wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Spółki, płace i mediacje

Spółki, płace i mediacje (akt. 1)

Spółki, płace i mediacje
Data publikacji: 2017-03-08 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:58
Wywietleń: 403 221192

W miniony piątek i w poniedziałek w dwóch spółkach autobusowych, tj. w SPA Dąbie i SPA Klonowica, doszło do spotkań członków organizacji związkowych, które działają w tych firmach, z prezesami po tym, jak związkowcy w lutym ogłosili rozpoczęcie sporów zbiorowych na tle podwyżek wynagrodzeń. W dąbskiej spółce przewozowej kolejne spotkanie zapowiadane jest w czwartek (9 marca) i ma dotyczyć mediacji między stronami. A w środę, czyli dziś, 8 marca, kolejne rozmowy na temat płac w Tramwajach Szczecińskich także zakończyły się fiaskiem i czas teraz na mediatora.

Jak poinformowała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa TS, propozycja pracodawcy w tym przypadku to po 110 zł brutto od stycznia br. dla wszystkich pracowników. Do tego w połowie roku dla każdego pracownika jednorazowa premia w wysokości po 500 zł z wypłatą w czerwcu, a następnie powrót do rozmów o płacach w drugiej połowie tego roku. Środowa tura rozmów prezesa TS z przedstawicielami związków działających w tej formie nie zmieniła niczego. Spisany zostanie protokół rozbieżności, a kolejny krok to wskazanie przez obie strony mediatora. 

Jak się dowiedzieliśmy, z kolei w SPA Dąbie związkowcy skorygowali swoje wcześniejsze żądania płacowe. Prezesowi przedstawili propozycję rozłożenia podwyżki wynagrodzeń w spółce na dwie raty. Wzrostu ich od 1 marca br. o 200 zł brutto dla każdego pracownika i w takiej samej wysokości od 1 września tego roku. Oferta pracodawcy zakłada podwyżkę pensji w podobnej skali i rozłożoną w czasie również na dwa etapy. Z taką jednak różnicą, że od marca podwyżka po 200 zł brutto miałaby objąć wszystkich pracowników, a we wrześniu w identycznej wysokości 200 zł wzrosłyby już tylko pensje kierowców autobusów. Wyłączeni z wrześniowej podwyżki byliby pracownicy zaplecza technicznego i administracji.

Natomiast w SPA Klonowica propozycja pracodawcy, czyli prezesa, zakłada podwyżki wynagrodzeń od 1 marca i w drugiej racie od 1 września w wysokości 200 zł brutto dla kierowców autobusów oraz od 1 marca dla pozostałych pracowników zatrudnionych w spółce po 110 zł brutto.

W przypadku obu komunalnych spółek autobusowych – jak wyjaśniła Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa także tych dwóch firm – trwa właśnie poszukiwanie osoby do roli wspólnego dla nich mediatora. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”