piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Środa z profilaktyką. Badanie ważne dla kobiet

Środa z profilaktyką. Badanie ważne dla kobiet

Środa z profilaktyką. Badanie ważne dla kobiet
Data publikacji: 2020-01-21 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-24 13:22
Wywietleń: 1597 438984

Tylko 22,5 procent kobiet mieszkających w Zachodniopomorskiem wykonuje badania cytologiczne w ramach finansowanego przez NFZ przesiewowego programu w kierunku raka szyjki macicy. 22 stycznia położne ze szpitali w Zdrojach i na Pomorzanach przypomną, jak ważne w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych jest to badanie.

Finansowany przez NFZ program przeznaczony jest dla kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu trzech lat nie wykonały badania cytologicznego.

- Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania - mówi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

W ramach cyklu "Środy z profilaktyką" i Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, zachodniopomorski oddział NFZ zaprasza 22 stycznia w godz. 10-14 na spotkanie z doświadczonymi położnymi - Izabelą Karwan ze Szpitala „Zdroje” oraz Kamilą Pietrzak ze Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach. Będzie można porozmawiać z nimi o ważnych dla kobiet badaniach profilaktycznych. Położne wyjaśnią, na czym polega badanie cytologiczne, jak się do niego przygotować, kiedy je wykonać oraz przedstawią rolę i znaczenie ich zawodu w sprawowaniu opieki nad kobietą w każdym okresie jej życia. Przy specjalnym stanowisku będzie można również wykonać pomiar ciśnienia, spirometrię oraz BMI - skład masy ciała.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 14 w siedzibie zachodniopomorskiego oddziału NFZ przy ul. Arkońskiej 45 w Szczecinie.  

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny. W pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów. Jego rozpoznanie jest możliwe tylko dzięki cytologii, która pozwala wykryć zmiany na wczesnym etapie choroby.

- Lekarz podczas wizyty sprawdza w systemie informatycznym, czy i kiedy kobieta skorzystała z badania. Zaś samo badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa bardzo krótko. Polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek z szyjki macicy - tłumaczy Małgorzata Koszur.

Najwięcej kobiet zostało przebadanych w powiecie białogardzkim (prawie 30 proc.), pyrzyckim (prawie 28 proc.) i łobeskim (ponad 27 proc.). Najgorsze wyniki mają powiaty: kamieński (ponad 14 proc.), stargardzki (ponad 15 proc.) i kołobrzeski (ponad 16 proc.).
 Szczecin zajmuje 10. miejsce w województwie - tylko 24 proc. kobiet skorzystało z bezpłatnej cytologii w ramach programu.

(KaNa)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Ja
Jesli chodzi sie do madrego ginekologa to robi cytologie co roku na NFZ!!! Tylko nie do uczeni lekarza pieprza glupoty ze raz na trzy lata. I od takich nalezy uciekac badz domagac sie tego co nam sie nalezy. A czesto jest tak ze lekarze w przychodniach nie robia badan bo maja limity wytyczone przez kierownikow przychodni.
2020-01-24 12:34:48
J.Dz.
A Panie które maja 60 lat to już badanie i wykonanie cytologia w ramach NFZ- już nie muszą się badać?
2020-01-22 10:55:40
Gość D
Raz na 3 lata...???? Masakra, cytologia powinna być refundowana raz w roku, ale czemu się dziwić NFZ...
2020-01-21 21:47:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie