piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sprostowały stare błędy

Sprostowały stare błędy

Sprostowały stare błędy
Data publikacji: 2016-04-15 09:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 1875 128197

Karolina Kamela i Natalia Rosłon to uczennice Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie, które startują w wyborach do Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. W tym celu wzięły udział w konkursie zatytułowanym „Miejsca pamięci — materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości".

Zainspirowały się książką choszczeńskiego historyka Sławomira Gizińskiego, w której znalazły informacje o polskich żołnierzach spoczywających na cmentarzu komunalnym w Choszcznie. – Z wywiadu przeprowadzonego z panem Gizińskim oraz z jego książki „Oflag II B Arnswalde - jenieckie losy” dowiedziałyśmy się o błędach widniejących na tabliczkach nagrobkowych. Były to źle zapisane nazwiska oraz daty śmierci – mówią uczennice. Obie odwiedziły miejsce pochówku m.in. ppłka Władysława Kubali, Antoniego Nahurskiego, Antoniego Gaziołka, Franciszka Kłaczaka czy Jana Czerniejewicza zapisanego jako Jana Szmielewskiego. Sfotografowały nagrobki, a potem wykonały gazetkę w swojej szkole. Umieściły tam zdjęcia oraz wykonane przez siebie poprawne podpisy. Być może umożliwi to rodzinom jeńców wojennych ich odnalezienie, a historykom posłuży do dalszych badań.

Elżbieta LIPIŃSKA

Sprostowały stare błędy Sprostowały stare błędy

Komentarze

Jarun
Brawo dziewczyny, tak trzymać. Zresztą Choszczno zawsze miało wysoki poziom nauczania
2016-04-15 10:21:00

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie