piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > W Kijowie odwołano pokaz filmu „Wołyń”

W Kijowie odwołano pokaz filmu „Wołyń”

W Kijowie odwołano pokaz filmu „Wołyń”
Data publikacji: 2016-10-18 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1660 162491

Instytut Polski w Kijowie odwołał zapowiedziany na wtorek (18 października) pokaz filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego – poinformowała dyrektor Instytutu Ewa Figel. Jak wyjaśniła, na decyzję tę wpłynęły zalecenia ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pokaz miał odbyć się w stołecznym kinie „Kijów” z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji zaplanowano dyskusję nad filmem. Jednak w skierowanym do ambasady RP na Ukrainie piśmie MSZ tego kraju „usilnie zaleca” stronie polskiej odwołanie imprezy w trosce o „porządek publiczny”.

– Coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy. Jestem zdziwiona, że film fabularny wywołuje aż takie emocje, tym bardziej że strona ukraińska pozbawia się możliwości zapoznania się z tym filmem – podkreśliła Figel.

Działające przy ambasadach RP Instytuty Polskie zajmują się promocją polskiej kultury. Zgodnie z praktyką dyplomatyczną Instytut w Kijowie wystosował za pośrednictwem ambasady zaproszenia na pokaz filmu Smarzowskiego do przedstawicieli najwyższych ukraińskich władz, w tym do prezydenta, premiera i parlamentarzystów. W odpowiedzi ambasada RP otrzymała od ukraińskiego MSZ pismo, w którym zalecono rezygnację z pokazu: „W związku z zamiarami zorganizowania przez stronę polską specjalnej projekcji filmu fabularnego «Wołyń» reżysera W. Smarzowskiego (…) Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy usilnie zaleca odwołanie tego przedsięwzięcia ze względu na porządek publiczny”.

Jak z kolei poinformował Rafał Sobczak z polskiego MSZ, pokaz filmu „Wołyń” został przełożony z przyczyn technicznych na późniejszy termin. Nowy termin projekcji jest obecnie uzgadniany ze stroną ukraińską.

* * *

„Wołyń” trafił na ekrany kin w Polsce 7 października. Smarzowski wyreżyserował ten film na podstawie własnego scenariusza, który napisał, wykorzystując wątki ze zbioru opowiadań "Nienawiść" autorstwa Stanisława Srokowskiego. Tekst scenariusza konsultowano z historykami. Akcja filmu rozgrywa się w okresie od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. w wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo-zachodniej części tej krainy. Według historyków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) i miejscową ludność ukraińską. UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

(pap)

Komentarze

Prawda niekiedy boli,
Czyzby wiec czuli sie "trafieni" w 10-ke...??
2016-10-21 00:37:07
Otoczeni wrogami
Widzicie jak to jest, przyjeżdżają do nas do pracy z własnej woli, przyjeżdżają studiować, np. na AM w Szczecinie, z własnej woli, ale już filmu opartego na faktach nie można im puścić.
2016-10-20 07:40:05
guciu
Szkoda że najszarpnięta została przyjażń stosunki polsko-ukraińskie prawda okrutna.
2016-10-19 16:00:07
k-2
Ale Zamek organizuje Dni Kultury Ukraińskiej za nasze pieniądze. Uważam, że trzeba zaprzestać organizowania tej imprezy.
2016-10-18 15:19:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy