Wtorek, 26 września 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Spalarnia ma nowego wykonawcę [GALERIA]

Data publikacji: 02 listopada 2016 r. 10:56
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:19
Spalarnia ma nowego wykonawcę
 

Zakład Unieszkodliwiania Opadów  zaakceptował ofertę włoskiej firmy Termomeccanica Ecologia na dokończenie spalarni odpadów komunalnych. Nowego wykonawcę trzeba było znaleźć, bo poprzedni - skonfliktowany z miejską spółką - zszedł z placu budowy. Umowa z Włochami ma być podpisana po 15 listopada. 

 - Mając na względzie dokończenie inwestycji i ochronę budowy przed dekapitalizacją, wybraliśmy tryb konkurencyjny „negocjacje bez ogłoszenia” – tłumaczy  Prezes ZUO Tomasz Lachowicz. – To jest tryb, który może być zastosowany ze względu na pilną potrzebę dokończenia zamówienia. A tak jest w tym przypadku. W naszej ocenie budowa musi zostać jak najszybciej wznowiona. Zwykła procedura przetargowa mogłaby zająć wiele miesięcy.

ZUO zaproponowało udział w postępowaniu dziewięciu firmom. Do składania ofert zostały zaproszone cztery: ENEVIS Sp. z o.o., RAFAKO S.A., TM.E. S.p.A.Termomeccanica Ecologia  i T.I.R.U. SA

 Ostatecznie ofertę za 232,5 mln zł złożyła tylko Termomeccanica Ecologia. Zarząd ZUO dysponuje środkami na dokończenie EcoGeneratora, mimo że oferta TME o 20,5 mln zł przekracza szacowaną wartość zamówienia. 31 października 2016 roku na konto ZUO wpłynęła gwarancja bankowa w wysokości 33 mln zł z tytułu nienależytego wykonania umowy przez poprzedniego głównego wykonawcę spalarni – firmę Mostostal Warszawa. 

Włoska firma Termomeccanica Ecologia wchodzi w skład grupy przemysłowej Termomeccanica Group, która działa nieprzerwanie od roku 1912 (wcześniej pod nazwą Carpelli & C.).

Termomeccanica Ecologia jest jedną z trzech spółek operacyjnych grupy. Zajmuje się budową spalarni odpadów oraz stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków i odsalarni. Termomeccanica Ecologia wybudowała do tej pory 22 spalarnie odpadów, głównie we Włoszech, ale także we Francji, Grecji i Portugalii. W Polsce TM.E zbudowała (wspólnie z Astaldi) spalarnię w Bydgoszczy i wygrała przetarg na budowę spalarni w Rzeszowie.

(sz)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

spalarnia
2016-11-02 16:50:33
OK przyjadą Włosi i będą budować. Chyba,że podwykonawcami będą polskie firmy, którym główny wykonawca zapłaci za parę lat lub wcale.(patrz autostrady z obcymi wykonawcami).
Kasa
2016-11-02 11:43:44
Widzicie, czyli nagroda dla prezesa była w sam raz.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA