Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Spacer, czyli zielone wyzwanie. Sobota w „parku, który pochował umarłych"

Data publikacji: 2022-05-20 18:52
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-21 00:15
Spacer, czyli zielone wyzwanie. Sobota w „parku, który pochował umarłych"
Fot.Mirosław Winconek  

To będzie kolejna wyprawa w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów. Tym razem dość nietypowa, bo śladem cmentarnych alei. Miłośnicy miejskiej natury wyruszą na nią już w najbliższą sobotę. Z najbardziej znanym i lubianym przewodnikiem po zieleni Szczecina.

Mowa o Pawle Madejskim - autorze bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconego drzewom i krzewom Szczecina, o przewodniku i pasjonacie, który jest też autorem interaktywnej mapy zielonych okazów, jaka została włączona w system informacji przestrzennej miasta.

- Cmentarz Centralny to jedna z największych europejskich nekropolii. To również największy i najbogatszy pod względem dendrologicznym park Szczecina, posiadający około 400 gatunków drzew i krzewów - przekonuje ceniony przewodnik po szczecińskiej zieleni. - Zaraz po wejściu powitają nas wiekowe potężne platany. Oprócz alei tych dostojnych drzew na terenie nekropolii natrafimy również na mnóstwo innych ciekawych okazów zieleni. Tuż przy kaplicy - choćby na jodłę nikko, sosnę himalajską, piękne świerki serbskie. Potem niemal co krok będzie na nas czekał czy to dąb amerykański, deglezja, czy to buk, cis, czy też kolejne graby. Tym razem obejdziemy tylko wschodnią, najstarszą część cmentarza, obejmującą lapidarium, aleję zasłużonych, okolice kaplicy i fontann. Aby po około 150 minutach powrócić do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Sobotni spacer (21 maja) przez „park umarłych" rozpocznie się o godz. 11. Wyruszy sprzed bramy głównej. Udział w tym wydarzeniu będzie bezpłatny, a wszyscy mile widziani.

Uwaga: dla zainteresowanych, którzy już mają inne - niż wyprawa szlakiem najciekawszych drzew i krzewów największej szczecińskiej nekropolii - weekendowe plany, spacer zostanie powtórzony w następny czwartek (26 maja) o godz. 16.30. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ukłon nad Nimi.
2022-05-20 23:02:21
Do Nich idziemy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA