sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Unia i Kanada podpisały umowę CETA

Unia i Kanada podpisały umowę CETA

Unia i Kanada podpisały umowę CETA
Data publikacji: 2016-10-30 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1852 167107

Unia Europejska i Kanada podpisały w niedzielę w Brukseli kompleksową umowę gospodarczo-handlową, w skrócie CETA. Zniesie ona ok. 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.

Podpisy pod dokumentem złożyli premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier pełniącej obecnie przewodnictwo w UE Słowacji Robert Fico.

Szczyt Unia-Kanada z ceremonią podpisania porozumienia początkowo planowany był na miniony czwartek. Spotkanie zostało jednak odwołane, bo umowie CETA sprzeciwiał się belgijski francuskojęzyczny region Walonia; rząd federalny Belgii potrzebował zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych, by podpisać porozumienie.

Dopiero w czwartek po południu belgijski rząd i regiony osiągnęły jednak kompromis, zaakceptowany w piątek przez parlament Walonii. Otworzyło to drogę do podpisania umowy przez UE.

Umowa wymaga ratyfikacji przez parlamenty krajów UE i Parlament Europejski. Część jej zapisów, dotyczących ceł, będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem procesu ratyfikacji. (PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Kalafior
no i życzę PiS-owi podobnej wytrwałości i w tej sprawie jaką okazują w sprawach Trybunału Konstytucyjnego, Katastrofy Smoleńskiej, aborcji itd...
2016-10-31 15:55:57
Kalafior
Polska po pierwsze: bo to niekorzystne dla Polski i jej obywateli. a po drugie żeby "zemścić" się za Nord Stream 2 ignorujący całkowicie interesy państw nadbałtyckich w tym Polski nie powinna ratyfikować tego traktatu, bo zdaje się, że dopóki nie ratyfikują go wszystkie kraje wspólnoty to nie wejdzie on w życie. Coś za coś.
2016-10-31 15:51:16
Kalafior
No i jakie niby polskie, powtarzam POLSKIE! firmy i z jakiej branży niby mają wejść na rynek kanadyjski i go zawojować? Na dodatek amerykańskie koncerny mające filie w Kanadzie zaczną wypierać nas z rynków europejskich.
2016-10-31 15:30:35
Kalafior
do "Na wiele Babka "wrozyla" - żartując Guma od MO tez była szkodliwa dla zdrowia, ale nie tak jak te prawdziwe GMO :) . Ale prawdę mówiąc to nie ma z czego żartować. Widać, że PiS tak samo jak PO jest w kieszeni u wielkich korporacji :(. Ta umowa to wielka szansa dla wielkich korporacji, a przecież w Polsce nie ma "polskich" wielkich korporacji.
2016-10-31 15:24:38
Na wiele Babka "wrozyla"...
Do Kalafiora... a mnie to sie kojarzy to GMO z... Guma od MO !!
2016-10-31 01:08:47
Jak Biznes to biznes...
No to moze UE ( wraz z Panami na zdjeciu...) wykorzysta teraz okazje i PO-handluje i z Kanada, przybylymi i dalej przybywajacymi w setkach tysiecy do UE... tak z Afryki jak i z innych Kontynentow - roznego rodzaju IS-lamistami ??
2016-10-31 01:03:29
Bartek
GMO nas zabije za 20 lat, ceny lekow po CETA juz jutro, leki produkowane u nas, sprzedawane po kilkanascie zlotych nagle sie okaza byc objete patentem, i cena skoczy do kilku tysiecy zlotych. Gdy korpo-zlodzieje wejda bez zadnych ograniczen to zrobia z nas drugi Meksyk. Praca w fabrykach po 12h, zadnych praw i przywilejow pracownicznych. A gdy ktos ich zaskarzy, korpo nas pozwa na grube mld. Umowa dobra tylko dla korpo. Czy jest ktos nieprzekupny, kto skonczy z dyktatem najbogatszych, o co chodzi z ta demokracja, za rzadzi nami 0,5% majacy 80% bogactwa?
2016-10-30 17:34:20
Kalafior
Co oznacza w skrócie koniec polskiego rolnictwa. I zielone światło dla niezwykle groźnej dla zdrowia żywności genetycznie modyfikowanej (GMO).
2016-10-30 15:44:43