Środa, 26 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Służby ratunkowe na Zalewie Szczecińskim. Ewakuacja Nawigatora XXI

Data publikacji: 18 czerwca 2024 r. 19:49
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2024 r. 08:42
Służby ratunkowe na Zalewie Szczecińskim. Ewakuacja Nawigatora XXI
Fot: Policja Zachodniopomorska  

70 uczestników we wtorek wzięło udział we wspólnych ćwiczeniach służb ratunkowych na Zalewie Szczecińskim. Scenariusz zakładał wybuch na pokładzie Nawigatora XXI – statku szkolno-badawczego Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Scenariusz zakładał ewakuację załogi Nawigatora XXI po tym, jak na jego pokładzie doszło do eksplozji, podjęcie z wody załogantów i poszukiwania co najmniej dwóch zaginionych osób.

"Po tym wybuchu poszkodowani znaleźli się na pokładzie, w wodzie, a także ewakuowali się na tratwę ratunkową" – przekazała rzeczniczka prasowa Politechniki Morskiej w Szczecinie Weronika Gocłowska.

W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele służb ratowniczych m.in. SAR, WOPR, policja i straż pożarna. Łącznie w pozoracji uczestniczyło 70 osób, w tym 25 pozorantów, w których rolę wcielili się studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie. Na lądzie studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili triaż.

"Na początku jest adrenalina, ale nie można panikować, przede wszystkim trzeba uspokoić siebie i oddech. Nie można panikować, bo wtedy ludzie wokół też zaczynają się bać" – powiedziała studentka Politechniki Morskiej Katarzyna Hołownia.

Celem ćwiczeń było praktyczne doskonalenie umiejętności ratowniczych obejmujących komunikację, wykorzystanie łodzi ratowniczych i wyposażenia, prowadzenie poszukiwań i podejmowanie rozbitków z wody.

"Jest to ćwiczenie umiejętności współpracy między służbami w przypadku masowej operacji ratowniczej, czyli takiej, w której jest wielu poszkodowanych, nastąpił poważny wypadek i wiele służb przyjeżdża na miejsce po to, żeby zapobiec nieszczęściu i zadbać o bezpieczeństwo przede wszystkim ludzi, w następnej kolejności jednostek czy środowiska" – dodała Gocłowska.

Dzięki ćwiczeniom uczestnicy mogli zdobyć doświadczenie i doskonalić umiejętności m.in. opuszczania statku, zachowania się w wodzie i na zbiorowych środkach ratunkowych, użycia środków pirotechnicznych oraz współpracy z ratownikami. 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

triaż
2024-06-19 08:08:42
triaż... Jest to procedura pozwalająca na przyporządkowanie pacjentów do grup pilności pod względem konieczności udzielenia pomocy medycznej. W ratownictwie medycznym oraz w praktyce jednostek współpracujących z Systemem, segregacja triage stosowana jest w zdarzeniach masowych i katastrofach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA