Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Spalarnia na ostatnią chwilę

Data publikacji: 02 stycznia 2018 r. 08:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:59
Spalarnia na ostatnią chwilę
 

Grudzień 2017 roku był ostatnim miesiącem prac, których finałem jest uruchomienie wreszcie szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych na Ostrowie Grabowskim. Budowanej z licznymi poślizgami i ze zmianą w trakcie generalnego wykonawcy całej tej inwestycji. Rozpoczęły się jej odbiory końcowe. Warunkiem uzyskania zapewnionego na całe przedsięwzięcie dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej było jego ukończenie w nieprzekraczalnym terminie do końca minionego roku. 

- Na 28 grudnia główny wykonawca instalacji - włoska Termomeccanica Ecologia (TM.E.) -  zgłosił zakończenie prac i gotowość przekazania instalacji do eksploatacji. W związku z tym prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Tomasz Lachowicz powołał komisję odbiorową, złożoną z pracowników ZUO i inżyniera kontraktu - poinformował Wojciech Jachim, rzecznik prasowy ZUO, spółki komunalnej powołanej do realizacji tego projektu i następnie do pełnienia roli zarządcy i operatora instalacji po oddaniu jej do eksploatacji. - Komisja przeanalizuje dostarczoną przez wykonawcę dokumentację i sprawdzi w praktyce, czy instalacja jest w sprawna.

Jak dodał W. Jachim, jeśli komisja odbiorowa nie stwierdzi tzw. usterek limitujących (czyli uniemożliwiających działanie zakładu), inżynier kontraktu zgodnie z umową zawartą w listopadzie 2016 r. między ZUO a TM.E. wystawi świadectwo przejęcia instalacji z datą zgłoszenia zakończenia prac, tj. 28 grudnia 2017. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 2 stycznia 2018 r.

Mirosław WINCONEK

Fot. ZUO 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@tonik
2018-01-02 19:23:25
Jak Szczecin będzie musiał oddać 280 mln, to wtedy oczekujemy na twoją wypowiedź. Czy w tej sytuacji można nie odebrać inwestycji nawet gdyby nie spełniała w pełni wymagań? Pytanie retoryczne. Czy myślący gospodarz zostawia sobie 3 dni na odbiór inwestycji o wartości 700 mln zł? To też pytanie retoryczne.
Tomisław
2018-01-02 18:52:24
A Czy nie powinno się obecnie więcej śmieci odzyskiwać w recyklingu, według standardów unijnych, a nie spalać? Czy można prosić o więcej informacji na temat planowanej gospodarki odpadami w naszym mieście? Plastik, metal, szkło - ile procent się odzyskuje na tle innych miast? Ile procent śmieci ma trafiać do tej spalarni?
tonik
2018-01-02 16:58:14
Do tych pislamistów co wiecznie narzekają ,powinniście się wyprowadzić do innego miasta a nie zanieczyszczać powietrze w naszym pięknym Szczecinie!!!
mieszkaniec
2018-01-02 15:48:35
Jak zwykle w pośpiechu, na ostatnią chwilę i z przyłożonym do skroni pistoletem unijnej dotacji. Przecież teraz gdyby komisja odbiorowa nawet coś znalazła, to i tak nie może tego ujawnić, bo termin końca roku pójdzie się eebać! Naprawdę brak jest w Szczecinie gospodarza z prawdziwego zdarzenia. Ten z nadania POwskiego do niczego się nie nadaje. Mam nadzieję, że to ostatni rok jego rządów. Ciekawe czy przed opuszczeniem stolca poinformuje nas o ile spadnie cena za wywóz śmieci dla mieszkańców, bo zastosowanie nowych technologii zazwyczaj wiąże się z obniżką cen, prawda panie prezydencie?
'niewypał' prezia
2018-01-02 13:07:10
wożenia śmieci przez centrum miasta to pomysł na dobicie mostu długiego? i dodatkowe korkowanie ul.energetyków. i dewastacja ulic przez ciężarówki!
SUKCES
2018-01-02 10:50:35
Mamy kolejny sukces, niby jest wspaniale, ale nie do końca. Przecież tam nie ma dojazdu ! Dojazd od strony miasta ( bulwary Gdański ,śląski) to jedna wielka tragedia nie remontowana od 25 lat. Teraz włodarze miasta będą debatować nad remontem tych ulic. Sytuacja analogiczna jak z szybkim tramwajem na prawobrzeże, tramwaj zrealizowano o pętli końcowo- przesiadkowej zapomniano. Znowu ktoś nie pomyślał do końca, ale premie to zapewne będą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA