Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Rura ciepła do spalarni

Data publikacji: 12 listopada 2016 r. 11:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
Rura ciepła do spalarni
 

Jeszcze w kwietniu, czyli przed zejściem warszawskiego Mostostalu z placu budowy szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych na wyspie Ostrów Grabowski, rozpoczęły się roboty przy wykopach i układaniu nitki nowego ciepłociągu – podłączenia całej instalacji do miejskiej sieci grzewczej Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Finał tej części zadania związanego z największą i najdroższą z powojennych inwestycji komunalnych w mieście powinna ma nastąpić do końca tego roku.

- Zbudujemy łącznie 2,6 km sieci ciepłowniczej o przekroju 450 mm. Przyłącze zaczyna się na granicy działki przyszłego Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów u zbiegu ulic Przejazd i Logistycznej, a kończy się w komorze ciepłowniczej SEC-u przy ul. Pieszej. Tam przesyłana ze spalarni podgrzana woda będzie mieszała się z wodą z pozostałych źródeł ciepła – informuje Danuta Misztal, specjalistka ds. komunikacji w spółce SEC.

Z instalacji ZTUO przy ul. Logistycznej, kiedy ta zostanie wreszcie uruchomiona, pochodzić będzie ok. 20% ciepła w całym bilansie jego produkcji na potrzeby lewobrzeżnej części Szczecina.

W minionych tygodniach prace koncentrowały się na odcinku sieci w rejonie mostu kolejowego nad rzeką Parnicą. Układany był on z barki. Wcześniej ułożone zostały rury w wykopach m.in. na całej długości ul. Logistycznej aż do rozjazdu na wysokości ul. Hryniewieckiego. 

- Z uwagi na to, że część prac zaplanowana była na trwający już sezon grzewczy, stworzono tymczasowo tzw. „pajęcze sieci”. Ich zadanie to połączenie poszczególnych elementów istniejących i nowych sieci ciepłowniczych, aby ograniczyć ilość, częstotliwość i czas wyłączeń ciepła dla odbiorców – wyjaśnia Danuta Misztal. - Bez tych „pajęczych sieci” przerwa w dostawie ciepła trwałaby ok. 2,5 miesiąca.

Przypomnijmy, że sama budowa spalarni odpadów dla Szczecina i gmin tzw. obszaru metropolitalnego na wyspie Ostrów Grabowski przy ul. Logistycznej przedłuży się o kolejny już rok. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, spółka miejska powołana do realizacji tej najkosztowniejszej powojennej inwestycji komunalnej w stolicy regionu, a zarazem przyszły operator kompleksu z instalacją, zaakceptował ofertę włoskiej firmy Termomeccanica Ecologia na dokończenie przedsięwzięcia.

Ogłoszenie o zamiarze podpisania umowy ZUO z Termomeccanica Ecologia zostało opublikowane w środę 2 listopada w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Jak zaznacza Wojciech Jachim, rzecznik prasowy ZUE, ze względu na ustawowe terminy ewentualnego zaskarżenia trybu lub wyniku postępowania umowa zostanie zawarta nie wcześniej niż 15 listopada.

– Zakres zamówienia obejmuje m.in.: dokończenie budowy ecogeneratora, przeszkolenie załogi, uzyskanie w imieniu zamawiającego wszelkich niezbędnych pozwoleń i decyzji, rozruch i oddanie zakładu do normalnej eksploatacji – wyjaśnia W. Jachim. – Czas realizacji umowy to 12 miesięcy.

ZUO poszukiwało przez ostatnich kilka miesięcy nowego generalnego wykonawcy zadania po tym, jak z placu budowy jeszcze wiosną zszedł warszawski Mostostal. A odbywało się to w trybie negocjacji bez ogłoszenia, jakie dopuszcza Prawo zamówień publicznych. Aktualny termin ukończenia i oddania do użytku instalacji to koniec grudnia 2017 roku. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Elżbieta KUBOWSKA 

Montaż nowej nitki rur ciepłociągu, podłączenia  spalarni na Ostrowie Grabowskim z siecią grzewczą SEC, u zbiegu ulic Hryniewieckiego i Rybnickiej przy moście nad Parnicą.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gremio
2016-11-13 21:42:21
szykuję się budowa nowych instalacji?ostatnio gdzieś czytałem że chcą całe śródmieśćie w energetykę cieplną wyposażyć?
dom
2016-11-12 20:17:15
Eksploatuje pięć źródeł tak ma na stronie ,ale nie powchwali się że jego są dwa reszta jest ZEDO i Spalarni pośrednik z umową wobec miasta a Benesza nie pracuje
WDW
2016-11-12 20:14:57
Bez tych „pajęczych sieci” przerwa w dostawie ciepła trwałaby ok. 2,5 miesiąca". a co SEC nie ma mocy własnej na zaspokojenie ciepła , ma podpisane umowy na dostawę kroi swoje ciepło po cenie ZEDO ,potem się wypowiada że ma taniej a na rachunku jak sam produkuję ma cenę wyższą ,czeka na spalarnie jak na zbawienie, dąbska ledwo dyszy.
Bzdet
2016-11-12 19:12:14
"Jeszcze w kwietniu, czyli przed zejściem warszawskiego Mostostalu z placu budowy szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych na wyspie Ostrów Grabowski, rozpoczęły się roboty przy wykopach i układaniu nitki nowego ciepłociągu – podłączenia całej instalacji do miejskiej sieci grzewczej Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Finał tej części zadania związanego z największą i najdroższą z powojennych inwestycji komunalnych w mieście powinna ma nastąpić do końca tego roku." To jak do końca zeszłego roku Mostostal Warszawa mógł skończyć roboty i przez pol roku sprawdzać parametry gwarantowane określone w umówie na budowe ZTUO i będące jednymi z istotnych kryteriów wyboru ofert wykonawcy na budowe ZTUO? To samo dotyczy podłączenia lini energetycznej która przewiercono pod Odra dopiero w maju 2016 r. To Mostostal Warszawa miał ciepło i energię elektryczna wypuszczać do Odry chyba? Za 3-4 lata jak Mostostal i podwykonawcy przyjda po swoje, to okaże sie, ze mamy ZTUO za 1mld. MIASTO ABSURDÓW

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA