niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Solidarność bez granic

Solidarność bez granic

Solidarność bez granic
Data publikacji: 2018-06-24 17:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:13
Wywietleń: 1875 335272

Uciekają z krajów rządzonych przez dyktatury, utrzymujące się u władzy przemocą: prześladowaniami, torturami, mordami. Z ojczyzn, w których nie są przestrzegane prawa człowieka: nie ma dostępu do edukacji, wolności słowa, gdzie dzieci są przymusowo wcielane do wojska. Ludzie - motywowani strachem o bliskich, wycieńczeni skrajnym ubóstwem, brakiem dostępu do żywności, nawet wody - w poszukiwaniu bezpieczeństwa, szczęścia i wolności, nowego domu i przyszłości. To są uchodźcy, o których w niedzielę (24 czerwca) m.in. na Jasnych Błoniach przypominali aktywiści z Refugees Szczecin.

Ojciec Henryka Sienkiewicza wywodził się z osiadłych na Litwie Tatarów. Rodzice gen. Władysława Andersa byli spolonizowanymi Niemcami bałtyckimi. Matka Kamila Baczyńskiego była Żydówką. Natomiast życie Adama Mickiewicza to lata emigracji i wielu ojczyzn, stąd uznawany jest za wieszcza narodowego - zarówno w naszym kraju, jak też na Litwie i Białorusi. To ledwie garstka z morza przypadków integracji cudzoziemców. Tyle że nam - Polakom dobrze znanych. Stąd wskazywanych, m.in. przez Stowarzyszenie Refugees Szczecin, jako przykłady dla zrozumienia, że uchodźcy to ludzie tacy sami jak my.

- Publiczne media demonizują uchodźców, sprzyjając wrogiemu nastawieniu do nich. W społecznej świadomości funkcjonują stereotypy, odbierające uchodźcom ludzkie cechy i godność. Przez to przestajemy dostrzegać poszczególnych ludzi i ich dramaty, skupiając się na własnym poczuciu zagrożenia i braku kontroli - mówi Filip Przytulski ze Stowarzyszenia Refugees Szczecin. - Jesteśmy tu, aby dostarczyć szczecinianom rzetelnej wiedzy na temat tego kim są uchodźcy. Danych dotyczących skali problemu i motywacji, jakimi kierują się ci ludzie zmuszani do opuszczenia swych ojczyzn. Jesteśmy, aby zamienić mity na fakty.

Nie każdy ma świadomość, że ponad 21 mln osób na Ziemi jest uchodźcami, zmuszonymi do opuszczenia swojego kraju z powodu konfliktów zbrojnych, poważnych naruszeń praw człowieka oraz prześladowań. Przynajmniej raz w roku w szczególny sposób społeczność świata pochyla się nad losem tych ludzi - ryzykujących życiem, aby uzyskać ochronę międzynarodową. To w Dzień Uchodźcy, który był obchodzony również w Szczecinie, właśnie w niedzielę. W trzech odsłonach: porankiem dla dzieci w Kolektywie Niezależnego Centrum Obywatelskiego (ul. Rayskiego 25), edukacyjnym stoiskiem Stowarzyszenia Refugees Szczecin na Jasnych Błoniach i pokazem filmu pt. „Czeczenia. Wojna bez śladu" w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury (al. Wojska Polskiego 90).

- Ludzie chętnie do nas podchodzą, bo czują potrzebę rozmowy. Przedstawiamy im uchodźców w ludzkim świetle. Jako tych, którzy żywiąc uzasadnioną obawę przed prześladowaniem z powodu swej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub poglądów politycznych, znajdują się poza terytorium kraju, którego są obywatelami. I - z tych samych powodów - nie chcą lub nie mogą do niego wrócić - relacjonowała Paulina Berczyńska.

Na stoisku Stowarzyszenia Refugees Szczecin było dostępnych wiele materiałów edukacyjnych. Wśród nich ulotki obalające stereotypy nt. terrorystów: „Na świecie żyje 1,6 mld muzułmanów. W działalność terrorystyczną jest zaangażowanych niecały 1 procent z nich. To muzułmanie stanowią większość ofiar terroryzmu i to przede wszystkim oni zwalczają tzw. Państwo Islamskie. Nie jest prawdą, że tylko muzułmanie stosują terroryzm. Jeszcze niedawno w Europie terror siały ugrupowania skrajnie lewicowe i prawicowe, a sprawcami krwawych zamachów byli tacy ekstremiści jak Anders Breivik".

(an)

Na zdjęciu: Stoisko „Dnia Uchodźcy" na Jasnych Błoniach, przygotowane przez Stowarzyszenie Refugees Szczecin. Pod hasłem: Solidarność bez granic.

Fot. Arleta NALEWAJKO

Solidarność bez granic Solidarność bez granic Solidarność bez granic Solidarność bez granic

Komentarze

szkoda
Szkoda, że wszyscy komentujący tutaj nie zdecydowali się jednak na rozmowę z tymi ludźmi ze stoiska na Błoniach. Może wtedy zamiast pisać pierdoły w internetach, zrozumieliby cokolwiek z tego, jakim dramatem jest uciekanie...
2018-06-27 15:58:25
Przyjąć zdolnych
Mam nadzieję, że Polska przyjmie uchodźców, wówczas naturalizujemy kilkunastu najzdolniejszych piłkarzy z Afryki, tak jak zrobiła to Belgia, bo Polacy nie potrafią grać w piłkę i wstyd dla kraju przynoszą.
2018-06-26 23:28:31
Solidarna
Fajnie że jesteście. Może z czasem komentarzy takich tutaj będzie mniej...
2018-06-26 13:47:06
Pyt. do tej 4 - ki... z Refugees
A ile... ci obecni Nachodzcy i ich Kraje... Pomagaly calej UE i Nam w Polsce - chocby w latach Polskiego Komunizmu i PO-stkomunizmu tj. 1945-2015 ??
2018-06-25 11:34:07
uhm
Niech jadą pomagać na miejscu, bo Polska nie jest śmietnikiem Europy i nie da się nim zrobić. Rzeczywiście, to stan umysłu, tak jak zidiocenie.
2018-06-25 06:52:37
kopra
Za wszelka cene uniemozliwic szerzenie tej bandzie haseł faszystowskich. 3osoby na zdjeciu sa z jednej rodziny.
2018-06-25 06:16:02
Lub inaczej...
A moze Duzo lepiej bedzie, jak i ta "Naiwna" 4-ka dolaczy tam... do Refugees, to stana sie rowniez Sami Refugees i beda wsrod Swoich !!
2018-06-24 23:50:53
Odp. do... PO-nizszego Wegera
Jesli ze wzgledow Komunistyczno/PO-litycznych po dniu 25.10.2015 roku... PO-wyjezdzalo Lewactwo - to baaardzo dooobrze dla Obecnej R.P. !!!
2018-06-24 23:43:58
Naiwnosc... bez granic !
W pierwszej chwili wydaje sie... ze poczatek tej Notatki opisuje lata Komunizmu i PO-stkomunizmu i w Polsce z lat 1945-2015 !! A jak co Niektorym... i Stowarzyszeniu Refugees Szczecin jeszcze malo... co tamtejszy Afrykanskii Azjatycki Refugees wyprawia obecnie w Krajach Unijnej Europy ktore ich PO-przyjmowaly - to bedac dalej "Naiwnym"... PO-sprowadzajcie ich Sobie - ale TYLKO NA WLASNY KOSZT, ODPOWIEDZIALNOSC i UTRZYMYWANIE na najblizsze Minimum 50 i wiecej... lat !!!
2018-06-24 23:35:37
Trol
Solidarność firmuje takie gnioty, a gdzie bolek?
2018-06-24 22:33:05
k....k12
REWOLUCJA TRWA, a ludziska siedzą w domach, gapią sie w telewizory. W Rosji w 1917 było podobnie, też siedzieli w kawiarniach i gapili sie na ulice, po których ganiali tajniacy z agenciakami i strzelali do siebie. A potem ci obojetni, albo musieli zgiąc karku i tak życ do śmierci, albo dac gardła, ewentualnie spier... Banda czworga na razie stoi grzecznie i zacheca do wywrócenia i tak już nedznego świata do góry nogami
2018-06-24 19:02:41
Głupota bez granic
Lewactwo to jednak stan umysłu.
2018-06-24 18:56:20
Weger
Warto pamiętać że w Polsce od 3 lat również panuje dyktatura i wielu Polaków musiało przez nią wyjechać zagranicę.
2018-06-24 18:42:00
fanfatal
Jak widać mafie przemycające do Europy islamskich najeźdźców starają się w Polsce utworzyć własne ekspozytury lobbystyczne. Mam nadzieję, że aktywiści z Refugees są objęci obserwacją przez służby specjalne naszego państwa.
2018-06-24 18:21:47
Odrażający brak odpowiedzialności.
Proszę nie nadużywać słowa solidarność dla maskowania najazdu islamskiego na Europę i to nie z powodu ucieczki przed zagrożeniem tylko dla siania zagrożenia w Europie. Pana Filipa "z konopii" Przytulskiego odsyłam do rodziny zamordowanego śp. Pana Łukasza Urbana, żeby się dowiedział coś o demonizacji publicznych mediów. Ubolewam, że Kurier promuje takie żałosne "wydarzenia" - to już drugi artykuł o nich dziś. Widać bardzo wam zależy! Widać w waszej redakcji jeszcze żaden uchodźca nie zagościł i w przeciwieństwie do redakcji Charlie Hebdo. Jeszcze ubogacenia nie zaznaliście, a mieszkańcy Szczecina nie boją się - w przeciwieństwie do mieszkańców Brukseli - korzystać z masowej komunikacji. Ale to wszystko dzięki durniom może się zmienić. Mam nadzieję, że ABW ma to towarzystwo pod kontrolą.
2018-06-24 17:54:26
Czytelnik Łukasz
Facebook i inne media pełne są filmików pokazujących rozboje, napaści, nawet gwałty w wykonaniu tych "przestraszonych" i "potrzebujących ochrony". Komu chcecie wciskać ten kit? To NAS trzeba chronić.
2018-06-24 17:31:42
kibic
na szczęście Szczecinianie to mądrzy ludzie i tych chorych jest tylko czworo ... potrzebna pomoc medyczna ... natychmiast.
2018-06-24 17:29:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie