piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Smarzowski, Górewicz, Słowianie i ideologia

Smarzowski, Górewicz, Słowianie i ideologia

Smarzowski, Górewicz, Słowianie i ideologia
Data publikacji: 2019-10-21 12:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-22 20:13
Wywietleń: 1870 423621

Igor Górewicz, znany szczeciński rekonstruktor historyczny, ma być konsultantem przy najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego – a to nie podoba się lewicowej „Krytyce Politycznej”, która przypomina rekonstruktorowi związki ze skrajną prawicą. Górewicz od dawnych poglądów się odcina.

W artykule Przemysława Witkowskiego w „KP” przeczytamy m.in. „przez wiele lat był on (Górewicz – przypis AS) kojarzony ze skrajną prawicą. Już jako nastolatek z kolegami tworzył grupę nazywaną… narodowi socjaliści. Razem wydawali naziziny „Odala” i „Wadera”. W tym pierwszym możemy znaleźć między innymi wyimki z broszury SS o rasach, teksty negujące Holocaust, pochwały wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera, pochwałę słowiańskiej swastyki, narodowo-socjalistyczny black Metal, pochwały muzyka zespołu Burzum, skazanego mordercy i terrorysty Varga Vikkernesa, jak również „ezoteryczny narodowy socjalizm”, „pierwotny poganizm”, tezy o wyższości rasy aryjskiej nad pozostałymi, a także tradycyjny antysemityzm, rasizm i panslawizm”.

Witkowski krytykuje Górewicza także za wywiad z 2002 roku dla „nazizina „Aryan Pride. Pismo Narodowych Socjalistów” (ozdobionego hitlerowskimi totenkopfami i dużym zdjęciem nazistowskiego zbrodniarza Rudolfa Hessa), gdzie Górewicz opowiada, jak bardzo ceni sobie nazistowskie zespoły Honor oraz Konkwista88”.

Krytyka Polityczna zamieściła też stanowisko bohatera tekstu:
„Dziś Górewicz twierdzi co prawda, że się zmienił i nie wyznaje już dawnych poglądów. Mówi, że udzielał wywiadów wszystkim, którzy o nie prosili i że nie znał tego akurat pisma. Unika też wypowiedzi o polityce. Twierdzi, że z dawnymi kolegami jego drogi się rozeszły. Odżegnuje się też od pomysłów gospodarczo-ustrojowych innych zadrużan. Pisze, że nie jest ani rasistą, ani zwolennikiem separacji rasowej, i deklaruje się jako apolityczny.

- Jako młody człowiek, mocno zbuntowany i buńczuczny, wskakiwałem wszędzie, gdzie było kontrowersyjnie, mocno, dosadnie. Im bardziej było to szokujące, tym lepiej. Wszelka więc buta i błędne wybory były wyłącznie przywarą wieku i czasu - deklaruje aktualnie Górewicz. - Ze spraw publicznych interesuje mnie jedynie popularyzacja historii Słowian."

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Smarzowski, Górewicz, Słowianie i ideologia

Komentarze

Gall Anonim
Z tego co wiadomo o ile z Mateuszem Piskorskim dobrze znał i już nie utrzymuję kontaktów i w Niklocie już też nie działa. To jeśli chodzi o Stanisława Potrzebowskiego zna i utrzymuje kontakt a w Rodzimej Wierze działa, i to na pewno. Sam u siebie wydał jego książkę o Zadrudze. A w RW jest następcą naczelnika czyli drugą osobą i naczelnik gniazda Szczecin. A jeśli chodzi o IPNy i inne takie to wart poczytać Cenckiewicza bo SP to długie ramię Moskwy. Mimo jako ex-niklotowiec to nadal ze starymi kamaratami trzyma sztamę z Niklota na równi działając w szczecińskim RW jeszcze długo, gdzie ludzie z Niklota Szczecin to ci sami co Rodzima Wiara Szczecin. Na przykład zna się dobrze z żercą krakowskim Ireneuszem Woszczykiem wcześniej Rodzima Wiara Szczecin i Niklot Szczecin gdzie razem bawili się w rekonstruktorów Czetnickich. PS. Na stronie RW jeszcze wczoraj wisiał oddział Szczecin i widniał email Igora ciekawe czemu nagle zdjęli ;-)
2019-10-22 19:00:00
Gall Anonim
Też nie chce mi się wierzyć w przemianę poglądów. KP nie jest pierwszy już parę lat temu pisało o tym Nigdy Więcej, kiedy jako statysta był blisko Daniela Olbrychskiego w władaniu bronią białą na planie zdjęciowym Starej Baśni był jeszcze aktywny politycznie w okresie między wyborczym. Już wtedy były skandale i awantury z Piskorskim kiedy byli w Samoobronie Leppera jeszcze wtedy wychodziły rasistowskie ziny wywiady czy działalność w Niklocie od Szczepańskiego. Były też wysyłane listy protestacyjne do Tomasza Dziubińskiego z Metal Mind Productions w tym czasie żeby nie wydawał drugiego i kasetowego wydania jego Samoborony Metalu.
2019-10-22 14:15:00
Kenny
Znam typa z dawnych czasów. Zwykły metal. Niestety niebezpieczny po narkotykach. Epizod z samoobrony bardziej szpan niż jakaś polityka. I nie wierzcie w to że Górewicz zmienił poglądy rasistowskie i ksenofobiczne. To się ma we krwi do końca życia. Acha i drobny plus za popularyzację tematu Wikingów.
2019-10-22 09:35:24
ale numer
ja byłem pewny,że on ma skłonności lewackie. gdzieś tam na imprezach historycznych były tematy KK i ŻW i inne.
2019-10-21 23:07:42
Eugeniusz Cnotliwy
Poważnie? Łał, taką gorliwością dziennikarze nie wykazują się w przypadku polityków którzy albo są po rajdach po wszystkich nie mal partiach albo za komuny byli w PZPR. Najciekawsze jest to, ze nie potrafią znaleźć żadnego dyskredytującego faktu, wypowiedzi czy tekstu po 2002 roku. Każdy jako młodziak przecież szalał. To był metalem, skinem, depeszowcemy czy należał do jakiejś subkultury i walił wina. Jest jednym z niewielu rekonstruktorów rozpoznawalnych poza granicami Polski. Ale nieeee, CTRL+C i CTRL+V wkleimy tekścik z "Nigdy Więcej" albo pokażmy jakich "złych ludzi" poznał kiedyś. Żałosna gadzinówka.
2019-10-21 21:49:43
Krótko
Rozumiem, że gdyby był zwolennikiem skrajnej lewicy to byłoby ok? Daleko mi do skrajnej prawicy nawet bardzo ale jak czytam tych lewicowych oszołomów to jestem za Berezą Kartuską.
2019-10-21 18:41:38
Riposta
Kolego Meow piszesz: komuś się nie podoba? I całe szczęście, że mamy wolna prasę która przypomina nam młodość Igora. Zmienił się, i chwała mu za to gdyż nie wszyscy potrafią wykaraskac się z naiwnych czasów młodości. Ps Swoją pracą pokazał, że to profesjonalista. !
2019-10-21 17:29:57
Meow
Tyle ile Górewicz zrobił dla popularyzacji historii, polskiej i słowiańskiej, to mało kto może mu dorównać. Wydawca i ceniony na całym świecie rekonstruktor. Więc do skrajnej prawicy czy jakiegokolwiek rasizmu bardzo mu daleko. Bo może ktoś nie wie ale rekonstrukcja historyczna sięga dalej niż dzieje Europy. No ale ewidentnie komuś nie podoba się sukces Górewicza więc stara się go zniszczyć. A co za tym idzie? Niszczenie jego wkładu naukowego w naszą historie i kulturę.
2019-10-21 14:22:41
+
Tylko krowa nie zmienia poglądów, ale w człowieku do końca życia zawsze siedzi to, czemu był wierny aż po grób.
2019-10-21 13:46:33
Łosoś stolczynski
Ciekawi mnie czy pan Przemysław z równą gorliwością zajmował się czasami młodości takich osób jak na przyklad Szymborska czy Bauman? Słabe są zarówno takie totalitarne ciągoty, jak stosowanie podwójnych standardów.
2019-10-21 13:26:53
czytelnik
Chyba się panu Postulantowi coś pomyliło, to nie IPN się czepia, tylko bolszewia z KP. A oni listy tych, których należy zamknąć w obozach resocjalizacyjnych, dawno mają domknięte
2019-10-21 13:14:28
Postulant
Ale Górewicz nie ma odebranej pełni praw obywatelskich? Czy wolno mu jeszcze chodzić do pracy i płacić podatki ? Może niech IPNy i inni tego typu cenzorzy zrobią wreszcie listy obywateli drugiej kategorii (z różnych przyczyn)i będzie wiadomo kogo można a kogo nie zatrudniać, oczywiście do czasu wymierzenia wszystkim sprawiedliwej i przykładnejkary.
2019-10-21 12:42:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie