Sobota 25 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Czwartek nie tylko nad stawem. Po zielonej stronie miasta

Data publikacji: 2022-05-04 07:27
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-04 07:27
Czwartek nie tylko nad stawem. Po zielonej stronie miasta
Czwartkowy spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów - tym razem nad Stawem Brodowskim. Fot. Mirosław WINCONEK  

Tym razem nie tylko przez parkowe aleje, ale również ścieżkami nad malowniczym miejskim stawem wyruszą miłośnicy zieleni w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów. Już w najbliższy czwartek (5 maja), a ich przewodnikiem będzie też twórca interaktywnej mapy zielonych okazów, jaka została włączona w system informacji przestrzennej naszego miasta.

Mowa o Pawle Madejskim, który tym razem będzie opowiadał o bioróżnorodności Brodowskiego parku oraz stawu.

- Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów rozpoczniemy w rejonie Stawu Brodowskiego, czyli nad brzegiem dawnego wyrobiska gliny, zrewitalizowanego przed kilkoma laty w zaciszną enklawę miejskiej rekreacji i wypoczynku. Wzdłuż tutejszych ścieżek i schodów natrafimy na sporo ciekawych okazów: topole włoskie i białe, jabłonie ozdobne, purpurowe śliwy wiśniowe, dęby, klony tatarskie, kasztanowce i jeszcze kilka świerków kłujących w odmianie srebrzystej. Niektóre z nich wciąż kwitnące. Podobnie jak krzewy, z których część została posadzona w formie żywopłotów np. z dereni, tawuł i wiciokrzwewów zwyczajnych - mówi Paweł Madejski, znany i ceniony przewodnik po zieleni Szczecina. - Z pewnością spacer wokół Stawu Brodowskiego sprawi nam sporo radości. Przy okazji zobaczyć będzie można młode nasadzenia paulowni puszystej o dużych liściach, klonów jesionolistnych i wielu innych gatunków: zarówno wysokich drzew, jak i niskiej roślinności ozdobnej na klombach.

Znad malowniczego niebuszewskiego stawu trasa czwartkowego spaceru powiedzie ku pobliskiemu parkowi Brodowskiemu (os. Żelechowa).

- Tam czeka na nas aleja okólna z pięknymi dębami szypułkowymi. Oczywiście, nie tylko one. Będziemy mieli okazję zobaczyć prawdopodobnie wciąż jeszcze uśpione strączyny żółte, ale również już kwitnące buki, graby, dęby i niektóre klony. Natomiast przy mostku, usytuowanym nad przepływającym przez park strumykiem, dostrzeżemy oryginalny cypryśnik błotny, wypuszczający specyficzne pędy z igłami. Więcej dendrologicznych ciekawostek będzie okazję zobaczyć już na trasie - do udziału w majowym spacerze zachęca pan Paweł.

Dwugodzinna wyprawa wiosennymi alejkami - od stawu po park - odbędzie się w najbliższy czwartek (5 maja). Początek - godz. 16.30. Zbiórka przy stacji roweru miejskiego, od strony ul. Rugiańskiej.

Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny, a wszyscy mile widziani. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cyprian
2022-05-04 08:23:21
Przyjemnie pospacerować wśród zieleni. Tylko szkoda, że nadal za mało drzew sadzi się w Szczecinie. Smutne to, bo to właśnie drzewa pomagają przetrwać upalne lata w mieście.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA