czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Dworzec bardziej goleniowski

Dworzec bardziej goleniowski

Dworzec bardziej goleniowski
Data publikacji: 2015-12-03 11:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2279 44970
Goleniowski dworzec kolejowy w tym tygodniu stał się własnością gminy. Burmistrz R. Krupowicz podpisał akt notarialny potwierdzający przejęcie za darmo budynku dworca, a otaczających go terenów za ok. 650 tys. zł brutto.

Gmina Goleniów może teraz przystąpić do realizacji bardzo ambitnego zamierzenia, polegającego na wyburzeniu dzisiejszego dworca i zastąpieniu go nowoczesnym centrum komunikacyjno-kulturalnym. W pierwszym etapie, za ponad 20 mln zł, ma powstać nowy, funkcjonalny dworzec kolejowo-autobusowy wraz z systemem dróg i parkingów, w tym podziemnych. Inwestycja będzie realizowana w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Fundusze na inwestycję są zabezpieczone, w sierpniu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenu. Wygrała renomowana austriacka firma Riegler Riewe Architekten, która ma przygotować projekt budowlany przyszłego centrum komunikacyjnego Goleniowa, ściśle powiązanego z funkcją kulturalną; w drugim etapie inwestycji planowana jest budowa w pobliżu dworca dużego ośrodka kulturalnego, z salą widowiskową i pracowniami domu kultury.

Przejęcie prawa własności dworca i gruntów w jego otoczeniu pozwala przystąpić do procedury uzyskania pozwolenia na budowę, a potem rozpoczęcia realizacji inwestycji. Do załatwienia zostaje jeszcze kwestia dawnych magazynów kolejowych, dla których również przewidywana jest funkcja kulturalna. Magazyny na razie są własnością PKP, ale w niedługim czasie, po geodezyjnym wydzieleniu działki, na której stoją, zostaną odkupione przez gminę Goleniów. Projekt ich zagospodarowania jest już opracowywany.

Tekst i fot. (cm)

Na zdjęciu: Brzydki, za duży, niefunkcjonalny. Goleniowski dworzec wkrótce zniknie.

Komentarze

Grek
Bogate spółki PKP rozdają obiekty za darmo, a grunty za półdarmo. Chciwy burmistrz nie odda nawet za ostatnie trzy lata podatków od nieruchomości. W ten sposób akcje pracowników PKP tracą na wartości. Teraz wiesz czemu jesteś biedny?
2015-12-04 19:48:30
IREK
Gmina wzbogaciła się o nowy nabytek i to prawie za darmo od naiwnej spółki PKP. Czy stać gminę na utrzymanie obiektu typowo kolejowego? Gmina nie jest w stanie utrzymać parku przy ul Chopina, chodnika wzdłuż ul.Stargardzkiej i zakończenia ścieżki rowerowej na terenie gminy po byłym torze PKP re4lacji Goleniów - Maszewo. Życzę powodzenia!
2015-12-03 19:40:40
Ewa
A przejeżdżające pociągi i megafony nie będą przeszkadzały w widowiskach kulturalnych?
2015-12-03 14:51:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie