sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Unia i Kanada podpisały umowę CETA

Unia i Kanada podpisały umowę CETA

Unia i Kanada podpisały umowę CETA
Data publikacji: 2016-10-30 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1852 167107

Unia Europejska i Kanada podpisały w niedzielę w Brukseli kompleksową umowę gospodarczo-handlową, w skrócie CETA. Zniesie ona ok. 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.

Podpisy pod dokumentem złożyli premier Kanady Justin Trudeau, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz premier pełniącej obecnie przewodnictwo w UE Słowacji Robert Fico.

Szczyt Unia-Kanada z ceremonią podpisania porozumienia początkowo planowany był na miniony czwartek. Spotkanie zostało jednak odwołane, bo umowie CETA sprzeciwiał się belgijski francuskojęzyczny region Walonia; rząd federalny Belgii potrzebował zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych, by podpisać porozumienie.

Dopiero w czwartek po południu belgijski rząd i regiony osiągnęły jednak kompromis, zaakceptowany w piątek przez parlament Walonii. Otworzyło to drogę do podpisania umowy przez UE.

Umowa wymaga ratyfikacji przez parlamenty krajów UE i Parlament Europejski. Część jej zapisów, dotyczących ceł, będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem procesu ratyfikacji. (PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Kalafior
no i życzę PiS-owi podobnej wytrwałości i w tej sprawie jaką okazują w sprawach Trybunału Konstytucyjnego, Katastrofy Smoleńskiej, aborcji itd...
2016-10-31 15:55:57
Kalafior
Polska po pierwsze: bo to niekorzystne dla Polski i jej obywateli. a po drugie żeby "zemścić" się za Nord Stream 2 ignorujący całkowicie interesy państw nadbałtyckich w tym Polski nie powinna ratyfikować tego traktatu, bo zdaje się, że dopóki nie ratyfikują go wszystkie kraje wspólnoty to nie wejdzie on w życie. Coś za coś.
2016-10-31 15:51:16
Kalafior
No i jakie niby polskie, powtarzam POLSKIE! firmy i z jakiej branży niby mają wejść na rynek kanadyjski i go zawojować? Na dodatek amerykańskie koncerny mające filie w Kanadzie zaczną wypierać nas z rynków europejskich.
2016-10-31 15:30:35
Kalafior
do "Na wiele Babka "wrozyla" - żartując Guma od MO tez była szkodliwa dla zdrowia, ale nie tak jak te prawdziwe GMO :) . Ale prawdę mówiąc to nie ma z czego żartować. Widać, że PiS tak samo jak PO jest w kieszeni u wielkich korporacji :(. Ta umowa to wielka szansa dla wielkich korporacji, a przecież w Polsce nie ma "polskich" wielkich korporacji.
2016-10-31 15:24:38
Na wiele Babka "wrozyla"...
Do Kalafiora... a mnie to sie kojarzy to GMO z... Guma od MO !!
2016-10-31 01:08:47
Jak Biznes to biznes...
No to moze UE ( wraz z Panami na zdjeciu...) wykorzysta teraz okazje i PO-handluje i z Kanada, przybylymi i dalej przybywajacymi w setkach tysiecy do UE... tak z Afryki jak i z innych Kontynentow - roznego rodzaju IS-lamistami ??
2016-10-31 01:03:29
Bartek
GMO nas zabije za 20 lat, ceny lekow po CETA juz jutro, leki produkowane u nas, sprzedawane po kilkanascie zlotych nagle sie okaza byc objete patentem, i cena skoczy do kilku tysiecy zlotych. Gdy korpo-zlodzieje wejda bez zadnych ograniczen to zrobia z nas drugi Meksyk. Praca w fabrykach po 12h, zadnych praw i przywilejow pracownicznych. A gdy ktos ich zaskarzy, korpo nas pozwa na grube mld. Umowa dobra tylko dla korpo. Czy jest ktos nieprzekupny, kto skonczy z dyktatem najbogatszych, o co chodzi z ta demokracja, za rzadzi nami 0,5% majacy 80% bogactwa?
2016-10-30 17:34:20
Kalafior
Co oznacza w skrócie koniec polskiego rolnictwa. I zielone światło dla niezwykle groźnej dla zdrowia żywności genetycznie modyfikowanej (GMO).
2016-10-30 15:44:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy