Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Śmigłowiec ratowniczy w Darłowie całą dobę

Data publikacji: 01 stycznia 2018 r. 14:02
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:59
Śmigłowiec ratowniczy w Darłowie całą dobę
 

Wraz z 1 stycznia 2018 r. wprowadzono zmiany w pełnieniu dyżurów przez załogi śmigłowców ratowniczych Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Przywrócono drugi punkt dyżurowania śmigłowca SAR - w Darłowie - w systemie 24-godzinnym.

Dotychczas, tj. od 19 lipca do 31 grudnia 2017 r., całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełniły załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Jednocześnie w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie, w godzinach dziennych, w gotowości do prowadzenia działań ratowniczych utrzymywany był drugi śmigłowiec – Mi-14PŁ/R lub W-3WARM. Uzasadniano to ograniczoną liczbą maszyn w wersji ratowniczej oraz koniecznością ciągłego szkolenia ich załóg.

Od 1 stycznia 2018 roku całodobowy dyżur w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełniony będzie zarówno w 43., jak i w 44. BLM. Dodajmy, że przez cały czas system ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza pełniąca dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające m.in. z podpisanej przez nasz kraj międzynarodowej konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 tys. km kw. powierzchni morza, a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

(ek)

Fot. BLMW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stanisław
2018-01-01 21:55:50
Bardzo dobrze! Trzeba wywiązywac się z międzynarodowych zobowiązań.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA