Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Czwartkowy spacer wśród zieleni. Kurs przez Różankę

Data publikacji: 2022-04-28 06:36
Ostatnia aktualizacja: 2022-04-28 06:36
Czwartkowy spacer wśród zieleni. Kurs przez Różankę
Tym razem trasa czwartkowego spaceru poprowadzi pasjonatów przyrody od Różanki po park im. Stefana Kownasa. Powtórka - na tej samej trasie - już 3 maja. Fot. Mirosław WINCONEK  

Kto chce ciekawie spędzić czwartkowe (28 kwietnia) południe i szuka niebanalnego pretekstu do wyjścia z domu, ten ma szansę podjąć zielone wyzwanie. Czyli wziąć udział w spacerze, który poprowadzi najbardziej znany i lubiany przewodnik po zieleni Szczecina - tym razem trasą od Różanki po park im. Stefana Kownasa.

Mowa o Pawle Madejskim - przewodniku i pasjonacie szczecińskiej przyrody, autorze bloga i profilu na społecznościowym portalu poświęconych drzewom i krzewom Szczecina. Dzięki któremu kolejny z cyklu spacerów z rozpoznawaniem zielonych okazów rozpocznie się w Ogrodzie Różanym.

- Oprócz róż mamy w tym ogrodzie również bogactwo innych gatunków drzew i krzewów. W tym sporo egzotycznych drzew, jak choćby okazała metasekwoja chińska. miłorząb dwuklapowy, dereń świdwa i szakłak. Warto będzie obejrzeć także kwitnące magnolie oraz klony. A poza tym wszystkim jeszcze dęby czerwone, graby, jesiony - opowiada Paweł Madejski.

Spacer powiedzie od Różanki przez rejon ul. Zaleskiego po tzw. Park Dendrologiczny. Z czytelnym układem alei, przypominających o historii tego miejsca. Dawny Cmentarz Niemierzyński (Nemitzer Friedhof) czynny jeszcze do początku lat 50. ubiegłego wieku, został w latach 70. przekształcony w park. Natomiast jego patronem stał się Stefan Kownas, zasłużony dla Szczecina twórca i pierwszy kierownik Katedry Botaniki d. Akademii Rolniczej.

- Wprawdzie egzotycznych drzew w tym parku jest niewiele, ale nasze rodzime wyglądem zachwycają. Choćby urokliwe aleje: dębowa, klonowa, lipowa. Warto wiedzieć, że tu właśnie natrafimy na bodaj największe w Szczecinie zgromadzenie buków zwyczajnych w odmianie pendula, a także na buki zwyczajne w odmianie tricolor, jakich nie spotkamy w żadnym innym z miejskich parków. Poza tym jest też sporo innych ciekawych i niezwykłych okazów zieleni: badania dendrologiczne pozwoliły odnotować występowanie 82 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, ale o nich już podczas spaceru. Zapraszam - przekonuje Paweł Madejski.

Wiosenny spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów - od Ogrodu Różanego po park im. Stefana Kownasa - odbędzie się już w czwartek (28 kwietnia). Wystartuje sprzed „ptasiej fontanny" o godz. 16.30. Kto nie zdąży - dla tego będzie druga szansa. Przewodnik zapowiada powtórkę spaceru - na tej samej trasie - w Święto Konstytucji, czyli już 3 maja (wtorek) o godz. 11.

Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny, a wszyscy mile widziani. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA