Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Kable do spalarni już pod Odrą [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 22 lipca 2016 r. 18:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
Kable do spalarni już pod Odrą
 

Dziś w piątek zakończyła się operacja przeciągania kabli średniego napięcia 15 kV, które połączą budowaną na szczecińskiej wyspie Ostrów Grabowski spalarnię odpadów komunalnych i GPZ Żelechowa​. Trwała dwa dni od czwartku. Pod Odrą Zachodnią powstał najdłuższy przewiert wielorurowy w Polsce.

Do tej pory najdłuższy polski przewiert wielorurowy (w Policach) mierzył 700 metrów. Szczeciński liczy 1082 metry. Przechodzi pod Odrą Zachodnią, w najniższym punkcie 35 metrów pod lustrem wody. Jego początek znajduje się na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego (niedaleko suwnicy), a koniec na Ostrowie Grabowskim (obok parkingu przy działkach). Przewiert i przeciąganie kabli zajęło w sumie 22 dni, czyli dłużej niż planowano, ze względu na zalegające pod Odrą na głębokości poniżej  26 metrów kamienie granitowe i soczewki żwirowe (skupiska żwiru uniemożliwiające  pracę wiertnicy).

Przewiert pilotowy wykonano przy pomocy sprowadzonej z Holandii głowicy żyrokompasowej. To urządzenie pozwalające operatorowi na precyzję, niezbędną ze względu na konieczność wyminięcia pali, na których posadowiono fundamenty suwnicy stoczniowej.

W przewiercie docelowym o średnicy 71 cm zostały umieszczone trzy rury Ø 200 mm. Dwie wykorzystano do przeciągnięcia kabli (po trzy w każdej), trzecia rura jest rezerwowa.

Pionierski przewiert wykonała firma Janicki przy użyciu wiertnicy elektrycznej,  jedynej tego typu maszyny w Europie. Dzięki momentowi obrotowemu 180 kNm może ona pchać 100 ton, a ciągnąć 300.

Do przeciągnięcia kabli wykorzystano po raz pierwszy w Polsce szwajcarską technologię Watucab ®.  Specjalna głowica, do której mocuje się kabel, jest pchana przez pompowaną do rury wodę w tempie 10 metrów na minutę. Ciekawostką jest fakt, że po raz pierwszy na  świecie zostały przeciągnięte trzy kable jednocześnie.

Linia kablowa SN 2x15kV jest elementem budowy infrastruktury energetycznej pomiędzy istniejącym GPZ Żelechowa i przyszłej spalarni. Dzięki niej szczecińska instalacja będzie mogła wyprowadzać i pobierać energię do/z sieci Enei.

Cała 4-kilometrowa linia kładziona była etapami.  Etap na Żelechowie związany był z koniecznością wykonania prac ziemnych w rejonie ulic Ludowa, Stelmacha, Rugiańska.

Przyłącze ecoGeneratora będzie przystosowane do wyprowadzenia energii o maksymalnej mocy 12,5 megawatów.

Budowa linii rozpoczęła  się w kwietniu tego roku. Jej głównym wykonawcą jest szczecińska firma FKR Elektroenergetyka, która na zlecenie ZUO opracowywała projekt i niezbędną dokumentację.

– Przed nami jeszcze połączenie kabli, próby napięciowe i dokumentacja odbiorowa – wyjaśniai Filip Kosowski z FKR Elektroenergetyka. – Przekazanie przyłącza inwestorowi planujemy na drugą połowę sierpnia.

Wartość kontraktu to 5,95 mln zł.

Mirosław WINCONEK

Zdjęcia i filmy: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA