sobota, 23 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Gawłowski pozostanie na wolności

Gawłowski pozostanie na wolności

Gawłowski pozostanie na wolności
Data publikacji: 2018-07-25 15:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-01 13:08
Wywietleń: 1332 340178

Stanisław Gawłowski - poseł Platformy Obywatelskiej oskarżony o pięć przestępstw, w tym trzy korupcyjne - pozostanie na wolności. Tak postanowił Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Odrzucił tym samym zażalenie prokuratury na decyzję Sądu Okręgowego, który dał Gawłowskiemu możliwość opuszczenia aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości pół miliona złotych. Polityk spędził za kratkami trzy miesiące.

Sędzia Bogumiła Metecka-Draus podkreślała, że nie zajmuje się ewentualną winą Gawłowskiego.

- Kwestia tego, czy dowody wskazują na to, że podejrzany popełnił przestępstwa, czy też inne dowody wskazują, że ta kwestia jest wątpliwa, nie należy do kategorii, którą zajmuje się sąd odwoławczy - mówiła. - Sąd odwoławczy sprawdza, czy postanowienie sądu okręgowego było prawidłowe, czy można było przyjąć wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przypisanych podejrzanemu przestępstw oraz czy środek zapobiegawczy o charakterze nieizolacyjnym zabezpieczy prawidłowy tok postępowania. W ocenie sądu odwoławczego stało się tak, jak przyjął sąd okręgowy.

Po ogłoszeniu decyzji Gawłowski odwołał się do uwagi sędzi o tym, że żyjemy w "państwie prawa".

- To dobrze rokuje na przyszłość - stwierdził. - Jeśli Polska będzie państwem demokratycznym i sądy będą niezawisłe, jestem bardzo spokojny o wynik postępowania. Pobyt na samej sali sądowej jest stresujący. Nie mam doświadczeń. Nabywam je w tempie ekspresowym w ciągu ostatnich miesięcy. Nikomu takich przeżyć nie życzę. Ale w latach osiemdziesiątych dawałem sobie rade, to i teraz też dam sobie radę.

- Apelujemy do prokuratury, by jak najszybciej przesłała akt oskarżenia, abyśmy mogli jak zmierzyć się merytorycznie - dodawał mec. Roman Giertych, jeden z obrońców posła Platformy. - Oczekujemy, że stanie się to jak najszybciej.

U marszałka Sejmu jest wniosek prokuratury o ponowne uchylenie immunitetu Gawłowskiego w związku z dwoma nowymi zarzutami – „jednego o charakterze korupcyjnym, a drugiego polegającego na praniu brudnych pieniędzy”.

Sąd Apelacyjny analogiczną jak w przypadku Gawłowskiego decyzję podjął w stosunku do Bogdana K. - kołobrzeskiego biznesmena, któremu zarzuca się m.in. korumpowanie polityka PO. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Stanisław Gawłowski i jego obrońcy w Sądzie Apelacyjnym.

Fot. Alan Sasinowski

Komentarze

Obserwator
Przecież o tym, że Gaweł kręcił lody wróbelki ćwierkały już od wielu lat. Teraz to tylko polega na tym ile mu się udowodni.
2018-07-29 12:23:46
U2
@Ewa - wyroku jeszcze nie było, więc to ty możesz być oskarżona o zniesławienie. 07 tobie do przyda .
2018-07-29 02:41:27
A - A - A...
Moze dali Facetowi czas i mozliwosc... na "Sprytne PO-zbieranie" nowych 500 000 zl ???
2018-07-26 11:45:41
rg
Jak PO wróci do władz to minister da rozkaz i go uniewinnia a dalej sie bedzie oplacalo krasc
2018-07-26 10:01:11
Ewa wzywa 07
Przecież ten cały Gawłowski ma na gębie i w tych świńskich ślipach wypisane: to ja złodziej!!
2018-07-26 09:48:08
Do kom... Rada Nadzorcza
A moze wkrotce bedzie tak: jak ten maly zacznie krazyc... to ten Duzy nie bedzie mogl zdazyc - lub Odwrotnie ?? Reasumujac: Oliwa predzej czy pozniej i tak na po-wierzchnie Wyplywa...!!
2018-07-25 23:42:12
@Moja...
Bełkoczesz jeszcze bardziej jak Sekuła w Sejmie.
2018-07-25 20:04:22
@dobra praca
Nawet jEŚLI SZANOWNY PAN GENERALNY SEKRETORZ jest niewinny jak dziewica , to kto chciałby , żeby zagarnąl wszystko od zach. granicy po Gdansk ?
2018-07-25 17:22:57
@Moja
niezły z Ciebie adwokat / diabła / - broniąc kolegi wmawiasz ,że większość błądzi ? Sądy tu są ludzkie , mozliwe , że błądzą , ale są sądy ostateczne i to nie sa te , które bazgroli jakaś fanatyczka bezsądzia / czyli tego co jest po po-psl ./
2018-07-25 16:58:52
Dobra Praca
Czy żona promotora, Posła dr, nie została zatrudniona w Agencji z nadania Posła?
2018-07-25 16:43:59
Rada Nadzorcza
Czy ten mały adwokat pomocnik dużego, nie zasiada w Radzie Nadzorczej pewnego Szcecińskiego Funduszu z nadania Posła, którego broni? Słowo klucz ZARR.
2018-07-25 16:41:04
Moja autorska ocena
Czy ktoś przy zdrowych zmysłach mógł wątpić w to,że Sąd się "podłoży" i zadość uczyni tym wszystkim,którzy w plugawy sposób usiłują politycznie rozgrywać tę sprawę-? Prokuratura straciła jakąkolwiek wiarygodność już w tej sprawie,TV rządowa również.Co Wy teraz będziecie na pasku puszczać czym będziecie mamić "na ściankach" swoich zauszników,po kolejnej sromotnej klęsce.Co tym razem wymyślicie-? jaki będzie przekaz dnia,tygodnia a może i nawet jak się uprzecie to i miesiąca.Chcieliście wciągnąć w tę parszywą walkę Sąd.Całe szczęście że są jeszcze sędziowie którzy nie ulegli naciskom i manipulacjom i oceniają materiał takim jakim on jest a nie jakim chcieli by widzieć polityczni bonzowie.
2018-07-25 16:36:59
fajnie
będe mógł dalej brać