sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spór o wiatraki. Będzie pozew przeciwko państwu?

Spór o wiatraki. Będzie pozew przeciwko państwu?

Spór o wiatraki. Będzie pozew przeciwko państwu?
Data publikacji: 2016-04-28 10:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 944 131310

Gmina Biały Bór może nie otrzymać w ciągu najbliższych lat kilkudziesięciu milionów złotych z tytułu podatku od nieruchomości. Ten czarny scenariusz sprawdzi się, jeżeli wejdą w życie proponowane przez posłów PiS przepisy dotyczące farm wiatrowych.

Na polach miejscowości Biała w tej gminie miała powstać duża farma wiatrowa. Są już wszystkie uzgodnienia i zezwolenia. Budowa miała się rozpocząć w przyszłym roku, ale jej rozpoczęcie jest zagrożone.

– To miała być dla nas kura znosząca złote jajka – mówi burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski. – Farma miała dawać do budżetu gminy ponad 3,5 miliona złotych rocznie podatku. Ponadto, sołectwa sąsiadujące z farmą miały otrzymać w formie inwestycji kompensacyjnych 7,5 miliona złotych. Razem przez okres funkcjonowania farmy gmina otrzymałaby prawie 97 milionów złotych. Teraz to może się nie spełnić.

Członkowie zarządu wojewódzkiego .Nowoczesnej poseł Radosław Lubczyk i wiceprezes Rafał Zahorski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na polach w Białej ostro krytykowali proponowany projekt ustawy.

– Nawet niektórzy parlamentarzyści z PiS łapią się za głowę po przeczytaniu tego bubla – mówi Radosław Lubczyk. – Jeżeli projekt wejdzie w życie, a pewnie tak się stanie, zajdzie konieczność wypłaty gigantycznych odszkodowań – mówi Rafał Zahorski. – To będzie bardzo droga ustawa. Wszystkie nasze propozycje, a także propozycje pozostałych klubów opozycyjnych są odrzucane.

Burmistrz Białego Boru nie zamierza siedzieć cicho.

– Nie patrzę, jaka opcja coś proponuje – mówi P. Mikołajewski. – Jeżeli będzie trzeba, wytoczę proces państwu polskiemu, które w tym momencie działa na niekorzyść gminy i jej mieszkańców. ©℗

(bar)

Fot. Archiwum: Piotr Dużak

Komentarze

Krzysiek z G.
Tylko radary i wiatraki - nic więcej ,żadnych pomysłów . Postawcie sobie te wiatraki na dachhu , grobie rodziców i w d... . Jak już coś dofinansuje ta NAJJAŚNIEJSZA UE , to już nie ma siły , każdu się chce podłączyć - DZIŚ , TERAZ KASA , KASA , KASA !!! A KTO ZA TO ZAPŁACI ? MY .
2017-02-15 13:10:19
@Wilk
10/10
2016-04-29 23:08:21
Torka
W całej tej ustawie chodzi o odległość wiatraków od domów, gdzie mieszkają ludzie. Badania potwierdzają, że infradźwięki szkodzą ludziom i zwierzętom . Kura znosząca złote jajka czy zdrowie i życie ???
2016-04-28 22:01:27
Wilk
Wiatraki, solary itp. TO oszustwo stulecia. 1. nieprzewidywalny prad, NIE POWODUJE WYLACZENIA ELEKTROWNI. Nie mozna "zgasic" setek ton wegla, bo wiaterek zawial, a kiedy ciemno-bezwietrznie nie mozna by w 5 minut uruchomic elektrowni. Pracuja równolegle. 2. Bez dotacji "to-to" NIGDY SIE NIE ZWRÒCI. 3. Za to cwaniactwo placa jelenie z rachunkiem za prad (w tym zielone jelenie :) )
2016-04-28 14:14:45
Observer
Nalezy jeszcze dodać, że własciciele gruntów u których powstaną wiatraki otrzymują wysoki, kilkudziesięciotysięczny czynsz dzierżawny. I nie tylko oni, wszyscy przez których pola biegną kable przekaznikowe- równiez otrzymują zapłatę. I nie tylko, jesli śmigi sięgają działki sąsiada- sąsiad równiez otrzymuje zapłatę za zajęcie przestrzeni powietrznej.Wieś otrzymuje wiele nowych dróg... Gdy ludzie maja dobry dochód- miejscowośc i okolica odżywają, bo pieniądze powodują ruch w usługach, handlu , inwestycjach....
2016-04-28 10:40:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie