Piątek 27 maja 2022r. 
REKLAMA

Oleje dla statków

Data publikacji: 2016-09-27 14:01
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Oleje dla statków
 

Grupa Lotos to kolejny w ostatnim czasie krajowy partner, z którym Polska Żegluga Morska zacieśnia współpracę. Niedawno armator podpisał listy intencyjne z Polskim Rejestrem Statków oraz spółką H.Cegielski-Poznań. Zawarta wczoraj w Szczecinie umowa z firmą Lotos Oil dotyczy dostarczania olejów na statki.

Pływające po dalekich morzach i oceanach statki PŻM korzystają z oleju firm zagranicznych, głównie dostarcza go Castrol. Decydują o tym względy praktyczne.

– Na polskim rynku postanowiliśmy się związać z firmą krajową, która produkuje oleje i smary tej samej jakości co zachodnie koncerny – zaznaczył Grzegorz Wardzyński, dyrektor Pionu Technicznego w PŻM. – Dystrybucją również zajmuje się krajowa spółka – Proauto. Dostawy będą mniej kosztowne, lepiej będzie można je skoordynować. Zaopatrzone zostaną głównie promy oraz masowce, które przybiją do portów polskich i położonych w pobliżu – niemieckich, litewskich czy łotewskich.

Zdaniem Krzysztofa Nowickiego, prezesa Lotos Oil, partnerstwo pomiędzy polskimi podmiotami jest bardzo cenne, gdyż wykazuje się również troską o miejsca pracy, zarówno na Pomorzu – w Gdańsku jest siedziba Lotosu, jak i Pomorzu Zachodnim – Proauto to firma szczecińska.

Współpraca PŻM i Lotosu miała miejsce wcześniej, ale bez umowy i dostawy były sporadyczne.

– Dzisiejszy list intencyjny jest właściwie umową – dodał G. Wardzyński. – Mamy też cenniki uzgodnione z Lotosem.

Rocznie 400 tys. litrów oleju z gdańskiej firmy trafi na promy PŻM. Produkty Lotosu mają stanowić ok. 60 proc., jeśli chodzi o zaopatrzenie całej floty armatora. ©℗

(ek)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdjęciu: Prezes Lotosu Oil (z lewej) i dyrektor naczelny PŻM podpisali list intencyjny zacieśniający współpracę obu firm.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czyt
2016-09-28 13:11:13
ja rozumiem że przepisy o zamówieniach publicznych to pikuś wobec potrzeby zademonstrowania jedności ???
@Olej i @Olejarz
2016-09-28 00:06:19
Obu panom życzę wyższego poziomu oleju... w główkach.
Olejarz
2016-09-27 23:19:13
Wraca PRL: wyroby krajowe są takiej samej jakości, co zachodnie, a nawet je przewyższają !!!!! Przecież wyraźnie widać o co chodzi: silniki z Cegielskiego, oleje z Lotosu...na świecie nikt tego nie kupuje więc ktoś musi utrzymać te firmy. Olej to jednak wolałbym Castrola nie słyszałem, żeby światowi armatorzy używali Lotosu.
Olej
2016-09-27 14:23:40
Może i oleje są porównywalnej jakości, ale gdyby spytać przeciętnego kierowcę, którą markę oleju widziałby w silniku swojego samochodu, to odpowiedź byłaby jednoznaczna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA