Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Spółki, płace i mediacje (akt. 1)

Data publikacji: 08 marca 2017 r. 11:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:31
Spółki, płace i mediacje
 

W miniony piątek i w poniedziałek w dwóch spółkach autobusowych, tj. w SPA Dąbie i SPA Klonowica, doszło do spotkań członków organizacji związkowych, które działają w tych firmach, z prezesami po tym, jak związkowcy w lutym ogłosili rozpoczęcie sporów zbiorowych na tle podwyżek wynagrodzeń. W dąbskiej spółce przewozowej kolejne spotkanie zapowiadane jest w czwartek (9 marca) i ma dotyczyć mediacji między stronami. A w środę, czyli dziś, 8 marca, kolejne rozmowy na temat płac w Tramwajach Szczecińskich także zakończyły się fiaskiem i czas teraz na mediatora.

Jak poinformowała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa TS, propozycja pracodawcy w tym przypadku to po 110 zł brutto od stycznia br. dla wszystkich pracowników. Do tego w połowie roku dla każdego pracownika jednorazowa premia w wysokości po 500 zł z wypłatą w czerwcu, a następnie powrót do rozmów o płacach w drugiej połowie tego roku. Środowa tura rozmów prezesa TS z przedstawicielami związków działających w tej formie nie zmieniła niczego. Spisany zostanie protokół rozbieżności, a kolejny krok to wskazanie przez obie strony mediatora. 

Jak się dowiedzieliśmy, z kolei w SPA Dąbie związkowcy skorygowali swoje wcześniejsze żądania płacowe. Prezesowi przedstawili propozycję rozłożenia podwyżki wynagrodzeń w spółce na dwie raty. Wzrostu ich od 1 marca br. o 200 zł brutto dla każdego pracownika i w takiej samej wysokości od 1 września tego roku. Oferta pracodawcy zakłada podwyżkę pensji w podobnej skali i rozłożoną w czasie również na dwa etapy. Z taką jednak różnicą, że od marca podwyżka po 200 zł brutto miałaby objąć wszystkich pracowników, a we wrześniu w identycznej wysokości 200 zł wzrosłyby już tylko pensje kierowców autobusów. Wyłączeni z wrześniowej podwyżki byliby pracownicy zaplecza technicznego i administracji.

Natomiast w SPA Klonowica propozycja pracodawcy, czyli prezesa, zakłada podwyżki wynagrodzeń od 1 marca i w drugiej racie od 1 września w wysokości 200 zł brutto dla kierowców autobusów oraz od 1 marca dla pozostałych pracowników zatrudnionych w spółce po 110 zł brutto.

W przypadku obu komunalnych spółek autobusowych – jak wyjaśniła Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa także tych dwóch firm – trwa właśnie poszukiwanie osoby do roli wspólnego dla nich mediatora. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA