Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Sokoły z polickiego komina. Jest jajko!

Data publikacji: 20 marca 2017 r. 18:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:31
Sokoły z polickiego komina. Jest jajko!
 

W Internecie można już podglądać życie sokołów wędrownych w gnieździe na najwyższym kominie Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA. Drapieżne ptaki właśnie zaczęły okres lęgowy.

Sokoły wędrowne prawie w Polsce wyginęły. Teraz, po latach zabiegów, m.in. ekologów, w Polsce jest już kilkanaście gniazd tych ptaków. Na obiektach przemysłowych w Zachodniopomorskiem są cztery - w Policach, Szczecinie i Dolnej Odrze.

W polickich Azotach te drapieżne ptaki osiedliły się za sprawą Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Jego członkowie 11 lat temu zauważyli na ich terenie pierwszego sokoła wędrownego.

- Wiedzieli, że kominy to dla sokoła idealne miejsce lęgowe - mówi Jerzy Matyjasik, opiekun polickich sokołów. – Zamontowali więc na wysokości 80 metrów naszego najwyższego, dwustumetrowego komina elektrociepłowni paletę, a na niej skrzynkę lęgową. Jeszcze w tym samym roku zagnieździła się w niej nasza parka. Przez kilka lat nie miała potomstwa. Aż któregoś roku pojawiły się jaja. W minionym roku wykluły się z nich cztery sokoły.

Sokoły mają w „Policach" doskonałe warunki do życia: brak wrogów, cisza, spokój. Tak dobrze się tam zadomowiły, że nie przepłoszył ich nawet długotrwały remont komina.

Na początku tego roku Grupa Azoty Police sfinansowała budowę - w tym samym miejscu - nowego gniazda i wyposażenie go w dwie kamery do podglądu on-line. Jedna z nich jest w skrzynce lęgowej. Druga zaś - obrotowa - pokazuje otoczenie domostwa sokołów wędrownych, które właśnie zaczęły okres lęgowy.

– Samica składa jaja raz w roku, w połowie marca i wysiaduje je około 30 dni – opowiada opiekun sokołów. – Pisklakami rodzice zajmują się na zmianę: jedno poluje, drugie pilnuje gniazda. Koło czerwca młode zaczynają naukę latania. Potem ze trzy miesiące są z rodzicami, którzy je uczą, jak polować. Wtedy dopiero odlatują na dobre.

Transmisję z gniazda polickich sokołów i jego otoczenia można oglądać za pośrednictwem strony Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” (http://www.peregrinus.pl/pl/police) lub serwisu Youtube.com – w wyszukiwarkę należy wpisać „Police gniazdo” albo „Police podest”.

Podgląd na żywo z gniazda dzikich par sokołów wędrownych w Policach jest jedynym w naszym województwie. W całym kraju działa ich siedem.

(mag)

Na zdj.: Obraz z zamontowanych w gnieździe i na podeście kamer można już oglądać w Internecie. 

Fot. Grupa Azoty Police

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Komin
2017-03-21 06:55:28
Jak mają się substancje wydobywające się z komina do zdrowia tych ptaków? Oczywiście prawdziwe substancje, a nie odpowiedź, że to tylko nieszkodliwa para.
14 - 17.04.2017 roku,
2017-03-21 00:05:07
Czyzby wiec juz jajko Wielkanocne...?
No to...
2017-03-20 23:05:59
Oj... Sokoly, Sokoly kiedy przylecicie... alibo wieczorem lub rano o swicie...??
no bez przesady..
2017-03-20 18:59:49
w samym Szczecinie zrobiono gniazdo dla sokoła, chyba ze dwa lata temu, kamera pewnej firmy szczecińskiej pokazuje wnętrze, tylko.. sokoła tam nie ma... no, ale "podgląd" jest czyli nie jedyne! Mało tego to za kilka dni będzie przekaz bezpośrednio z samego lasu, napiszę "na północ od Szczecina". A i dodać trzeba -żeby sprawiedliwie było- od chyba 10lat transmisje internetowe z gniazd sokołów w Polsce realizowane są dzięki szczecińskiej firmie. Ale to już inny temat, mało znany dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA