sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców
Data publikacji: 2018-06-21 19:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 23:17
Wywietleń: 1200 334702

Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że szefowie rządów V4 nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w Brukseli w sprawie migracji.

W czwartek w Budapeszcie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej w związku ze zbliżającym się końcem prezydencji Węgier w tej Grupie. Poza Morawieckim i Orbanem w spotkaniu uczestniczyli premierzy: Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini. Do Budapesztu zaproszono też kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który wziął udział w lunchu roboczym z premierami V4. Podczas wspólnej konferencji prasowej z udziałem Kurza politycy Grupy Wyszehradzkiej przekazali, że jednym z głównych tematów spotkania była migracja.

- W obszarze związanym z uchodźcami, relokacją uchodźców mówiliśmy absolutnie jednym głosem - relacjonował Morawiecki. Nawiązał jednocześnie do tego, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołał na niedzielę nieformalne spotkanie szefów państw i rządów "zainteresowanych znalezieniem rozwiązań europejskich" dotyczących migracji.

- Po bardzo uważnej analizie dokumentu, który przysłany został przez Komisję Europejską w kontekście niedzielnego spotkania zwołanego ad hoc, doszliśmy do przekonania wspólnie, że jest to coś w rodzaju odgrzewanych procedur, propozycji z przeszłości, które nie są dla nas zrozumiałe. W ogromnej większości nie są do zaakceptowania - mówił. - Dlatego właśnie, mówiąc umownie, do tego klubu przyjaciół relokacji uchodźców my nie należymy i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału.

Morawiecki zwrócił uwagę, że innym tematem, w którym V4 ma jednolite stanowisko, jest kwestia unijnej biurokracji.

- Powinniśmy być oszczędni, nie powinniśmy łożyć więcej środków na zwiększenie biurokracji w Brukseli (…) – mówił.

Wtórował mu Orban.

- W kontekście zasad obowiązujących w UE nie wiadomo czym to spotkanie właściwie jest - tłumaczył Orban. Dodał, że "organizacja polityczna migracji nie jest w rękach samego (szefa Rady Europejskiej - PAP) Donalda Tuska".

- Nie możemy się spieszyć w tym względzie, dlatego właśnie uważamy, że to nie Komisja Europejska powinna organizować szczyty szefów rządów. To jest w gestii Rady Europejskiej - ocenił premier Węgier. - Jeśli chodzi o kwoty migracyjne sądzimy, że to był zawsze temat, który prowadził tylko do konfrontacji, dlatego w najbliższych tygodniach chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i podkreślić współpracę w tych sprawach, w których rozumiemy się lepiej.

(pap)

Fot. EPA/SZILARD KOSZTICSAK 

Komentarze

Pikuś
Mateusz wajchę przełóż!
2018-06-24 23:05:00
Jarun
Mateuszku -ty nawet nie wiesz o czym mówić, stękasz, zacinasz się, ględzisz, powtarzasz jakieś slogany, roztaczasz wizje. Jednym słowem; obraz próbujesz zastąpić ramką, a rzeczowość, sedno sprawy -"pięknymi słówkami".
2018-06-24 10:26:12
Odnosnie niemieckiej demokracji...
I akurat, Abdullah-y i Mohammed-y tym sie PO-przejmuja...jak maja z tym do czynienia juz od dziecka !!
2018-06-24 00:34:19
demokracja po niemiecku
Od tego tygodnia w każdy weekend od godz. 20 do 6 rano na siedmiu berlińskich dworcach komunikacji miejskiej oraz we wszystkich pociągach przejeżdżających przez te stacje obowiązuje bezwzględny zakaz noszenia jakiejkolwiek broni.Obecne przepisy zabraniają już posiadania ostrej broni palnej, noży o długim ostrzu i innej groźnej broni, ale berlińska nowelizacja idzie dalej. Zakazuje posiadania wszelkich noży, w tym także noży składanych, młotków, pałek, broni gazowej, a nawet gazów łzawiących.Podobny zakaz miesiąc temu wprowadzono w hamburskiej komunikacji. Do wprowadzenia zakazu posiadania jakiejkolwiek broni i niebezpiecznych narzędzi przygotowują się Lipsk.
2018-06-23 21:00:53
KATOLIK !!!!
10 PRZYKAZAŃ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DEBILU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2018-06-23 01:59:35
A ciekawe...
Jaki bedzie "Efekt wczesniejszego Konsensus"... z Pania Kanclerz ??
2018-06-22 23:47:51
Edmund
Nie naleźymy do klubu......Wy nie naleźycie do źadnego klubu
2018-06-22 18:30:15
Wg. Radiowej info. z godz. 09.00
Postrzelona wczoraj wieczorem ofiara czyli 24 -latek - zmarl w Szpitalu !
2018-06-22 10:30:02
Kolejny "Efekt"... Brukselskiej relokacji
Wg. info. Szwedzkiego Radia z dnia 21/6 godz. 23.00 w Malmo/e dzielnicy Lindengen, doszlo do Nowej Strzelaniny... wsrod imigrantow z Brukselskiej relokacji i jak na razie - jedna Osoba zostala ranna i szybko przewieziona prywatnym samochodem do Szpitala !!
2018-06-21 23:42:19
Pikuś
Teraz wprowadź orbanowskie prawo przewidujące kary za pomaganie uchodźcom. Polacy przypomną sobie okupację, bo na pewno będą pomagać.
2018-06-21 22:29:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie