Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W urzędzie dostają w dziób!

Data publikacji: 04 lipca 2017 r. 11:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:40
W urzędzie dostają w dziób!
Pustułki zwykle pomagają w odstraszaniu gołębi. Jednak rodzina rezydująca w szczecińskim magistracie zdaje się tolerować sąsiadów. W Szczecinie przekaz online jest prowadzony również z gniazda jerzyków oraz bocianów. Fot. Kamera online  

Na gmachu Urzędu Miejskiego w Szczecinie pojawiła się kolejna kamera, przekazująca obraz online. Tym razem jej oko nie jest nastawione ani na pl. Armii Krajowej, ani na Jasne Błonia. Nowy „Wielki Brat" zagląda na jeden z wewnętrznych dziedzińców magistratu, zwykle niedostępny dla petentów, umożliwiając podglądanie… gniazda pustułki zwyczajnej.

To drapieżnik z rodziny sokołowatych. Niewielki: o długości do 37 cm, wadze niewiele ponad 200 gram, a rozpiętości skrzydeł do 78 cm. Objęty ścisłą ochroną gatunkową. Coraz rzadziej występujący. Szacuje się, że w Polsce gniazduje około 3 tysięcy par pustułek. Właśnie jedna z nich rezyduje w szczecińskim magistracie.

- Gniazdo jest czynne od kilkudziesięciu lat. Znajduje się we wnęce muru nad bramą wjazdową przy ul. Felczaka: na trzecim piętrze, od strony dziedzińca. Obecnie w gnieździe znajdują się trzy pisklaki, które wykluły się kilka dni temu. Rodzice maluchów w gnieździe pojawiają się tylko na chwilę, by nakarmić swoje pociechy - przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Pustułki żyją do 15 lat. Wszystko więc wskazuje  na to, że w szczecińskim magistracie gniazduje kolejne pokolenie tych ptaków. Pisklęta w gnieździe często pozostają same. Oboje rodzice polują, by zdobyć im pokarm (głównie gryzonie i mniejsze ptaki). Co znaczy, że maluchy mają już ponad 10 dni. Zważywszy, że pozostaną w nim maksymalnie do 35 dnia życia, mamy już niewiele czasu na ich podpatrywanie: zanim młode ruszą ku Afryce, a ich rodzice na południe Europy.

Widok z kamery można śledzić na bieżąco przez stronę: www.szczecin.pl/chapter_59043.asp.

(an)

Na zdjęciu: Pustułki zwykle pomagają w odstraszaniu gołębi. Jednak rodzina rezydująca w szczecińskim magistracie zdaje się tolerować sąsiadów. W Szczecinie przekaz online jest prowadzony również z gniazda jerzyków oraz bocianów.

Fot. Kamera online

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2017-07-04 23:26:07
Ale czemu tak głupi nagłówek? Ma być dowcipny? wesoły? Jakież to żałosne.Temat wdzięczny. Ptaki śliczne. Chwała za opiekę nad nimi.
mop
2017-07-04 15:09:05
Najpiękniejsze są te dwa klony, aka latające szczury, vel latająca zaraza na zdjęciu przy kamerze. Ale ludzie paszą bo to przecież gołąbuńki. Jakżeż ich nie karmić.
Szczecinianka
2017-07-04 14:28:17
Według mnie jest 5 pisklaków

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA