Ważnym punktem spaceru będzie rozkwitający dereń Kousa. Choć na szlaku nie zabraknie również innych egzotyków, jak choćby modrzewia japońskiego, magnolii parasolowatej czy klonu francuskiego. W ich rozpoznaniu pośród masy parkowych drzew i krzewów z pewnością pomoże najbardziej znany i lubiany przewodnik po zieleni Szczecina.
Mowa o Pawle Madejskim, który tym razem poprowadzi szczecinian po bodaj najchętniej odwiedzanych miejscach rekreacyjnych: Syrenich Stawach oraz sąsiednim terenie niedoszłego "botanika".
Syrenie Stawy miały być bazą dla szczecińskiego Ogrodu Dendrologicznego. Ambitnego projektu jednak nie zrealizowano. Natomiast przed niespełna trzema laty na tym dotychczas zaniedbanym 18-hektarowym terenie - ulokowanym w granicach Zespołu Parków Kasprowicza-Arkoński - wytyczono alejki, poprowadzono szlaki przyrodniczo-edukacyjne, opowiadające m.in o siedliskach bytujących tu zwierząt oraz specyfice tutejszej roślinności wodnej i bagiennej. Urządzono też plac edukacji przyrodniczej z grami i zabawami wykorzystywanymi podczas zajęć tzw. zielonej szkoły. Czyniąc go bardziej przyjaznym również za sprawą służących wypoczynkowi i kontemplacji pejzażu ławek, altan, nadwodnych pomostów oraz kładki łączącej dwa ze stawów.
- W powstałym centrum ochrony bioróżnorodności, które jest pozostałością po dawnej Puszczy Wkrzańskiej, napotkamy przede wszystkim nasze rodzime gatunki drzew i krzewów: od dębów, przez lipy, po olchy. Zobaczymy też wyjątkowe nagromadzenie wiązów - mówi Paweł Madejski.
Sobotni (3 lipca) spacer w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów dotrze również w rejon niedoszłego szczecińskiego "botanika".
- Planowany jeszcze przed wojną, ale nigdy nie zorganizowany projekt - dodaje najbardziej znany i ceniony przewodnik po szczecińskiej zieleni. - To na jego terenie natrafimy na wiele okazów egzotycznej flory. Jak choćby na cyprysiki groszkowe, dęby czerwone, magnolie parasolowate, modrzewie japońskie, klon francuski i żywotnik olbrzymi. Na pewno ważnym punktem spaceru będzie właśnie rozkwitający dereń Kousa.
Spacer z rozpoznawaniem drzew i krzewów wyruszy w sobotę - o godz. 11 - od bramy wejściowej do Syrenich Stawów: przy przy asfaltowej drodze pieszo-rowerowej, położonej ok. 200 m od skrzyżowania z ul. Międzyparkową. Potrwa około dwóch godzin. Kto jednak nie zdoła znaleźć czasu w sobotę, ten będzie mógł skorzystać z zaproszenia na spacer czwartkowy (8 lipca, godz. 17) - identyczną trasą.
Organizator wydarzenia przypomina o zachowaniu niezbędnych zaleceń epidemiologicznych. Udział w spacerze jest bezpłatny. ©℗
A. NALEWAJKO