niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Sprawa Gawłowskiego wróciła na wokandę

Sprawa Gawłowskiego wróciła na wokandę

Sprawa Gawłowskiego wróciła na wokandę
Data publikacji: 2020-06-03 14:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-04 17:42
Wywietleń: 1117 457857

Podtrzymuję każde swoje wyjaśnienie - takimi słowami zakończył swój udział w procesie przeciwko senatorowi Stanisławowi Gawłowskiemu Tomasz P., były dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. To między innymi jego zeznania pozwoliły postawić Gawłowskiemu, najbardziej znanemu bohaterowi afery melioracyjnej, zarzuty korupcyjne.

Od Tomasza P. ta sprawa się zaczęła. Został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2014 roku. Zarzucono mu przyjmowanie łapówek. W nadziei na łagodniejszy wyrok rozpoczął współpracę z organami ścigania i opowiedział o korupcyjnym procederze w Zarządzie Melioracji. Nie miał wielkiego pola manewru, jego wina wynikała z podsłuchów. Ostatecznie usłyszał kilkanaście zarzutów.

- Podtrzymuję każde wyjaśnienie - powiedział w środę w szczecińskim sądzie. - Na każdym protokole widnieje mój podpis. Pamiętam, co wyjaśniałem, nie będę kwestionował tych wyjaśnień.

Adwokat Tomasza. P. złożył wniosek, aby w ramach kary zasądzono mu przepadek korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy 800 złotych. 

- Tomasz  P. w trakcie konfrontacji ze mną wyjaśnił a teraz podtrzymał swoje wyjaśnienia, z których wynika, że nigdy nie wpływałem na przetargi w zarządzie melioracji, nie interesowałem się ani nie wpływałem na specyfikację zamówienia, nigdy też nie interesowałem się rozstrzygnięciami, również z podsłuchów wynika, że nie osiągałem jakichkolwiek korzyści - komentował w  swoim oświadczeniu Gawłowski.

Głos zabrał także Sebastian L., siostrzeniec Gawłowskiego oskarżony o świadczenie nieprawdy. Mówił m.in. o przedsiębiorcy Krzysztofie B., którego zeznania także obciążają koszalińskiego polityka. Krzysztof B. mówił w sądzie o tym, że wręczał łapówki Gawłowskiemu. Łapówki nazywano "kanapkami wyborczymi". Według Sebastian L. to Krzysztof B. "nachalnie i perfidnie" domagał się kontaktów z ówczesnym szefem zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej, chciał się z nim spotykać, co kilka dni. 

Były wiceminister środowiska ma siedem zarzutów, w tym zarzuty korupcyjne. Jak dotąd szczecińscy sędziowie skłaniali się do wersji wydarzeń przedstawianej przez prokuraturę. Dlatego Gawłowski spędził trzy miesiące w areszcie i wyszedł z niego tylko dzięki kaucji. Senator twierdzi, że jest niewinny. Przekonuje, że padł ofiarą politycznej nagonki ze strony zjednoczonej prawicy.

Na przebieg procesu, który rozpoczął się w styczniu tego roku, miała wpływ pandemia. W czasie obowiązywania restrykcji rozprawy w ogóle się nie odbywały. Teraz proces przeniesiono z budynku przy ul. Kaszubskiej do sali konferencyjnej w gmachu przy ul. Małopolskiej, czyli do największego pomieszczenia, jakim dysponuje Sąd Okręgowy w Szczecinie. Obowiązuje reżim sanitarny. Aby nadrobić opóźnienie wywołane wirusem, sędzia Grzegorz Kasicki skorzystał z przepisu, który pozwala na nieodczytywanie wszystkich wyjaśnień oskarżonych złożonych wcześniej przed prokuratorem, tak jak odbywało się to do tej pory. Proces jednak nieprędko się zakończy. Do przesłuchania jest jeszcze 180 świadków. ©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Stanisław Gawłowski w styczniu w sądzie, gdy jego proces się rozpoczął, mówił, że jest niewinny.

Komentarze

Figo
Gawłowski nie stawił się na rozprawie, ponieważ w Sejmie KO dostała po nosie od Morawieckiego, a tu przecież konwencja wyborcza pana Trzaskowskiego w Gdańsku . POLICZMY GŁOSY woła głos historii !. Czyja to będzie POLSKA ? Komunistów , ubeków od BOLKA , czy wreszcie POLAKÓW . Ludzie obudźcie się wreszcie !,i tak jak ja przejrzałem na oczy , przestańcie głosować na SLD,PO, PSL. To jedna szajka ubeków, komunistów , sprzedawczyków i donosicieli do Komisji Europejskiej.Po to , aby tylko POLSCE zaszkodzić . Pogonić wreszcie to barachło, popaprańców i zwyczajnych geszefciarzy . Może w przyszłości uda się również naprawić i PIS. Trzeba trochę czasu.
2020-06-04 17:03:26
ornitolog
Ptaszki śpiewają że zmieni się większość w izbie zadumy i refleksji.Wredne plotkarze
2020-06-04 10:42:39
Krysztal
Ten gosc jest tak tak krysztalowy jak Banas, Szumowski czy Kogut powinni razem zalozyc nowa partie
2020-06-04 10:32:51
Antoni
Zawsze każdy polityk będzie mówił, że jest to proces polityczny. Ciężko to w tym wypadku zrozumieć jak jest dwóch grubych świadków. Najfajniejsze jest, to że wyborcom KO mówi się, że uczepiono się Gawłowskiego :) Tak działają demokraci?
2020-06-04 10:10:57
czytam
" polityka , to w krysztale pomyje " . Komentarze upolitycznione , czy proces o łapówy ? Jezęli jakiś polityk jest kryminalnym przestępcą , to obowiązuje prawo , czy prawo staje się polityką ? W Polsce prawo JEST POLITYKĄ .A nie maluczkich bezpartyjnych to nie dotyczy . Oni są osadzani w ZK . I pewnie myślą ,że polityka to g... !
2020-06-04 09:58:09
Hela
Wcześniej głosowałam na PO ale jak zobaczyłam co wyprawiali jak była pandemia to za głowę się łapałam.Gadali że są ukrywane trupy po lasach i zaniżane liczby chorych oraz zmarłych i że trzeba testować każdego choć zablokowałoby to laboratoria i że nie wolno zamykać granic.Przecież to wszystko były bzdury.Dlatego postanowiłam że już więcej na nich nie będę głosowała bo maski im opadły.Ten Szumowski spokojnie wszystko tłumaczył i stosowaliśmy się do tych zasad.Potem straszyli mnie tymi kopertami co zarażają a potem się okazało że tylko po prostu panią Kidawę postanowili zamienić i tylko po to to wszystko było.Zdenerwowałam się że mnie tak straszyli i nabierali i dlatego już na nich nie zagłosuję,bo tylko o interesy im chodzi a nie o Polskę i o mnie jako obywatelkę.
2020-06-04 08:16:29
niestety
Proces typowo polityczny - PiS kocha czasy stalinizmu
2020-06-04 07:27:03
@do dzbana, który szuka "oficerków z PRL"
Radzę wytrzeźwieć i wziąć leki, nikt nie pozwoli się obrażać przez takiego patola , jak TY!
2020-06-04 06:09:53
do dzbana, który szuka "oficerków z PRL"
- gdybyś dzbanie z takim zapałem szukał "oficerków" i pomagał to znalazł byś "żołnierzaq AK w alczącego w Powstaniu Warszawskim", tego który jest świadkiem u "trzeciej władzy". Ten "żołnierz" też pomagał - raporty są w archiwum, możesz dzbanie poczytać.... Zastanawiałeś się dzbanie dlaczego "Admin forum nie reaguje"? Boi się mnie? Zastanawiałeś się dzbanie dlaczego w Kurierze logowanie nie jest wymagane tylko test na "robota"? .....Piszesz dzbanie, cyt; ".. po czym ukarany Sądownie o co wniosłem. Wnosić to sobie możesz wiadro wody na trzecie piętro, ..ukaryny Sądownie? Pani "zaciążyła" w pierwszej klasie szkoły postawowej? Przytoczyć dzbanowi opinię p. Bodnara w sprawach "o naruszanie itd."? Nie zaczynaj swojej nagonki na "oficerów PRL" od czasu gdy PiSdzielcy zdobyli władzę, to zaczęło się znacznie wcześniej i skutki masz teraz.
2020-06-03 22:44:41
faza
Narracja m(p)isiaczków: Oni kradli ! Ale KTO KONKRETNIE?! No Oni... anonimowy wróg( cos jak stonka Made in USA za komuny), Fikcyjny wróg, fikcyjni przestępcy, Wina TUSKA( hehehe...) . Fikcyjny podział społeczństwa.. Konus z Żoliborza buduje swoja wladze na podzialach, antagonizmach, obawach prostych ludzi... Gorszy sort, My kontra Oni, nomenklatura państwa totalitarnego( Tak państwo wyznaniowe to też totalitaryzm) PIS musi mieć wroga, bez wroga ludu, wroga klasowego( to prezesina zna...)nie istnieje... Partia ludzi niezadowolonych, SEKTA... Do Pis wyznawców, nie chodzi o to, żeby PIS nie rządził, chodzi o to żeby była nad tymi rządami kontrola, chodzi o pamięć tego że wszystkie świnie są równe i nie ma równiejszych. Kontrola najwyższą formą zaufania... Teraz kontroli nie ma żadnej... a to już prosta droga do DYKTATURY...
2020-06-03 22:33:30
k....k12
O! Znów tarmoszą Gawłosia. Karma panie...karma. Przyszedł do warszawki już z nazwiskiem, mógł na nie pracować dalej, będąc świadomym tego, co ma między uszami. Przewodniczeniem sejmowej komisji d\s bezpieczeństwa szczepień dał taki popis buty, arogancji wobec strony społecznej, lekarzy, rodziców, że pozbawił wszelkich złudzeń tysiące swoich potencjalnych wyborców. PAN nasz w wielkoduszności swojej czegoś do tego dopuścił. W\w bierze lekcje i mogą być z tego jeszcze dobre owoce.Tak jak faworyci królewscy, którzy popadli w niełaskę, stają się zajadłymi przeciwnikami systemu
2020-06-03 22:10:07
Czasy się zmieniają, a metody bez zmian
Jak sądzili wierchuszkę komuny, to też powołano multum świadków. Oskarżeni trupem padli ze starości, a sprawa się jeszcze nie skończyła. Tu będzie to samo. 180 świadków w sprawie dawania w łapę. Przecież to się w głowie nie mieści!
2020-06-03 21:46:26
Do cdn i komentującej PISiorni
Proponuję zamknąć tą lukę: rozliczyć Dwie Srebrne Wieże, działeczki premiera, burdelik Banasia, kręcenie maseczkowych lodów Szumowskiego, ściągnąć za bilety lotnicze od Kuchcińskiego, wyskoki Misiewiczów, nonsens rządowej telewizji, pseudokultura glińska, lista jest dłuższa prawda? Dość tuczenia się partyjnej nomenklatury na krzywdzie najsłabszych.
2020-06-03 21:14:21
@ Michał
Hmmm... Papużki są żerne, Mają apetyt...
2020-06-03 20:29:30
xyz
Czy te oczy moga klamac????
2020-06-03 20:17:04
cdn
TEN proces to skandal,bedzie się ciagnal az do przedawnienia tak jak niesiolowskiego,kwiatkowskiego i innych gagatkow.Glos ''niezaleznych''senatorow niezbedny jestdla większości w senacie.Sedzia który orzeka wystepowal razem z Gawlowskim na wiecu kodziarzy i innej targowicy.
2020-06-03 20:07:08
@ Hubim
Przecież to oficerek z PRL łatwo go namierzyć , jak trzeba pomogę...Szkoda ,że Admin forum nie reaguje , ale Radę Etyki Mediów , już powiadomiłem , jakie obelżywe teksty tego Trolla upublicznił . Ktoś kto lży i wyzywa zaznaczam CODZIENNIE powinien zostać najpierw ostrzeżony po czym ukarany Sądownie o co wniosłem. Koniec z hejtem PIS wyznawców na tym forum. Trzeba dyskutować , ale nie lżyć się nawzajem!
2020-06-03 18:13:36
i co z tego ?
Za rok znowu pojawi się taki tytuł . Stonoga ... ośmiornica , nie podlegają żadnym sądom . Poza Ostatecznym .
2020-06-03 18:01:35
Hubim
Do Gaweł: mam nadzieję, że odpowiesz kiedyś za bezpodstawne stawianie zarzutów.Łatwo pisać i mówić ukrywając się za pseudonimem.
2020-06-03 15:16:24
Michał
Ech życie jest piękne jak się ma trzy papugi.
2020-06-03 15:14:12
Gaweł , szaweł i koperta z wirusami od mamony
Ten gostek, dzięki kołtunowi szczecińskiego jest tam gdzie jest mimo że jego miejsce na dołku.......Sławek.N....Profesorek koperta ze Zdunowa no i ten specjalista od wodnych klimatów to obciachy Ziemi Szczecińskiej !!
2020-06-03 14:39:53

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie