Wtorek, 13 maja 2025 r. 
REKLAMA

Sprawdzianem z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty [GALERIA]

Data publikacji: 13 maja 2025 r. 10:31
Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2025 r. 12:55
Sprawdzianem z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty
Fot. Dariusz Gorajski  

We wtorek (13 maja) ósmoklasiści przystąpili do pierwszego egzaminu z języka polskiego. Kolejne dwa - z matematyki i języka obcego - będą pisali w środę i czwartek. Dobry wynik z egzaminu może być przepustką do dobrej szkoły średniej.

Równo o godzinie 9.00 uczniowie klas ósmych zasiedli w salach, aby otworzyć arkusze egzaminacyjne z zadaniami z języka polskiego.

- W egzaminie są zadania zamknięte i zadania otwarte, czyli w przypadku języka polskiego będzie to jakieś wypracowanie, dłuższa forma wypowiedzi - tłumaczy wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 im. UNICEF-u w Szczecinie Wioletta Wolska.

Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie. W zadaniach otwartych uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród nich znajdą się zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu z jednym lub kilkoma wyrazami, zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające stworzenia krótkiego tekstu, w tym zadania sprawdzające umiejętność tworzenia form użytkowych – ogłoszenia i zaproszenia i zadanie rozszerzonej odpowiedzi, wymagające napisania wypracowania.

W pierwszej części arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego zadania zorganizowane są wokół dwóch tekstów: tekstu literackiego (poezji, epiki albo dramatu) oraz tekstu nieliterackiego (naukowego, popularnonaukowego albo publicystycznego). Uczeń będzie mógł zdobyć 25 punktów, w tym ok. 50% za zadania otwarte, a w części drugiej arkusza uczeń będzie mógł zdobyć 20 punktów. Tutaj znajdą się propozycje dwóch tematów wypracowań, z których uczeń musi wybrać jeden i napisać tekst nie krótszy niż 200 wyrazów. Jego zadaniem będzie wybranie tematu o charakterze twórczym (opowiadanie twórcze) oraz tematu o charakterze argumentacyjnym (rozprawka, przemówienie). Każdy temat będzie wymagał odwołania się do obowiązkowej lektury szkolnej oraz/lub do utworu bądź utworów samodzielnie wybranych przez ucznia.

Na napisanie egzaminu z języka polskiego uczniowie mają 150 minut, a uczniowie, którzy mają szczególne potrzeby, piszą go 220 minut.

W szczecińskiej "jedenastce" do egzaminu przystąpiły 84 osoby.

Wynik egzaminu nie decyduje o tym, czy uczeń skończy szkołę, czy nie, ale jest ważny w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

- Uczeń ma obowiązek przystąpić do egzaminu. Bez względu na to, czy napisze go na pięćdziesiąt, czy na sto procent, ważne jest, że ukończy szkołę - mówi wicedyrektor SP nr 11 Wioletta Wójcik. - Im lepszy wynik na egzaminie, tym większe szanse dostania się do lepszej szkoły.

W SP nr 11 uczniowie pisali egzaminu w różnych salach (a nie na jednej, jak w przypadku matur). Byli wyczytywani z nazwisk przez nauczycieli pilnujących przebiegu egzaminu. 

W środę ósmoklasiści piszą matematykę (egzamin potrwa 125 minut), w czwartek przystąpią do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych. Ten egzamin będzie trwał 110 minut.

Ósmoklasiści, przystępując do egzaminu, muszą opanować materiał z ostatnich czterech lat, czyli od klasy czwartej. Wyniki poznają 4 lipca i będą mogli sami sprawdzić je na platformie internetowej.

Na Pomorzu Zachodnim do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 13 772 uczniów z 488 szkół. ©℗

Agata Jankowska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA