowanie wyższa kwota od zaplanowanej. No ale kto bogatemu zabroni ?! Przecież jest tak dobrze.jesteśmy w takiej świetnej kondycji . Najlepiej to widać patrząc na stan budynków ulic chodników.Jest super, ekstra ,fantastycznie.
Jaśko Muzykant
2019-01-22 19:20:58
Ten stadion jest potrzebny Szczecinowi jak wuju puder...
Adam
2019-01-22 16:52:37
myślę ze cena budowy stadionu przekroczy 450 mln zł
Dynia
2019-01-22 15:29:36
I bardzo dobrze. Szczecin się bardzo cieszy.
Pogodniak
2019-01-22 15:08:55
No w końcu ta opera mydlana,niczym nieboszczyk w drodze na cmentarz się zakończyła.Był to tak,czy owak przez cały ten okres żenujący spektakl,bo w końcowym rozrachunku finansowo Szczecin stracił.Klasyczna Polska mentalność.Mądry Polak po szkodzie.
podpisywac i budowac
2019-01-22 13:38:11
jak nie teraz to kiedy pytam sie. Jak mamy wyjsc z tej malomiasteczkowsci to zbudujmy ten stadion, raz a dobrze. Jest kasa, inne inwestycje rowniez ruszaja wiec nie ma co sie zastanawiac. Pytanie tylko co z Granitowa (bubel ale z wykonawca), Fabryka wody (tu tez by sie przydalo rozstrzygnac i wybudowac) oraz dalsza budowa obowdnicy srodmiejskiej (dzielnice polnocne i Fragment do 26 kwietnia czekaja). Cos czuje ze jednak wielka kupa bedzie z tego znowu
Katon
2019-01-22 13:25:39
A na czele realizacji znowu stanie "fachowiec" od spraw socjalnych, który zaorał spalarnię odpadów?
na co to komu
2019-01-22 13:24:43
Na co komu stadion i jakieś megawydatki ? Dobrego basenu nie możemy się doczekać od lat a stadion to już zaraz.
beeee
2019-01-22 13:04:48
Jakie są korzyści dla miasta i MIESZKAŃCÓW z tej "inwestycji"?. To klub sportowy powinien płacić miastu a nie miasto dotować ten klub, działaczy i zawodników

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ