czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > O lepsze miejsce do życia

O lepsze miejsce do życia

O lepsze miejsce do życia
Data publikacji: 2018-06-23 20:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:13
Wywietleń: 680 334600

Nie każdy ma świadomość, że ponad 21 mln osób na Ziemi jest uchodźcami, zmuszonymi do opuszczenia swojego kraju z powodu konfliktów zbrojnych, poważnych naruszeń praw człowieka oraz prześladowań. Przynajmniej raz w roku w szczególny sposób społeczność świata pochyla się nad losem tych ludzi - ryzykujących życiem, aby uzyskać ochronę międzynarodową. Także w Szczecinie - w najbliższą niedzielę (24 czerwca) - m.in. na Jasnych Błoniach będziemy obchodzili Światowy Dzień Uchodźcy.

To będzie wydarzenie w trzech szczególnych odsłonach. Rozpocznie się (w godz. 9-10.30) porankiem dla dzieci w Kolektywie Niezależnego Centrum Obywatelskiego przy ul. Rayskiego 25. Tam będzie prezentowana historia Kunkusha, kota-uchodźcy: oparta na faktach, a opowiadana za pomocą obrazu i słowa, z morałem dla uwrażliwienia na problem uchodźstwa i wykluczenia.

Następnie (godz. 12-15) przy fontannie Jasnych Błoni stanie namiot „Dnia Uchodźcy". Służyć rozmowom i poznaniu, co znaczy być zmuszonym do „podejmowania niebezpiecznych przepraw przez lądowe i morskie przejścia graniczne, zmagania się z wzmocnionymi kontrolami granicznymi, zawracaniem, nadużyciami i przemocą ze strony funkcjonariuszy, gangów, przemytników i handlarzy ludźmi". Dla poznania dramatu tych, którzy - jak jeszcze dekady temu Polacy w realiach powojennego kraju - dla siebie i swych rodzin szukają lepszego miejsca do życia.

Na finał dnia (godz. 16.30-20) organizatorzy z Refugees Szczecin zapowiadają spotkanie oraz pokaz filmu pt. „Czeczenia. Wojna bez śladu"w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.

- Najwięcej osób starających się o ochronę międzynarodową w Polsce to Czeczeni. To oni koczują miesiącami na przejściu granicznym w Brześciu, próbując dostać się do naszego kraju. Dlatego zapraszamy Was na film, który przedstawia sytuację właśnie Czeczenii i, w jakimś stopniu, odpowiada na pytanie: „Dlaczego uciekają? Przecież w Czeczenii już nie ma wojny” - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

(an)

Światowy Dzień Uchodźcy jest obchodzony 20 czerwca. Jednak w Szczecinie cykl wydarzeń z tym związanych zaplanowano na najbliższą niedzielę - 24 bm. Przypomnijmy: humanitarny Marsz dla Aleppo (na zdjęciu) został w tym roku nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

O lepsze miejsce do życia O lepsze miejsce do życia

Komentarze

A przeciez cala Azja i Afryka...
Sa kilka razy Wieksze... od malej europy, tak ze miejsc i Krajow do Ewentualnego PO-przesiedlania sie, maja w PO-blizu nie tylko i Czeczeni - Wyyystarczajaco Duuuzo...!!
2018-06-25 00:23:37
A te Terrorystyczne Ataki... i w USA
To Kto wykonal...?? Odp. jest krotka: rowniez i Is-lamscy Czeczency...!!
2018-06-25 00:12:34
I w Aleppo...
PO-wstalo juz s-PO-ro Wolnych miejsc PO tamtejszym Is-lamskim Refugees... to nic prostrzego - jak PO-jechac i PO-wypelniac tam na miejscu ta Luke... ! A wiec: udanej PO-drozy i tylko w jedna strone bez Prawa do powrotu - jakie to Paszporty za Komuny czyli w PRL-u... wydawano w owczesnej Polsce w latach chocby 1945-1990 !!
2018-06-25 00:05:18
To jakiś żart (ponury)
Czy można będzie zapoznać się ze zdjęciami z zamachów terrorystycznych przeprowadzonych przez wyznawców Allaha? A Czeczeni w Polsce zasłużyli sobie na jak najgorszą opinię. Po drodze maja bezpieczną Białoruś, bliżej niż Polska są islamskie kraje, więc nie musimy ich wpuszczać.
2018-06-24 21:17:54
Głupich szukacie?
Mam nadzieję, że minutą ciszy uczcicie pamięć ofiar pomordowanych przez tych uchodźców, na specjalnej ekspozycji pokażecie jak uchodźcy wyrzucają na tory żywność i wodę, którą byli obdarowywani(Węgry), pokażecie wypowiedzi osób mieszkających w pobliżu ośrodków dla Czeczeńców i opublikujecie ich listy protestacyjne, nie zabraknie też emisji filmów z ośrodków dla uchodźców w Polsce (i nie tylko), w których "biedni i prześladowani" wprowadzają siłą islam terroryzując innych współmieszkańców. Mam nadzieję, że w końcu będzie też mapa, która zorientuje ludzi jak to prześladowani Czeczeńcy uciekają przez całą Rosję czyli kraj prześladowcy, jak mijają obojętnie inne kraje po drodze żeby dostać się do chrześcijańskiej Polski, zamiast wiać do swoich wyznawców Allaha i króciutką drogą. Wszak Turcję czy Azerbejdżan mają na wyciągnięcie ręki. Na pewno o bezpieczeństwo tu chodzi, ha, ha!
2018-06-24 14:21:19
Zed
Bardzo dobry pomysł. Z wystawami powinna szczególnie zapoznać się nietolerancyjną część naszego społeczeństwa spod znaku pis
2018-06-24 11:10:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie