Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Związkowcy-prezydent. Runda płacowa druga

Data publikacji: 02 marca 2017 r. 10:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:30
Związkowcy-prezydent. Runda płacowa druga
Fot. Mirosław WINCONEK  

W czwartek (2 marca) kolejna runda rozmów związkowców z władzami Szczecina w sprawie wynagrodzeń i skali ich podwyżek w jednostkach budżetowych podległych prezydentowi Piotrowi Krzystkowi, jak też w spółkach komunalnych świadczących usługi komunikacji miejskiej, których Gmina Miasto Szczecin jest jedynym właścicielem. W tych ostatnich konflikt na tle wynagrodzeń – jak już informowaliśmy – doprowadził do tego, że organizacje związkowe ogłosiły w każdej z nich wejście w spór zbiorowy z pracodawcą.

Jak podkreśla Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego, dla jego centrali punktem wyjścia do rozmów jest pismo datowane 5 września 2016 roku. Skierowane zostało ono przez związkowców Solidarności do prezydenta Piotra Krzystka w imieniu organizacji związkowych, które działają w jednostkach budżetowych i zakładach pracy podległych właśnie prezydentowi. I zawiera trzy postulaty. Pierwszy dotyczy podjęcia niezwłocznie negocjacji w celu uzgodnienia treści i zawarcia Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy obejmującego wszystkich pracowników sfery budżetowej miasta. W drugim chodzi o realizację zawartego w 2015 roku pomiędzy NSZZ "Solidarność" a prezydentem Szczecina dotyczącego wypłaty 360 zł premii pracownikom spółek komunikacyjnych oraz zwiększenia zatrudnienia na stanowisku pracownika socjalnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, zgodnie z obowiązującą ustawą. Trzeci postulat związkowców Solidarności, sformułowany już we wrześniu  2016 r., mówi o wzroście wynagrodzeń pracowników komunalno-samorządowej sfery budżetowej, które podlegają prezydentowi Krzystkowi, w kwocie 700 zł brutto średnio miesięcznie, na jednego zatrudnionego pracownika. 

Spotkanie, jakie odbyło się w ostatnią środę lutego, zakończyło się niczym. Było pierwszym po tym, jak 17 lutego we wszystkich trzech spółkach przewozowych, tj. Tramwaje Szczecińskie, SPA „Dąbie” i SPA „Klonowica”, których właścicielem stuprocentowym jest Gmina Miasto Szczecin, wszczęte zostały spory zbiorowe. Związkowcy ogłosili je po fiasku negocjacji z prezesami w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to związkowcy nie wykluczają bardziej stanowczych kroków z akcją protestacyjną i strajkową włącznie.

W TS związkowcy zażądali 500 zł brutto podwyżki do stawki wynagrodzenia zasadniczego dla każdego pracownika spółki. Pod postulatem do prezesa Krystiana Wawrzyniaka podpisali się przedstawiciele czterech związków działających w spółce, w tym największej z nich Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Komunikacji Miejskiej, a nadto trzech innych związków, które działają w tej spółce. W piśmie do prezesa Wawrzyniaka oczekują podjęcia decyzji w terminie dwóch tygodni, tj. do 3 marca, o zwiększeniu wynagrodzeń w tej wysokości. Jednocześnie propozycja prezesa o podwyższeniu wynagrodzenia o 110 zł brutto nie została przez nich zaakceptowana. Termin na rozmowy i decyzję do 3 marca wyznaczyli również związkowcy w SPA „Dąbie”. Oni też domagają się po 500 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego dla każdego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. W takiej samej skali oczekują podwyżek pensji zatrudnieni w SPA „Klonowica”. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czlonek Kom. Strajkowego z Sierpien 1980 roku,
2017-03-03 00:51:39
Prawdziwie, Sprawiedliwie, Uczciwie i Szczerze dzialajace Zwiazki Zawodwoe sa bardzo potrzebne, bo bez Nich zwykly Pracownik - byl by jeszcze bardziej WYKORZYSTYWANY ! Ale do tego Celu i na te Stanowiska... powinno sie powolywc Ludzi dzialajacych Uczciwie, Sprawiedliwie i Szczerze i nic w "Tajemnicy"... przed Czlonkami Zwiazku placacymi skladki Zwiazkowe ! A pensje dla wszystkich Dzialaczy Zwiazkowych... powinno sie ustalac kazdego roku - na Krajowym Zjezdzie NSZZ Solidarnosc 1980 !!
zs
2017-03-02 15:18:16
Jak by pracownicy zditm,ts itd. placili 100% sumy za bilety ,sieciowki to na pewno zysk z biletow bylby wiekszy ,pewnie dostana z 200-300 brutto i podwyzka cen biletow za jakis czas, w Szczecinie na zysku nie wielu zalezy np palacze na przystankach pala sobie gdzie chca i ile chca mimo kary mandatu 500zl, policja ani straz miejska nie reaguje a czesc zyskow moglaby isc dla miasta Szczecin.
zawsze chodzi o to samo
2017-03-02 14:09:05
Jest prosta recepta na naprawę sytuacji finansowej każdej firmy: zwolnic związkowców a ich pensje podzielić i przeznaczyć na wynagrodzenia pracowników. Zobaczycie jak dużo tego będzie!!!! Dlaczego pensje etatowych działaczy związkowych nie sa ujawniane publicznie- zastanówcie się nad tym bo odpowiedź na to pytanie bardzo wiele wyjaśnia....
podwyżka.
2017-03-02 12:33:20
związki tylko gadają. a tak naprawdę grosze "wyszarpią" albo nic nie dostaną.i tyle będzie podwyżki. związki potem powiedzą że my walczyliśmy, ale nic się nie dało zrobić. prezes będzie zadowolony że kasę zaoszczędził, związkowiec dostanie kopertę i powie że walczył, a pracownik obejdzie się smakiem i dalej w tyłek będzie kopany.
;/
2017-03-02 12:29:22
na premie po 40 tys. dla prezesa to jest.. ale do zwykłych pracowników to już nawet 500 zl szkoda a prawda taka ze gdyby nie ci "chamscy, niekulturalni" motorniczy to polowa z nas zapieprzala by na piechotę przez cale miasto ... Znam to srodowisko trochę i uważam ze jak najbardziej należy się im te 500 zl podwyżki.
Szczecinski Sierpien 1980 roku,
2017-03-02 11:52:17
Najlepszym rozwiazaniem jest zawsze znalezienie KOMPROMISU... tzn. Dyrektorzy i Szefowie, nie moga dostawac ZA DUZO...... a pracownicy "za malo".. !! Natomiast Mieczyslaw Jurek, nich lepiej nie dziala pod PO-dkradzina nazwa "Solidarnosci 1990" tylko niech ewentualnie przeniesie sie s-PO-wrotem do PO-stkomunistycznych Zwiazkow Zawodowych - jako byly PZPR-owiec z Mysliborza i z roznych bylych Kolejowych Odzialow w owczesnej PKP ! Za Komuny to "Gosciu" siedzial cicho, a teraz to nagle chce robic WSZYSTKO... by BUNTOWAC Ludzi i wprowadzac ZAMIESZANIE w roznego rodzaju Instytucjach Panstwowych - obecnego Demokratycznie wybranego Rzadu !! Te placowe dyskusje i podwyzki.... to niech Mieczyslaw Jurek lepiej zostawi dla Zwiazku o PRAWDZIWEJ NAZWIE - NSZZ SOLIDARNOSC 1980 !!!
mm
2017-03-02 11:36:32
@ocena: juz podsumowali w listopadzie 2015 r. negatywne efekty widzisz codziennie .
ocena
2017-03-02 11:07:40
Gdyby podzielić nagrody dla prezesów spółek, za wszystkie lata ubiegłe, na małe części to wystarczyłoby dla wszystkich pracowników. Na początek to mieszkańcy powinni podsumować jakość usług świadczonych przez jednostki, w których mają być podwyżki.
:)
2017-03-02 10:35:23
W normalnej firmie prywatnej to by wylecieli z pracy no ale w panstwowych mozna robic co sie chce, nie wazne ze finanse na minusie ,dlaczego zwiazkowcy nie chwala sie ile zarabiaja ?ich przewodniczacy w Warszawie to ma cos okolo 13 tys netto, za taka kase to kazdy by "bronił" bezrobotnych hah,za gmv,tory niezgodne z projektem i syf w tramwajach i autobusach caly zarzad zditm powinien byc zwolniony, zreszta i tak bedzie pewnie bo za 1,5 r. wybory i sie wladza zmieni, wiec to juz ostatnie podrygi :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA