czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Urzędnicy, związkowcy i płacowe spory

Urzędnicy, związkowcy i płacowe spory (akt. 1)

Urzędnicy, związkowcy i płacowe spory
Data publikacji: 2017-03-06 14:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:58
Wywietleń: 1752 221016

Urzędnicy szczecińskiego magistratu nadal twierdzą, że to związkowcy zerwali umowy w sprawie regulacji płac w komunalce. Jak oznajmił Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Krzystka, w poniedziałek na zwołanym pilnie briefingu dla dziennikarzy, miasto nadal jest otwarte na kompromis w tej sprawie. Związkowców postulat jest teraz jeden: oczekują, że do rozmów z nimi osobiście zasiądzie Piotr Krzystek.

Chodzi o wynagrodzenia w jednostkach budżetowych podległych prezydentowi - w sytuacji, kiedy w komunalnych spółkach komunikacyjnych, których 100-procentowym udziałowcem jest miasto, związkowcy postanowili wszcząć spory zbiorowe na tle sporu wokół skali podwyżek płac zatrudnionych w tych spółkach. 

- W ostatnich latach negocjacje na temat wynagrodzenia pracowników zawsze kończyły się sukcesem, dlatego i tym razem liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie. Naszą intencją jest rozmowa w dobrej wierze, w każdej chwili  jesteśmy gotowi, by usiąść do stołu - powiedział Krzysztof Soska.

Wiceprezydent powtórzył, że to związkowcy zdecydowali się wejść w spór zbiorowy, a zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych prezydent miasta jest stroną tylko dla części pracowników. Soska zaznaczył, że w przypadku jednostek budżetowych oraz spółek stroną są ich dyrektorzy i prezesi. 

- Spór o płace to kilka osobnych spraw - mówił K. Soska. - Czym innym jest rozmowa o podwyżkach bezpośrednio w urzędzie - tu mam kompetencje - a czym innym płace w miejskich spółkach, gdzie decydują ich prezesi. Pani mecenas wyjaśniła sytuację prawną, na co związkowcy wstali i wyszli.

- Poprzez kilka rund rozmów miasto na każdym z tych spotkań pojawiało się z kolejną propozycją dalej idącą. Strona związkowa konsekwentnie stała przy tej jednej propozycji - tłumaczył Soska.

Deklarowana gotowość magistratu do dalszych negocjacji jednak nie oznacza zgody na ustaloną „na sztywno" przez związkowców propozycję podwyżek po około 700 złotych w budżetówce na etat czy też 500 złotych dla pracowników spółek komunikacyjnych. Według magistrackich negocjatorów, taka skała jest nie do udźwignięcia przez budżet miasta.

Jednocześnie wiceprezydent Marcin Pawlicki poinformował, że w spółkach komunikacyjnych rozmowy toczą się od początku ub. roku i kompromis jest blisko. - Pensje tych pracowników od marca wzrosną o 200 zł brutto, a od września o kolejne 200 zł brutto - powiedział M. Pawlicki. 

Jak podaje w oficjalnym komunikacie dla mediów Centrum Informacji Miasta Urzędu Miasta Szczecin, głównym celem regulacji jest niwelacja różnic średnich płac w poszczególnych jednostkach Gminy Miasto Szczecin. W 2015 roku z budżetu na ten cel miasto przeznaczyło 10 mln zł, w 2016 r. 11 mln zł, a w 2017 r. 14 mln zł.

W odpowiedzi na stanowisko władz miasta także w poniedziałek pismo adresowane do Piotra Krzystka skierował Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu NSZZ „Solidarność" Pomorza Zachodniego. M. Jurek zwrócił się w nim z prośbą do P. Krzystka o osobiste zaangażowanie się w rozmowy ze związkami zawodowymi i prowadzenie ich z poszanowaniem praw strony społecznej, by w ten sposób „rozładować negatywne emocje po stronie pracowników oraz podjęcie ostatniej próby polubownego załatwienia sprawy". ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Robert STACHNIK

 

Komentarze

Motorniczy
Dlaczego pan Pawlicki tak bezczelnie kłamie, ze w Spółkach pracownicy otrzymają podwyżki po 200 złotych brutto od marca i po 200 złotych brutto od września? Jest to jedna wielka bzdura. W tramwajach prezes zaproponował po 110 złotych. Więc jak to się ma do tego co mówi pan Pawlicki?
2017-03-07 13:11:18
pracownik
pomoc społeczna dostała po 100 zł, a spółki 400, jak zwykle, sprawiedliwa Solidarność
2017-03-07 07:38:01
Łukasz
Prezydentowi powinno być,że dopuścił do tego różnic płacowych w jednostkach budżetowych.Nie sprawuje władzy przez rok czasu więc z pełną premedytacją utrzymywał obecny stan płac tj. różnicę w wynagrodzeniu.Teraz celowo przeciąga negocjacje wysyłając na rozmowy P.Soskę, który w żaden sposób nie nadaje się do tego typu sporów.
2017-03-06 16:26:55
delfin
Powinny być ujawniane również dochody nauczycieli akademickich i wszystkch innych, bo przecież ich pensje to tylko drobny element wszystkich dochodów, które osiągają w zatrudniającychich instytucjach.
2017-03-06 15:43:54
123
Pani mecenas wyjaśniła sytuację prawną, na co związkowcy wstali i wyszli - relacjonował. -hahaha jak małe dzieci które nie rozumieja podstaw prawa, ŻENADA,zreszta Polska jako kraj juz sie tak zadłuza że jeszcze z 2-3 lata rzadów dojnej zmiany i bedzie druga Grecja wiec to ostatnie podwyzkie jakiekolwiek w zyciu dostaniecie potem juz bedzie tylko gorzej,tak sie konczy brak myslenia w czasie wyborow, no ale widac ten naród na to zasluzyl, a jeszcze bezrobocie wzrosie i wtedy zacznie sie mega atak na ukraincow,oj bedzie sie działo.
2017-03-06 15:33:48
...
Dlaczego zwiazkowcy nie ujawniaja swoich zarobkow ? powinni skladac oswiadczenia majatkowe tak jak politycy,urzednicy itd.wiadomo ze miasta nie stac na takie podwyzki a oni swoje,jak juz tutaj było pisane prezydent Krzystek ma juz w głebokim powazaniu wszystko -szczególnie podwyzki bo przez nowa ustawe o samorzadzie nie bedzie mogl juz startowac w wyborach wiec co go to obchodzi, niech sobie strajkuja i protestuja ,to wszystko to bedzie problem nowego prezydenta za 1,5 r. na miejscu Krzystka nie dałbym im ani złotowki za jednoznaczne poparcie pisu ,albo proponuje zwiazkowcom obnizyc pensje i co zostanie dac normalnym pracownikom, to bylo by sprawiedliwe .
2017-03-06 15:30:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”